Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Clasa: VI-a
Durata: 45 min
Obiectul: Geografie
Subiectul lecției:Unitățile structurale ale scoarței terestre. Evoluția geologică a teritoriului. Substanțe minerale utile.
Tipul lecției: lecţie de formare a capacităților și de înțelegere a cunoștințelor.
Subcompetențe:
 Comunicarea corectă în limba maternă, cu utilizarea adecvată a termenilor geografici.
 Examinarea hărții fizice la identificarea particularităților poziției fizico-geografice a continentului.
 Citirea și interpretarea hărților tematice cu caracterizarea componentelor naturii continentelor.

Obiective operaționale:
O1 – să explice noțiunile, în baza studierii textului din manual.
O2 – să compare regiunile de orogen cu regiunile de platformă, în baza studierii textului din manual.
O3 – să enumere principalele evenimente în evoluția geologică a continentului african, în baza studierii textului din manual.
O4 – să depună pe harta de contur substanțele minerale utile ale Africii, în baza studierii hărților tematice.

Strategii didactice:
1. Activități de învățare și evaluare: conversaţia euristică, studierea textului, exerciţiul, tehnica Tabel, analiza hărţilor, învățarea prin descoperire,
lucrul cu manualul, cu atlasul geografic, cu harta de contur,explicație, braistorming;

2.Materiale didactice: manualul de Geografie a continentelor și oceanelor, cl.a VI-a Chișinău 2011, N.Odoleanu, M.Jioară, L.Ungurean, R.Calmîș,
atlasul de geografie fizică cl.VI-a, harta fizică a lumii, ghidul profesorului, caietul elevului N.Odoleanu, L.Ungureanu, M.Jioară, R. Calmîș cl. a VI-a
Ed.ARC, 2011 .

3. Moduri de activitate: frontală, în perechi, individual.

Etapele Ob. Activitatea profesorului și elevului Strategii didactice


lecției oper
Evocarea 5min Realizarea prezenţei, organizarea clasei, organizarea materialelor;
Verificarea
cunoștințel Se crează un climat cooperant;
or
Prezintă obiectivele şi competenţele asumate. Se realizează conexiuni
Braistorming
Captarea Set de imagini
atenției
Realizarea O1 Profesorul solicită elevii să explice noțiunile. Conversație
sensului 5min Era geologică- intervalul de timp în care include o etapă de evoluție a scoarței terestre. euristică
Platforme- regiuni mari , stabile a scoarței terestre.
Regiuni de orogen- porțiuni mobile, puternic cutate. Braistorming

O2
10min Profesorul propune elevilor să completeze tabelul.
Regiune de platformă Regiune de geosinclinal Tabel
Podișuri, câmpii Regiuni montane
Mișcări lente de ridicare și coborâre ale scoarței terestre Procese vulcanice și seismice
Roci sedimentare Roci magmatice și metamorfice
Lucrul cu
- să analizeze hartile tematice și să enumere regiunile de geosinclinal și de platformă. atlasul
Braistorming
Reflecția Profesorul propune elevilor să enumere principalele evenimente în evoluția geologică a continentului african.
Era Evenimente în evoluția geologică Tabel
O3 Arhaică S-a format Platforma Arabo-africană, mișcări de ridicare și coborâre.
15min Paleozoică S-au format Munții Atlas și Capului. Lucrul cu
Mezozoică S-a dezmembrat Gondwana, insula Madagascar s-a desprins. Atlasul
Neozoică S-a format grabenul est-african, s-a format Marea Roșie, peninsula Arabă s-a
separat. Prezent vulcanismul Braistorming

O4 Pag. 36 fig 3.18


5 min
Extensia 5 min Să argumenteze afirmația ,, Importața resurselor minerale”. Lucrul în perechi
Explicație

S-ar putea să vă placă și