Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de activitate didactică

Clasa a VII - a
Disciplina: Geografia
Data:
Profesor: Pîslari Elena
Subiectul: Relieful Americii de Nord
Tipul lecţiei: lecţie mixtă
Subcompetențe: Studiind tema, elevul va fi capabil:
Sc.3. Să alcătuiască un proiect sau un poster la temă, să utilizeze alte metode complexe la caracterizarea
particularităților ce țin de componentele naturale ale continentelor.
Sc.4. Să argumenteze relațiile dintre componentele naturii.

Obiectivele lecției:
O1 – să recunoască poziția principalelor elemente geografice, analizînd harta/completînd harta – contur.
O2 – să descrie relieful Americii de Nord, utilizînd algoritmul.
O3 – să sintetizeze principalele particularități ale reliefului Americii de nord, analizînd harta.
O4 – să argumenteze cu exemple relația Structură tectonică – Unități de relief, analizînd harta/schema.

Strategii didactice:
- Metode/procedee/tehnici: expunerea, demonstrația, compararea, lucrul cu manualul, lucrul cu harta, învățarea
prin descoperire, explicație, tehnicile Copacul ideilor, Cadranele, Stabilirea succesiunii evenimentelor.
- Mijloace de instruire: manualul, harta, atlasul, computerul.
- Materiale necesare: harta fizică a lumii, harta structurii scoarței terestre, hărțile-contur, prezentare la computer.

Forme de activitate: individuală, frontală.


Tipuri/metode/tehnici de evaluare: evaluarea curentă, conversația de verificare, analiza hărții, braistorming-ul,
tabelul Cauză-Efect-Formă de relief, soluționarea situațiilor- problemă.
Desfășurarea lecției:

Etapele Ob. Activitatea profesorului și elevului Strategii


lecției oper didactice
Verificarea Elevii completează tabelul individual.
cunoștințelor - - Completați tabelul, aranjînd în succesiune cronologică erele geologice: Proterozoică,
7 Neozoică, Paleozoică, Arhaică, Mezozoică. Tehnica
- - Structurați, în tabel, evenimentele care au avut loc pe parcursul evoluției scoarței terestre, în fiecare eră Stabilirea
geologică. succesiunii
Erele geologice Evenimentele geologice evenimentelor

Evocarea Captarea atenției (activitate în grupuri).


Clasa se împarte în grupuri a cîte patru elevi (dacă e posibil). Fiecare grup primește cîte o Tehnica
4 foaie pe care este desenat un copac cu ramuri, iar la bază este scris termenul Relief. Elevii Copacul ideilor
discută în cadrul grupului și scriu pe ramuri tot ce consideră că ar avea vreo legătură cu
termenul respectiv.
Anunțarea obiectivelor lecției.

Realizarea Relieful Americii de Nord (activitate în grupuri)


sensului Repartizarea sarcinilor și distribuirea fragmentelor de text din manual (Anexa 2)
12 Grupul 1: Particularitățile reliefului:
- - Analizînd harta, stabiliți ce forme de relief s-au creat în estul și în vestul continentului; Studierea
O1 - -Studiind alineatele 1 și 2 din manual (p.14), deduceți particularitățile reliefului Americii textului
de Nord.
-
- Grupul 2: Factorii endogeni și factorii exogeni de formare și modelare a reliefului: Analiza hărții
O2 - - Studiind frgamentul respectiv de text (p.14-15), generalizați care sînt factorii de formare
a reliefului. Structurați răspunsul în tabel (mai jos este prezentat doar un model de tabel).
Criterii Endogeni Exogeni
Factorii Căldura internă a Radiațiile cosmice,
Pămîntului, mișcările variațiile temperaturilor,
tectonice, mișcările acțiunea vîntului, a
seismice, erupțiile apelor curgătoare,
vulcanice. acțiunea valurilor,
mareelor, curenții
oceanici, dizolvarea
rocilor solubile etc.
Efectele Mișcările de ridicare și Distrugerea rocilor, Învățarea prin
de coborîre, cutremurele topirea ghețarilor, descoperire
de pămînt, erupțiile valurile mării etc.
vulcanice.
Formele de relief Munți, podișuri, vulcani Coline morenice, țărmuri
activi, vulcani stinși etc cu fiorduri; canioane și
defilee; dune, plaje,
golfuri; peșteri etc.

O3 Grupul 3: Regiunea Estului de cîmpie și de podiș:


Analizînd textul din manual, caracterizați Estul de cîmpie. Urmăriți:
- - poziția geografică a regiunii în cadrul continentului; Compararea
- - originea principalelor forme de relief;
- - descrierea succintă a unei unități de relief;
- - factorii exogeni de modelare a reliefului;
- - valorificarea regiunii de către om.
O4 -
Grupul 4: Regiunea Vestului montan:
- - Descrieți relieful Vestului montan, completînd cadranul. Demonstrația
1. În ce eră s-a format?
Lanțul Munților Stîncoși 2. Ce munți intră în componența Tehnica
Descrierea succintă acestui lanț? Cadranele
3. Care este altitudinea maximă?
1. În ce eră s-a format?
Munții Coastei 2. Ce munți intră în componența
Descriere succintă acestui lanț?
3. Care este altitudinea maximă?

- Ce procese și fenomene se declanșează astăzi în Vestul Cordilieri?

Reflecția 20 Prezentarea rezultatelor obținute. Conversația de


O1- Generalizare (concluzii) verificare
O4 Aprecierea rezultatelor elevilor.
Extensia 1 1. Exercițiile 1 și 2 de la Evaluare, pag.17. Explicație
Munte

Sistem montan Podiș

Lanț montan Cîmpie

Altitudine maximă Altitudine minimă

Altitudine medie Coline

Regiune de orogen Platformă


Relief

S-ar putea să vă placă și