Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA 6.01.2014
GRUPA COMINATA
TEMA: Cand/cum si de ce se intampla?
SUBTEMA: Surprizele iernii!
I.ACTIVITATI LIBERALESE
1.ALA 1.Biblioteca: citim imagini cu sporturi de iarna; Arta: desen, sporturi de iarna
2. ALA2.Jocuri de miscare
II.ACTIVITATE INTEGRATA(DŞ, DEC) “Omul de zapada”
DS-cunoasterea mediului : memorizare “Omul de zapada”
DEC :modelaj “om de zapada”
Tipul activităţii: mixta
Scopul activităţii:
- fixarea reprezentarilor copiilor despre frumusetea anotimpului iarna prin dezvoltarea masei vocabularului copiilor si a deprinderii de
a mânui corect materialele specific modelajului şi adoptarea unei poziţii corecte în timpul activităţii;
Obiective operaţionale:
- sa sesizeze unele aspecte caracteristice anotimpului iarna, pe baza cunostintelor dobandite;
- sa recunoasca jocurile de iarna;
- sa memoreze logic poezia propusa de educatoare;
- sa recite corect ,expresiv, respectand intonatia, ritmul.
- să redea forma omului de zapada folosind tehnicile de framantare, rupere, imbinare, modelare (translatorii, circulare, aplatizare)
- să mânuiască corect, cu atenţie materialul specific modelajului;
- să adopte o poziţie corectă a corpului în timpul activităţii;
- să execute corect mişcările sugerate de text;
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, lucru individual, munca în grup, metoda „jurnalul grafic”.
Mijloace de realizare: imagini cu jocuri si sporturi de iarna planse A3, model tridimensional „om de zapada”(realizat din carton), lut alb (coca
din faina sare- apa) ,plastilina,plansete, 3 suporturi cu decor de iarna
Forma de organizare: frontal 15 copii, pe grupuri -5 copii in grup;
Material bibliografic:
1. „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”,M.Ed.C.T., 2008
2. Ghid metodic: „Metode interactive de grup”, Ed. Arves

1
Evenimentul didactic Conţinutul activităţii Strategii didactice Evaluare
1. Moment  Sala de grupă va fi aerisită şi
organizatoric mobilierul aranjat sub forma de semicerc, adecvat Conversaţia Observarea
modului de desfăşurare a activităţii. comportamentului
 Materialele didactice vor fi copiilor
pregătite, unele la vedere altele sub formă de surpriză.
 Copiii vor intra organizat în
sala de grupă şi vor ocupa locurile.

2. Captarea atenţiei Vor sosi în grupă elementul surpriză ale activităţii –om
de zapada – care aduce copiilor o imagine în care sunt Surpriza Probă orală:
ilustrate jocurile copiilor iarna; Denumirea unor aspecte
 Cine a venit la noi? caracteristice
(un om de zapada ) anotimpului iarna.

3. Introducerea în Se va realiza printr-o serie de întrebări despre iarna:


activitate  Ce jocuri si sporturi de iarna recunoasteti? Braistorming-ul Probă orală:
( copii sunt la sanius, construiesc oameni de zapada, Enumerarea unor jocuri
se bat cu bulgari de zapada, patineaza, schiaza,etc.) si sporturi de iarna.
Conversaţia
4. Anunţarea temei Astăzi, la activitatea de cunoaştere a mediului, vom
şi a obiectivelor invata o poezie despre omul de zpada. Explicaţia Probă orală:
Se va anunta titlul poeziei “Omul de zapada” si se Cunoaşterea temei şi a
stabilesc obiectivele operationale. Conversaţia obiectivelor
5. Dirijarea Educatoarea va face o lectura-model a poeziei:
învăţării Omul de zapada Conversaţia Probă orală:
Ce-I atata galagie, Descrierea materialului
Colo-n margine de sat? pregătit şi a sarcinilor de
Chiuind de bucurie lucru
Multi copii s-au adunat.
Ia te uita, toti gramada,
Nalta omul de zapada

2
Din carbuni i-au pus doi ochi,
O tigaie cenusie Surpriza
Tine loc de palarie
Si o toala-i e cojocul,
E hazliu bata-l norocul! Explicaţia
Parac-ar fi o jucarie.
apoi, pe baza unor imagini se va trece la explicarea Demonstraţia
continutului de idei, a unor cuvinte din text :
gramada-o multime de copii, toala-o haina mai veche,
hazliu- vesel, care te face sa razi.
Se va recita inca o data sau de doua ori poezia de catre
educatoare. Educatoarea va intreba “Ce copil doreste sa
recice cu ajutor textul poeziei?”
Poezia va fi memorata pe unitati logice. Se va repeata
prima strofa cu doi-trei copii, apoi se va trece la
urmatoarea strofa, care va fi repetata impreuna cu prima,
pentru fixarea in memorie a fragmentelor logice in
succesiunea lor fireasca.
6. Obţinerea Copiii vor recita in grupuri/individual textul pe unitati Analiza
performanţei logice apoi integral. Se va realiza un fel de sezatoare in Probă orală:
care unii copii vor recita iar altii imita continului Munca în echipă si
textului. individual
Exerciţiul Realizarea sarcinilor de
Problematizarea lucru.

7. Asigurarea Se va realiza printr-o serie de întrebări, finalizate prin Conversaţia Probă practică:
retenţiei şi a transferului lipirea de elemente pe o mascota din carton: nas con Sinteza Realizarea jurnalului
de cunoştinţe portocaliu din hartie, ochi si nasturi din cercuri Problematizarea grafic.
negre(decupate), fular din hartie creponata si matura din Jurnalul grafic Realizarea sarcinilor de
carton, oala realizata din carton. Exerciţiul lucru.
Expun (imagini pe computer) modele de oameni de
zapada realizate de alti copii.

3
Sunt pregatite materialele necesare modelajului pe
mese, explic copiilor modul de lucru cum se pot obtine
forma omului de zapada din lut (coca)
-framantam pasta alba si o repartizam prin rupere in
doua parti una mica este capul si una corpul:
- prin miscari circulare obtinem.corpul, capul (cine
doreste poate realiza prin miscari de translatie si bratele
omului de zapada )
-se imbina cele doua parti capul si corpul prin presare
Prin tehnicile si procedeele exlicate anterior se va
realiza: nasturii, ochii(bilute), morcovul, gura(bastnase),
-prin presarea unei pile cu degetul mare obtinem oala.
-matura se poate realiza din plastilina sau este un
accesoriu realizat de educatoare din scobitoare sau
carton.
-fular se poate realiza din plastilina (baston) sau din
hartie creponata, snur din material textil
Cele 3 echipe a cate 5 copiii vor aseza intr-un decor de
iarna (macheta) oamenii de zapada. Realizam un tur al
galeriei in timp ce recitam in grup textul poeziei invatate
in prima etapa
8. Evaluarea Voi face aprecieri individuale asupra modului de lucru Analiza produselor
activităţii şi asupra participării copiilor la întreaga activitate. grupului.
Copiii vor fi recompensaţi pentru buna desfăşurare a Aprecieri verbale
activităţii cu un ecuson cu imaginea alaturata Aprecierea

9. Încheierea Reamintesc copiilor denumirea metodelor de grup: Observaţii asupra


activităţii lucrul in grup, „lucrul in perechi” „jurnalul grafic”. comportamentului
În încheiere, activitatea va fi completată în conţinut de copiilor.
un joc muzical:
„Oameni de zapada
Au iesit in strada.

4
Avem nas si-o gura mare,
Ce pacat n-avem picioare!
R:
Unu, doi, unu, doi
Ce frumosi mai suntem noi!
Unu, doi, unu, doi
Ce frumosi mai suntem noi

S-ar putea să vă placă și