Sunteți pe pagina 1din 8

ACTIVITATE PE DOMENII EXPERIENŢIALE

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data:
Grădiniţa cu Program Prelungit Nr. 56 Oradea
Grupa: Mică
Educatoare: prof. Erdei Ramona Florica
Tema: „Cum este, a fost și va fi pe pământ?”
Subtema: „Animale din pădure”
Categoria de activitate: Educarea limbajului
Educaţie muzicală
Forma de realizare: Memorizare
Cântec şi joc muzical
Tema activităţii: „Ursulețul”
„Vulpe tu mi-ai furat gâsca” – cântec - învăţare
„Cine te-a strigat?” – repetare
Tipul activităţii: mixtă
Scopul activităţii:
 Formarea şi dezvoltarea unei exprimări orale corecte fonetic,lexical şi gramatical;
 Îmbogăţirea vocabularului cu cuvinte şi expresii noi;
 Dezvoltarea memoriei logice.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Domeniul Limbă şi Comunicare:
O1 - să asculte cu atenţie poezia;
O2 - să memoreze logic şi conştient poezia, pe baza modelului educatoarei şi a ilustraţiilor;
O3 - să recite corect, expresiv, respectând intonaţia, ritmul şi pauzele;
O4 - să aprecieze răspunsurile corecte prin aplauze.

Domeniul Estetic şi Creativ:


O1 - să reproducă din memorie versurile noului cântec;
O2 - să intoneze corect şi expresiv cântecele;
O3 - să manifeste interes pentru activitatea muzicală.

STRATEGII DIDACTICE

METODE ŞI PROCEDEE:

M1 - conversaţia;
M2 - explicaţia;
M3 - exerciţiul;
M4 - recitarea model;
M5 - aprecierea verbală.
MIJLOACE DIDACTICE:
m1 - textul poeziei şi al cântecelor;
m2 - ursuleț de jucărie.

DURATA: 25 minute
LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupă
FORME DE ORGANIZARE: frontal
MATERIALE BIBLIOGRAFICE:
 Florica Mitu,Stefania Antonovici – “Metodica activităţilor de educarea limbajului în învăţămantul preşcolar” -
Editura Humanitas Educational, Bucuresti, 2005;
 Programa activităţilor instructiv - educative în grădiniţa de copii, Bucuresti, 2005.
EVENIMENT STRATEGIA
CONŢINUT ŞTIINŢIFIC EVALUARE
DIDACTIC DIDACTICĂ
1. Moment Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a
organizatoric activităţii:
- aerisirea sălii de grupă;
- amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii.
2. Captarea - Mai ţineţi minte despre ce am am vorbit ieri și - Se observă
atenţiei azi dimineață? comportamentul
- Bravo! Am început să învățăm despre animalele verbal şi non-verbal al
din pădure! Conversaţia copiilor.
- Care este animalul vostru sălbatic preferat?
- Al meu este ursul.
Pentru a capta atenţia copiilor voi prezenta un invitat
special, pe Ursulețul Martinel care a venit să îi
urmărească.
- Aţi vrea să vă spun o poezie foarte frumoasă
despre acest ursuleț?
3. Anunţarea Copiii sunt anunţaţi ca astăzi vor învăţa o poezie şi un Explicaţia - Se observă reacţiile
temei cântecel despre diferite animale din pădure. copiilor.
4. Desfăşurarea - Haideţi să vă spun poezia pe care o vom învăţa azi. Recitarea model - Se observă reacţiile
activităţii Le recit copiilor poezia „Ursulețul”. copiilor şi impactul pe
care îl are poezia.
Domeniul Limbă Voi recita cât mai expresiv poezia folosind intonaţia
şi Comunicare de rigoare.
Voi întreba copiii despre poezie şi voi cere să - Se evaluează
denumească personajul. promptitudinea şi
Vom repeta poezia până când reuşesc şi ei să îşi Exercițiul corectitudinea
însuşească versurile. răspunsurilor.

Tranziţia - Bravo tuturor! Aţi reuşit să învăţaţi poezia. Conversaţia


Pentru că aţi fost atât de harnici, Ursulețul Martinel
mi-a șopit că ar trebui să învățăm și un cântecel
despre prietena ei, vulpea.

Domeniul Le cânt copiilor cântecul „Vulpe tu mi-ai furat gâsca”.


Estetic şi Creativ Copiii își vor însuși versurile și vor interpreta Exercițiul
cântecelul. - Se evaluează
„Vulpe tu mi-ai furat gâsca, intonaţia şi
Dă-mi-o înapoi, dă-mi-o înapoi, expresivitatea.
Vulpe tu mi-ai furat gâsca,
Dă-mi-o înapoi, dă-mi-o înapoi,
Că de nu eu vin cu pușca și cu trei copoi, 
Că de nu eu vin cu pușca și cu trei copoi!

Lele vulpe fii cuminte nu mai tot fura, nu mai tot fura,
Lele vulpe fii cuminte nu mai tot fura, nu mai tot fura,
Gâște fripte și plăcinte, nu-s de dumneata,
Gâște fripte și plăcinte, nu-s de dumneata.”

- Pentru că ați interpretat foarte frumos şi corect,


vreau să vă fac o surpriză împreună cu ursulețul și să Conversaţia
ne jucăm puțin. Mai țineți minte jocul muzical învățat
data trecută: „Cine te-a strigat?”.

5. Încheierea Voi face aprecieri referitoare la modul de desfăşurare Conversaţia


activităţii a activităţii, la efortul şi progresul realizat de către
copii.

S-ar putea să vă placă și