Sunteți pe pagina 1din 16

Plan de lecŢie

PROPUNĂTOR: Vranău Maria


DATA:
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Şintereag- structura Cociu
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
OBIECTUL: Limba şi literatura română

CLASA A V-A CLASA A VI-A

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Natura, sursă de viaţă şi de UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Pastelul


inspiraţie
SUBIECTUL: Adjectivul- consolidare SUBIECTUL: Adjectivul- consolidare
TIPUL LECŢIEI: de consolidare şi sistematizare a cunoştinţelor TIPUL LECŢIEI: de consolidare şi sistematizare a cunoştinţelor
însuşite de elevi însuşite de elevi
SCOPUL : consolidarea cunoștințelor despre partea de vorbire SCOPUL: consolidarea cunoștințelor despre partea de vorbire
flexibilă- adjectivul flexibilă- adjectivul
TIMP: 45 de minute TIMP: 45 de minute

Competenţe generale Competenţe generale


2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare
comunicării orale și scrise
monologată şi dialogată

3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi


nonliterare, în scopuri diverse
Competenţe specifice Competenţe specifice
4.3. monitorizarea propriei pronunţii şi scrieri şi a pronunţiei şi 2.3. utilizarea categoriilor gramaticale învăţate, în diverse tipuri
scrierii celorlalţi, valorificând achiziţiile fonetice de bază de propoziţii;
3.4. sesizarea organizării morfologice şi sintactice a textelor citite
4.4. respectarea normelor ortografice şi ortoepice în utilizarea (nonliterare şi literare);
structurilor fonetice, lexicale şi sintactico-morfologice în interacţiunea
verbală

OBIECTIVE OPERAŢIONALE OBIECTIVE OPERAŢIONALE


Cognitive:
Cognitive: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:

-să definească adjectivul; -să definească adjectivul;


- să identifice categoriile gramaticale ale adjectivului; - să identifice categoriile gramaticale ale adjectivului;
- să analizeze morfologic adjectivele date; - să analizeze morfologic adjectivele date;
-să recunoască adjectivele din diferite texte; -să recunoască adjectivele din diferite texte;
-să alcătuiască enunţuri cu diferite tipuri de adjective; -să alcătuiască enunţuri cu diferite tipuri de adjective;
Psihomotorii: Psihomotorii:
– să-şi formeze deprinderi de lucru cu diverse tipuri de exerciţii. – să-şi formeze deprinderi de lucru cu diverse tipuri de exerciţii.

Afective: Afective:
-să manifeste spirit de colegialitate şi cooperare în -să manifeste spirit de colegialitate şi cooperare în
cadrul echipei; cadrul echipei;
-să participe cu interes la activitate; -să participe cu interes la activitate;
-sǎ se autoevalueze corect; -sǎ se autoevalueze corect;
Strategia didactică: Strategia didactică:

 Resurse materiale fişe de muncă independentă, manualul,  Resurse materiale: fişe de muncă independentă, caietele
caietele elevilor, tabla; elevilor, tabla, manualul;

 Metode şi procedee: conversaţia, jocul didactic, exerciţiul,  Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, jocul didactic,
analiza gramaticală, explicaţia, rebusul, lucrul cu fişe, ; analiza gramaticală, explicaţia, rebusul, lucrul cu fişe;

 Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe;  Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe;

Bibliografie Bibliografie
1. Petru Bucurenciu, Mariana Norel, Limba şi literatura 1. Programe şcolare pentru clasele V-VIII. Aria
română, manual pentru clasa a V-a, Editura Aramis, curriculara: limbă şi comunicare, Bucureşti,
2017; 1999;
2. Elena Mazilu- Ionescu, Valentina Jercea,
2. Emanuella Ilie, Elemente de didactica literaturii
Limba şi literatura română’’, Manual pentru
române, Editura Universității ” Alexandru Ioan Cuza”, clasa a VI-a, Editura Didactică şi Pedagogică,
Iași, 2007; Bucureşti, 2016;
3. Alina Pamfil, Limba şi Literatura română în gimnaziu, 3. Vistian Goia, Didactica limbii şi literaturii
Editura Paralela 45, Piteşti, 2007 ; române pentru gimnaziu şi liceu, Ed. Dacia
Educaţional, Cluj Napoca, 2002
4. Daniela Nedelcuţ, Exerciţii de limba română,
compuneri şi tehnici de studiu – Daniela
Nedelcuţ, Ed. Cardinal, 1994.
5. Alina Pamfil, Limba şi Literatura română în
gimnaziu, Editura Paralela 45, Piteşti, 2007 ;

Scenariul didactic

Momentele Clasa a V-a Clasa a VI-a Metode Timp Evaluare


Lecţiei
Activitatea profesorului şi a Activitatea profesorului
elevului şi a elevului
1.Moment Se asigură condiţiile necesare Se asigură condiţiile necesare Conversaţia 2’
organizatoric defăşurării optime a activităţii: defăşurării optime a activităţii:
asigurarea liniştii, pregătirea asigurarea liniştii, pregătirea
materialului didactic, fișe de materialului didactic, fișe de
lucru, caiete, pixuri etc. lucru, caiete, pixuri etc.

2. Captarea I.Activitate comună: Activitate comună: Conversaţia 5’ Observarea


atenţiei sistematicǎ a
Profesorul le citeşte elevilor o Profesorul le citeşte elevilor o elevilor
ghicitoare, cu ajutorul căreia vor ghicitoare, cu ajutorul căreia vor
descoperi titlul lecţei. ( Anexa 1) descoperi titlul lecţei. ( Anexa 1) Activitate
frontală
3. Anunţarea Profesorul anunță elevii că în Profesorul anunță elevii că în Conversaţia 2’
titlului lecţiei această oră își vor consolida această oră își vor consolida
şi a cunoștințele referitoare la cunoștințele referitoare la
obiectivelor adjectiv. adjectiv.
operaţionale
Se scrie titlul lecției pe tablă și se Se scrie titlul lecției pe tablă și se
anunță obiectivele. anunță obiectivele.

4. Dirijarea II. Activitate comună Jocul didactic 3’ Evaluare


învățării formativǎ
Profesorul le cere elevilor să-şi
descrie colegul de bancă,
utilizând câte un adjectiv care să
inceapă cu iniţiala numelui Observarea
colegului. sistematicǎ a
elevilor
3’
De asemenea, împarte elevilor
fişe de lucru, organizând o
activitate individuală, pentru a
recapitula noţiunile teoretice
referitoare la substantiv.( anexa 2)
III. Activitate independentă 5’
III. Activitate directă

Elevii rezolvă în exerciţiul 1 de Activitate


Profesorul propune o activitate pe fişa de lucru, în perechi. frontală
frontală, pentru a exersa acordul
adjectivului cu substantivul. 1.Citeşte, cu atenţie, textul
următor şi analizaţi morfo-
sintactic adjectivele din text: Activitate în
perechi
a).Transcrie textul de mai jos,
făcând acordul adjectivelor dintre
paranteze cu substantivele
determinate.

„Pădurile mari îl adăposteau sub


bolţile lor tăinuite.
Badea Costea se răzima de un
stejar înalt. Stătea lângă el, până
mureau cele mai frumoase unde
ale cântecului melancolic.” ( I.
Am cumpărat o revistă Agârbiceanu )
…………. (frumos) cu benzi
…………. (desenat). Îmi plac Profesorul precizează timpul de
întâmplările ……………… lucru. ( 5 min)
(surprinzător) prin care trece
Hulk. El este supereroul
……………. (verde), fiindcă a
fost expus la radiații……….
(solar) care îi dau această culoare
când se enervează. Atunci se
transformă într-un bărbat
………….. (atletici) și
…………….. (puternice).

Profesorul monitorizează
activitatea şi verifică
răspunsurile.

b).Joc. Identifică, în seriile date,


cuvintele care nu sunt adjective.
Identificaţi tipurile de adjective:

1. slab, frumos, înflorit,


scaun, superior
2. alb, furnică, deschis,
parfumat, pelerină Observarea
3. etaj, scump, interesant, sistematicǎ a
crescut, poveste. 5’ elevilor

Conversaţia

IV. Activitate independentă


Activitate în
Elevii rezolvă exerciţiul II de pe IV. Activitate directă perechi
fişa de lucru, în perechi. (5
minute). Profesorul verifică modul de
lucru al elevilor.
2.Explicaţi cum s-au format
adjectivele din textul următor:

a)Maşinile parcate nu sunt


valoroase.
b)Casele construite sunt
luminoase.
c)Copacii înfloriţi vor avea fructe
gustoase.
d) Păsările iubite de oameni se 10’
întorc din ţările învecinate. Observarea
Exerciţiul sistematicǎ a
elevilor
V. Activitate directă V. Activitate independentă
Activitate
Profesorul verifică modul de Elevii rezolvă exerciţiul 2 de pe individuală
lucru al elevilor. fişa de lucru. 8’

VI. Activitate independentă V. Activitate directă Activitate pe


Profesorul propune spre grupe
rezolvare exerciţiul 3 de pe fişa Profesorul verifică modul de
de lucru. lucru al elevilor şi propune sre
rezolvare ex. 3 de pe fişa de
3.Alcătuiţi enunţuri în care lucru.
următoarele adjective să fie:
3.Schimbă gradul de comparaţie
a)adjectiv propriu-zis, invariabil, al următoarelor adjective,
neutru, singular; păstrând genul şi numărul
b) adjectiv provenit din verb la acestora:
participiu, feminin, plural;
c) adjectiv propriu-zis, variabil, -delicat: pozitiv; comparativ de
masculin, plural; inferioritate, superlativ absolut;
d) adjectiv provenit din verb la -impresionant : superlativ relativ
participiu, neutru, plural; de inferioritate, comparativ de
superioritate;
- gustos: comparativ de egalitate,
superlativ absolut;

Profesorul verifică modul de


lucru al elevilor.
5’ Observarea
5. Asigurarea VI. Activitate comună VI. Activitate comună sistematică
feed-backului Activitate în a elevilor
Profesorul cere elevilor să Profesorul cere elevilor să perechi
alcătuiască o poezie de 4 versuri, alcătuiască o poezie de 4 versuri,
în care să folosească adjective. în care să folosească adjective.

Profesorul verifică modul de


rezolvare a exerciţiilor.

Feed-back-ul are loc permanent


pe parcursul lecţiei şi se
concretizează prin aprecieri
verbale făcute de profesor.

Spre sfârşitul orei, profesorul reia


problemele importante discutate,
adresând elevilor întrebări
precum:

Despre ce parte de vorbire am


discutat astăzi?
Aprecieri
verbale
Ce denumeşte un adjectiv?
Se fac aprecieri legate de modul
şi gradul de participare a elevilor
la lecţie, de calitatea
rǎspunsurilor, aprecieri generale
şi individuale.

7. Asigurarea Ex. 5/ pag 123. Ex. 1/ 80. Conversaţia 1’


retenţiei şi a
transferului

Oglinda tablei

Clasa a V-a Clasa a VI-a


Ex. 1. 1. scaun Ex. 1. mari= adjectiv propriu-zis, variabil cu o terminație și două
2. furnică, pelerină forme, se acordă cu subst. pădurile, în gen, nr. și caz: feminin, pl. N,
3. etaj, poveste gradul de comparație pozitiv, f.s. de atribut adjectival;

Ex.2. parcate= adjectiv provenit din verb la participiu; tăinuite= adjectiv provenit din verb la participiu, variabil cu 2
valoroase= adjectiv format prin derivare de la cuvântul de bază terminații și 4 forme, se acordă cu subst. bolțile, în gen, nr. și caz:
a valora + sufixul –os; feminin, pl. Ac, gradul de comparație pozitiv, f.s. de atribut adjectival;
construite = adjectiv provenit din verb la participiu;
luminoase= adjectiv format prin derivare de la cuvântul de bază a înalt= adjectiv propriu-zis, variabil cu 2 terminații și 4 forme, se
lumina + sufixul –os; acordă cu subst. stejar, în gen, nr. și caz: masculin, sg., Ac, gradul de
înfloriţi= adjectiv provenit din verb la participiu; comparație pozitiv, f.s. de atribut adjectival;
gustoase= adjectiv format prin derivare de la cuvântul de bază gust =
sufixul – os; cele mai frumoase = adjectiv propriu-zis, variabil cu 2 terminații și 4
iubite= adjectiv provenit din verb la participiu; forme, se acordă cu subst. unde, în gen, nr. și caz: feminin, pl. N,
gradul de comparație superlativ relativ de superioritate, f.s. de atribut
Ex. 3. adjectival;
Caietul mov s-a terminat.
Fetele certate au ales să nu mai repete greşeala. Ex.2. a).6; b). 4; c). 5; d).2; e).1.
Copiii veseli vor pleca în excursie.
Scaunele vopsite sunt noi. Ex.3. -delicat: pozitiv; comparativ de inferioritate: mai puţin delicat; ,
superlativ absolut de superioritate: foarte delicat;
-impresionant : superlativ relativ de inferioritate: cel mai puţin
impresionant; comparativ de superioritate: mai impresionant;
- gustos: comparativ de egalitate: la fel de gustos; superlativ absolut:
foarte gustos;

Anexa 1

POEZIA ADJECTIVULUI
Sunt partea de vorbire ce are
Mărime și formă, gust și culoare
Sunt ghiocelul argintat
Pe câmpul împrimăvărat.
Laleaua roșie mai sunt
Și-ntinsul, verdele pământ
Sunt norul alb și trecător
Și soarele strălucitor.
Rotundul măr, gustos, din pom,
Cules de înțeleptul om.
Am strai ales, de sărbători,
Pe unde trec, eu semăn flori.
Chiar substantivul, frate – meu,
Mă cheamă să-l ajut mereu.
și nu lipsesc din adunare
Ca să împart la fiecare
O însușire, două, trei...
Sunt bun și harnic, dragii mei!
Isteț, dorit şi inventiv,
Eu sunt frumosul ADJECTIV!

(Bucuria de a scrie compuneri, Marcela Peneș, Editura Aramis, 2005)

Anexa 2 – clasa a V-a /a VI-a


1. Completaţi spaţiile libere cu răspunsul corect:
a) Adjectivul este partea de vorbire……………. care denumeşte ……...
b) Adjectivele pot fi: ……………. sau ………………. , propriu-zise sau ………………. .
c) Adjectivul se acordă cu ………….. .
d) Adjectivele : acvatic, superior, profesional, principal ……………. grade de comparaţie.

Anexa 3 – clasa a VI-a

1.Citeşte, cu atenţie, textul următor şi analizaţi morfo-sintactic adjectivele din text:


„Pădurile mari îl adăposteau sub bolţile lor tăinuite.
Badea Costea se răzima de un stejar înalt. Stătea lângă el, până mureau cele mai frumoase unde ale cântecului.” ( I. Agârbiceanu )

2. Asociați adjectivele din coloana A cu termenii din colana B :


A
a)Copilul acesta este harnic. B
b)Cel mai frumos cadou este ceasul de la tine. 1.adjectiv propriu-zis, gradul de comparație superlativ absolut,
c)Am pus florilor mai puțin ofilite apă. cazul Ac., atribut adjectival;
d)Opinia colegelor mai bune decât tine contează.
e)I-am cumpărat surorii o bluză foarte scumpă. 2. adjectiv propriu-zis, gradul de comparație comparativ de
superioritate, cazul G., atribut adjectival;

3. adjectiv propriu-zis, gradul de comparație comparativ de


inferioritate, cazul G. , atribut adjectival;

4. adjectiv propriu-zis, gradul de comparație superlativ relativ de


superioritate, cazul N, atribut adjectival;

5. adjectiv provenit din verb la participiu, gradul de comparație


comparativ de inferioritate, cazul D, atribut adjectival.

6.adjectiv propriu-zis, gradul de comparație pozitiv, cazul N., nume


predicativ

3.Schimbă gradul de comparaţie al următoarelor adjective, păstrând genul şi numărul acestora:

-delicat: pozitiv; comparativ de inferioritate, superlativ absolut;


-impresionant : superlativ relativ de inferioritate, comparativ de superioritate;
- gustos: comparativ de egalitate, superlativ absolut;
Anexa 4- clasa a V-a

1. a).Transcrie textul de mai jos, făcând acordul adjectivelor dintre paranteze cu substantivele determinate.
Am cumpărat o revistă …………. (frumos) cu benzi …………. (desenat). Îmi plac întâmplările ……………… (surprinzător) prin care trece
Hulk. El este supereroul ……………. (verde), fiindcă a fost expus la radiații………. (solar) care îi dau această culoare când se enervează.
Atunci se transformă într-un bărbat ………….. (atletici) și …………….. (puternice).

b). Identifică, în seriile date, cuvintele care nu sunt adjective. Identificaţi tipurile de adjective:

1. slab, frumos, înflorit, scaun, superior


2. alb, furnică, deschis, parfumat, pelerină
3. etaj, scump, interesant, crescut, poveste.

2.Explicaţi cum s-au format adjectivele din textul următor:

a) Maşinile parcate nu sunt valoroase.


b) Casele construite sunt luminoase.
c) Copacii înfloriţi vor avea fructe gustoase.
d) Păsările iubite de oameni s-au întors.

3.Alcătuiţi enunţuri în care următoarele adjective să fie:

a)adjectiv propriu-zis, invariabil, neutru, singular;


b) adjectiv provenit din verb la participiu, feminin, plural;
c) adjectiv propriu-zis, variabil, masculin, plural;
d) adjectiv provenit din verb la participiu, neutru, plural;

S-ar putea să vă placă și