Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 19.X.2022
Școala Gimnazială Particulară Ethos
Clasa: a III-a B
Prof. I. P.: Bărbulescu Mariana
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică
Unitatea tematică: Tărâmul cărților
Conținutul învățării: Scăderea numerelor naturale în concentrul 0-10000, fără trecere peste ordin
Forma de realizare: lecție integrată
Tipul lecţiei: lectia de recapitulare si sistematizare a cunostintelor, priceperilor si deprinderilor
Discipline integrate: Limba și literatura română
Educație civică
Competențe specifice:
 Matematică:
2.4. Efectuarea de adunări și scăderi de numere naturale în concentrul 0 - 10 000;
5.3. Rezolvarea de probleme cu operațiile aritmetice studiate, în concentrul 0 - 10 000.
 Limba și literatura română:
3.1. Extragerea unor informații de detaliu din texte informative sau literare.
 Educație civică:
3.1. Relaționarea pozitivă, în grupuri mici, pentru rezolvarea unor sarcini simple de lucru.
Obiective operaţionale:
 Cognitive:
O1 – să răspundă corect la întrebările învățătoarei despre terminologia folosită în operația de scădere, folosind metoda Ciorchinele;
O2 – să efectueze exerciţii de scădere, aplicând corect algoritmul de calcul învățat;
O3- să desprindă informații esențiale din textul problemeipentru rezolvarea ei;
O4 – să rezolve corect problema, folosind Metoda Știu - Vreau să știu - Am aflat, efectuând operațiile corespunzătoare.

1
 Psihomotorii:
O4 – să păstreze poziţia corectă, în bancă, pe tot parcursul lecţiei.
 Afective:
O5 – să coopereze activ și eficient cu colegii în activitatea de rezolvare a sarcinilor de lucru, respectând ritmul de lucru al fiecăruia.

STRATEGIE DIDACTICĂ:
a) Resurse procedurale: conversaţia, explicația, exercițiul, problematizarea, metoda Știu - Vreau să știu - Am aflat, munca în perechi, munca
independentă;
b) Resurse materiale: calculator, internet, joc interactiv, fişe de lucru (independent, în perechi), cretă, tablă, stilou, pixuri colorate, caietul elevului.
c) Resurse temporale: 45 minute
d) Resurse umane: 21 elevi
Locul desfășurării: sala de clasă
Forme de organizare: frontal, individual, în perechi.
Evaluare: continuă, formativă prin observare sistematică, aprecieri verbale, fișe de lucru, evaluare finală.

Bibliografie:
 Programa şcolară pentru disciplina Matematică, clasele a III-a şi a IV-a, MEN, Bucureşti, OMEN 5003/02.12. 2014;
 Matematică, manual pentru clasa a III-a, Mariana Mogoș, Ed. ArtKlett, 2021;
 Matematică, caietul elevului pentru clasa a III-a, Mariana Mogoș, Ed. ArtKlett, 2021;

2
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Etapele lecţiei Obiective Conţinuturi Stategii didactice Evaluare


Metode si Mijloace Forme de
procedee organizare
1. Moment O4 Asigur condiţiile necesare desfăşurării în bune Conversația Frontal Observarea
organizatoric condiţii a lecţiei, cerând elevilor să pregătească sistematică
(2 minute) materialele necesare, să-şi corecteze poziţia în
bancă şi să păstreze ordinea şi disciplina.

2. Enunţarea O4 Anunț titlul lecţiei şi câteva din obiective într-un Conversația Caietul Frontal Observarea
temei şi a mod accesibil copiilor. Explicaţia elevului Individual sistematică
obiectivelor Exerciţiul
operaționale
(1 minut)
3. Sistematizarea Verific tema cantitativ și calitativ, timp în care Conversaţia Caiet Individual Observarea
cunoştinţelor câte un elev citește enunțul și rezolvarea, iar Explicația Frontal sistematică
(30 minute) ceilalți ascultă cu atenție și corectează greșelile
apărute. Tablă
Adresez câteva întrebări prin care scot în evidență Cretă
ceea ce am învățat în lecția anterioară.
Scriu pe tablă data și titlul lecției: Caiet
Stilou
„Să exersăm scăderea!”.
Pixuri
O1 Prin metoda Ciorchinelui -solicit elevilor să Medoda colorate
Ciorchinele
precizeze ce știm despre operația de scădere:
- terminologie
- algoritmul scăderii
- expresii ale scăderii
Exercițiul
Solicit un copil să rezolve o scădere in scris la
3
tablă. Ceilalți își notează în caiete.
-cum facem proba? – prin adunare; - prin scădere
O2 Solicit doi copii pentru a face proba prin cele două Evaluare
Explicația În perechi continuă,
operații. Ceilalți își notează în caiete.
formativă
Solicit elevilor să precizeze etapele rezolvării unei prin
observare
probleme și aplicarea metodei Știu - Vreau să știu
sistematică
O3 -Am aflat! și fișă de
lucru
- citirea textului;
- repetarea lui;
- analiza problemei;
- stabilirea relațiilor dintre datele problemei: ce
cunoaștem, ce se cere, cum putem afla;
- notarea datelor cunoscute
O4 - stabilirea și rezolvarea operațiilor matematice
O5 trecându-le in tabel; Metoda Știu -
Vreau să știu -
- rezolvarea problemei; Am învățat
Copiii primesc câte o fișă de lucru și rezolvă Problematizarea
individual problema dată, corectându-se apoi în Fişa de lucru
perechi. (Anexa 1,2 )
Anexa 1, Anexa 2

4. Încheierea Fac aprecieri verbale asupra felului în care s-a Conversația Manual Frontal Observarea
activității desfăşurat lecţia. Dau tema pentru acasă: Explicaţia sistematică
exercițiile 1 și 3/31 din manual.

4
Anexa 1
Fișă de lucru

Alice a citit 1234 de pagini înainte de a adormi. Cartea avea 2457 de pagini.
Câte pagini mai are de citit Alice pentru a vedea cum se termină cartea?

Știu Vreu să știu! Am aflat

5
Anexa 2
Fișă de lucru

Alice avea 1278 de mm și după ce a mușcat din prăjitură a ajuns la 4489 de mm.
Care este diferența de înălțime?

Știu Vreu să știu! Am aflat

S-ar putea să vă placă și