Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădinița Th. Costescu

PROPUNĂTOARE: Buțan Andreea

DATĂ: 31.05.2022

GRUPĂ: Mare
TEMA ANUALA: ,, Ce și cum vreau sa fiu ?’

SUBTEMA: ,, Să descoperim meseriile ”

TEMA ZILEI: ,, Ce miros au meseriile ”

DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Domeniul limbă și comunicare

TIPUL DE ACTIVITATE: Predare- învăţare

MIJLOC DE REALIZARE: Memorizare

DURATA: 20 minute

LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupă


DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII:
Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
COMPORTAMENTE VIZATE:
Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui (comunicare
receptivă)
Recita poezia respectând intonația, ritmul, tonul, pauzele

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Formarea deprinderii copiilor de a învăța o poezie in colectiv; îmbogățirea și


activizarea vocabularului;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1: să recite corect și cat mai expresiv, respectând intonaţia, ritmul și pauzele necesare;

O2: să recunoască meseriile prezentate în poezie;

O3: să memoreze logic poezia “ Ce miros au meseriile” ;

O4 : să manifeste interes pentru activitate.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: : conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstrația.

Mijloace didactice: scrisoare, poezie, cutia magică.

Formă de organizare: frontal, individual, pe grupe.


BIBLIOGRAFIE:

1., Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor, de la 3 la 6/7 ani”, M.E.C.T. – 2008;

2., Activitatea integrată din grădiniţă”, Editura Didactică Publishing House, 2008.
Strategii didactice
Etapele lecţiei Ob Activitatea educatoarei Metode Mijloace didactice Forma de Evaluare
organizare
1.Momentul Se creează condițiile optime pentru desfășurarea activității: Conversația Frontal
organizatoric pregătirea materialului didactic necesar, stabilirea ordinei și
disciplinei .

2. Captarea Captarea și interesul copiilor se va realiza cu ajutorul scrisorii


Conversația Aprecieri verbale
atenției primită de la Zâna primăvară. Frontal
Explicația
3.Anunțarea Pentru că în această săptămână vom vorbi despre meserii, Observarea
temei și a vreau să învăţăm o poezie foarte frumoasă. Poezia se Conversația comportamentu-
Frontal
obiectivelor numește „ Ce miros au meseriile” Explicația lui verbal și
nonverbal
4.Dirijarea Voi recita poezia de 1-2 ori avand în vedere o recitare clară, Conversația Poezie Frontal Observarea
învaţării corectă, expresivă. Explicația comportamentu-
Ce miros au meseriile? – Gianni Rodari (fragment) Demonstrația Imagini lui verbal și
Orice meserie Explicația nonverbal

Are un miros copii!


A pâine și a plăcinte
Miroase-n brutării.

În orice tâmplărie
În sat sau la oraș,
A scânduri noi miroase,
A vrafuri de talaș.

Un vopsitor miroase
A lacuri de vopsit,
Geamgiul întotdeauna
Va mirosi a chit.
Li se va explica copiilor conţinutul de idei precum si cuvintele
noi şi expresiile din text.
Vrafuri- gramada
Talas- aschii lungi subtiri
Geamgiul- persoana care monteaza geamuri
Chit-pasta care se foloseste la lipirea geamurilor

Se vor formula propoziții simple cu ajutorul cuvintelor noi.


Se va mai recita 1-2 ori poezia model, de educatoare.

5.Obţinerea Învățarea poeziei de către copii


performanţei Poezia va fi memorată pe unități logice.
Pentru început se vor memora primele două versuri:
„ Orice meserie
O3 Are un miros copii!..”
Conversația
O2 Apoi următoarele două:
Explicația poezia
„ A pâine și a plăcinte Individual Aprecieri verble
demonstrația
Miroase-n brutării..”

Voi repeta cu copii în întregime prima strofă


La celelalte strofe se va proceda la fel ca la prima.
Fragmentele poeziei vor fi reproduse individual, în grupuri
O1 mici şi frontal.
6.Încheierea Se vor face aprecieri verbale. Cei care au fost activi vor primi o Aprecieri globale
Conversația
activității recompensă. Recompense Frontal asupra activitatii
Explicația
desfasurate

S-ar putea să vă placă și