Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

Data : 28.09.2021
Grupa : mare 1

Tema anuală : „Cine sunt/suntem ?”

Proiect tematic : „Eu și familia mea”

Subtema : „Eu si corpul meu”

Tema activității : ,,Prietenii” de Dan Faur;

Domeniul experiențial : DLC (Educarealimbajului) ;


Mijloc de realizare : memorizare ;
Tipul activității: predare-învățare ;
Scop :Educarea unei exprimări verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical, sintactic

Dimensiuni ale dezvoltării :


D2 – Mesaje oraleîn diverse situații de comunicare cunoscute
Comportamentele vizate :
D2.2 Respectă regulile de exprimare corectă ,în diferite contexte de comunicare
Obiective operaționale :
O1 -să precizeze importanţa normelor de igienă corporală;
O2 – să reproducă cele două strofe ale poeziei « Prietenii curăţeniei »
O3 – să precizeze sensurile cuvintelor întâlnite în text;
O4 – Să își îmbogățească vocabularul cu cuvinte și expresii noi:
STRATEGIA DIDACTICĂ :
Metode si procedee :converația, explicația, demonstrația .
Materiale didactice: Planşe ilustrative, obiecte de uz personal: peria, săpunul,periuţa de dinţi.
LOCUL DESFĂŞURĂRII: sala de grupă
FORME DE REALIZARE : frontal , individual
DURATĂ : 30 de minute
STRATEGIA DIDACTICĂ
MOMENTELE CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII EVALUARE
ACTIVITĂȚII

METODE MIJLOACE FORME DE


ORGANIZARE

1. MOMENTUL Se vor asigura condițiile optime


ORGANIZATORIC pentru realizarea activității: aerisirea
sălii de grupă, aşezarea mobilierului
pentru activitate, aranjarea
materialului demonstrativ la Conversația Frontal
îndemâna educatoarei, intrarea
ordonată a copiilor în sala de grupă,
controlul ținutei și a poziției copiilor
pe scaune.

2. CAPTAREA Se va realiza printr-o ghicitoare


ATENȚIEI
Observar
eacompo
”Dacă-l uzi el face spumă, şi îţi
rtamentel
alunecă din mână, ghici ce e ?” Conversația Ghicitoare Frontal orcopiilo
R : săpunul r

Port o scurtă discuţie cu copii despre


importanţa respectării normelor de
igienă corporală.
3. ANUNȚAREA Le voi spune copiilor ca astăzi vom
TEMEI SI A învăța poezia care se numește :
OBIECTIVELOR PE „,,Prietenii” de Dan Faur”.
ÎNȚELESUL Conversația Frontal
COPIILOR Preșcolarii vor repeat titlul poeziei
împreună cu educatoarea .
Se va recita în întregime, rar și
4. DESFĂȘURAREA expresiv poezia “,,Prietenii” de Dan
ACTIVITĂȚII Faur , astfel încât să fiu ascultată cu
interes de către aceștia , fiind ajutată Elementece
de obiecte și imagini sugestive ajută la Frontal
textului poeziei : interpretare
apoeziei
Demonstrați
Dis-de-dimineață,
Treiprietenimărăsfață: a
Apa, peria, săpunul. Conversația
Mi-s prietenitoți, ca unul.
Recitarea
Apa-mi zice - Vin la mine, model

Sătespăl cum se cuvine!


Sătemângâipe-ndelete,
Cu săpunși cu burete.

Joacaasta cu clăbucul,
Chiar de-mi gâdilănăsucul,
Tare-mi place. Las' săjoace Explicația
Ca pe-o pajiștepefață
Că-idoar dis-de-dimineață.

Se vor explica copiilor cuvintele și


expresiile necunoscute .Aceștia vor
avea sarcina de a alcătui propoziții cu Exercițiul
ele .

Individual
Se va începe învățarea primei strofe.
Voi recita prima strofă cu preșcolarii,
până când aceștia o vor reține .
Se vor nominaliza câțiva copii, care
vor veni în fațăpentru a recita
primele versuri învățate .
Pentru versurile rămase se va
proceda la fel ca încazul anterior, în
final recitând prima strofă cu cea de
a doua , respectiv cu a treia
În final ,întreaga poezie se va recita
în cor .
5. OBȚINEREA La final o să organizez un concurs
PERFORMANȚEI
pentru a vedea cât de bine au Conversația
memorat copi ipoezia, impart Exercițiul Frontal
semicercul in jumătate şi pun pe Aprecieri
fiecare jumătate din semicerc să Individual verbale
recite poezia în cor. aplauze

6. REALIZAREA Se vor adresa întrebări referitoare la Aprecieri


FEEDBACK-ULUI conținutul poeziei : verbale

Conversația Individual
„Care este titlul poeziei ?”
„Despre ce este vorba în poezie ?”
„Care sunt prietenii din poezie ?”
„De ce sunt importanti?”
6. ÎNCHEIEREA Se vor face aprecieri verbale asupra
ACTIVITĂȚII implicării copiilor în
activitate ,globale și individuale.
Conversația Frontal

S-ar putea să vă placă și