Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 29.11.2022
Unitatea de învățământ: Grădinița cu program prelungit nr.13 Focșani
Propunătoare: Staicu Melissa
Prof./înv. preșcolar: Budeanu Mariana
Prof. metodist: Dumitru Săndulachi
Prof. coordonator: Micu Florin
Grupa: Mare B
Domeniul experiențial: Domeniul estetic și creativ(DEC)
Tema anuală: ,,Cine sunt, suntem?’’
Tema proiectului: ,,Noi suntem români’’
Mijloc de realizare: Cântec- ,,Portul românesc’’, joc muzical- ,,Alunelu, Alunelu hai la joc!’’.
Comportamente vizate:
 3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în conversații și povestiri
creative.
 3.3. Demonstrează simț muzical ritmic, armonic prin cântec, joc cu text și cânt, dans etc.
Obiective operaționale:
O1-Să reproducă corect exercițiile folosite în încălzirea vocii.
O2-Să memoreze versurile cântecului.
O3-Să interpreteze corect și expresiv,respectând tonul,semnul de început și respirația.
Strategii didactice:
 Metode și procedee: memorizarea, conversația, explicația, audiția muzicală, exercițiul, recitarea fragmentată,
repetiția, demonstrația, observația
 Mijloace didactice: imagini cu referire la 1 Decembrie, cântecul ,,Portul românesc’’, jocul muzical ,,Alunelu, Alunelu
hai la joc’’
 Durată: 30-35 minute
Bibliografie:
 Curriculum Pentru Educația Timpurie 2019
ETAPELE TIMP OB CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
ACTIVITĂȚII .
OP.
ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE ȘI MIJLOACE FORME DE
PROPUNĂTOAREI COPIILOR PROCEDEE DIDACTICE ORGANIZARE

2 Pregătesc spațiul Preșcolarii se vor Imagini cu Frontal


minute necesar așeza la locurile lor referire la 1
desfășurării Decembrie
1.Moment activității în atașate pe
organizatoric condiții optime. flipchart
Aerisesc sala de
grupă și așez copiii
la măsuțe.
Pregătesc
materialul didactic
necesar.
2 Captarea atenției o Preșcolarii vor Conversația Frontal
voi face prin două raspunde la prima
minute
ghicitori cu referire la ghicitoare
țara noastră, cu ,,România’’. Vor
România. răspunde și la a doua
ghicitoare
1. ,,Este mândră
cu ,,București’’.
țara mea și se
2. Captarea
cheamă…’’
atenției 2. Capitala țării
mele e un oraș
ca din povești
și se
cheamă…’’
3. Anunțarea 2 ,,Dragi copii astăzi vom Preșcolarii ma vor Conversația Frontal
învăța asculta și vor prezenta
temei și a minute
cântecelul ,,Portul entuziasm față de
obiectivelor românesc’’ și la sfârșit activitate.
veți primi o surpriză
dacă o să fiți cuminți’’
4.Dirijarea 20 de O1 Le voi spune Preșcolarii vor face Conversația Frontal Aprecieri
preșcolarilor că trebuie exercițiile de Exercițiul verbale
învățării minute să ne încălzim vocea ca
respirație după Explicația
să putem cânta bine.
Prima oară voi face eu, demonstrația
după care le vom face propunătoarei
împreună.
 Suflăm puternic
în păpădie
 Mirosim o
floare
 ,,Cum face
Preșcolarii vor zice
pisica?’’ ca pisica
 ,,Cum face face ,,miau-miau’’ și
rândunica?’’ că rândunica
Continui cu un face ,,piu-piu’’
exercițiu ritmic prin
bătaie de
palme(câte o bătaie
din palme la fiecarePreșcolarii executa
prin bătaie de
cuvânt ,,tra la la’’)
palme exercițiul
Voi începe să le ritmic după ce
interpretez model ascultă
cântecul. Voi recita demonstrația
clar textul cântecului. propunătoarei)
Mult îmi place și iubesc, Preșcolarii vor fi Audiția Frontal
Tra la la la la la la,
Portul nostru românesc, atenți la recitarea muzicală
Tra la la la la la la. model a cantecului Explicația
Albă ia cu albiță,
Tra la la la la la la,
si la explicațiile date Demonstrația
Cu ciucuri și lămâiță, de propunătoare
Tra la la la la la la.
Și bundița ca un lan,
Tra la la la la la la,
Picurată cu mărgean,
Tra la la la la la la.
Și cu spice, și cu fluturi,
Tra la la la la la la,
Din străvechile-nceputuri,
Tra la la la la la la.
Desenat cu ac vrăjit,
Tra la la la la la la,
Râde brâul învălurit,
Tra la la la la la la.
Chiar și traista uneori,
Tra la la la la la la,
Parcă scapără de flori,
Tra la la la la la la.
După interpretarea
cântecului model le voi
explica preșcolarilor
posibilele cuvinte
necunoscute(,,port
românesc’’, ,,străvechi’’, ,,ie”
, ,,brâu” ,,bundița”, ,,traistă”)
După explicarea
cuvintelor necunoscute,
O voi lua câte două Preșcolarii vor fi atenți Recitarea Aprecieri
2 versuri,le voi recita din din nou la recitarea fragmentată verbale
nou. După memorizarea primelor două
O Explicația
primelor doua versuri,le versuri,iar apoi le vor
3 voi recita pe recita alături de mine. Demonstrația
următoarele două și voi La fel vor proceda și cu
proceda la fel ca la celălalte versuri.
primele. La fel voi face
și cu celălalte versuri
pâna la terminarea
cântecului.
Voi repeta cu ei prima
strofă în întregime,apoi Preșcolarii vor
voi continua și cu interpreta cântecul în
celelalte strofe până la întregime
terminarea lor.
După ce au memorat
vesurile,vom cânta
împreună tot
cântecul,apoi voi solicita
câte 2 copii să cânte
pentru a vedea dacă au
memorat versurile cu
ajutorul meu acolo unde
este nevoie.
Repetarea jocului
muzical:
Voi juca împreună cu
preșcolarii o horă în Conversația Aprecieri
timp ce cântăm Demonstrația verbale
,,Alunelu, Alunelu hai la
Audiția
joc’’.
muzicală
5.Asigurarea 2 Voi întreba preșcolarii Preșcolarii vor Conversația Aprecieri
minute ce cântec au învățat răspunde că au verbale
retenției și a
astăzi la activitate învățat
transferului
cântecul ,,Portul
Românesc’’

Voi face aprecieri


generale dar și Preșcolarii așteaptă Conversația Aprecieri
6. Încheierea
2 individuale. Împart în liniște verbale
activității recompensele
minute recompensele

S-ar putea să vă placă și