Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 03.11.2020
Grădiniţa: G.P.P Nr.42
Grupa: mica
Nivel: I
Tema de studiu anuală: ,,Cand, cum si de ce se intampla?’’
Tema săptămânală: Magia zilelor de toamna
Domeniul de activitate: Domeniul Limba si comunicare
Mijloc de realizare: memorizare
Tipul de activitate: Transmitere de noi cunostinte

Dimensiuni ale dezvoltarii:


Mesaje orale in contexte de comunicare cunoscute
Exprimarea orala a mesajului, a emotiilor

Comportamente vizate:
Exerseaza, cu sprijin, ascultarea active a unui mesaj, in vederea intelegerii si receptarii lui (comunicare receptiva)
Pronunta corect, sunetele specific limbii romane
Scopul activităţii:
Dezvoltarea creativităţii şi expresivităţii limbajului oral;

Obiective operaţionale:
O1- Să memoreze în mod conştient textul poeziei;
O2- Sa inteleaga sensul cuvintelor noi din text;
Strategii didactice:
Metode şi procedee: Conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, audiţia.
Mijloace didactice: planşe cu imagini sugestive de toamnă, laptop
Forma de organizare: pe grupuri, frontal, individual.
Durata: 15 minute

Bibliografie:
Curriculum pentru educatie timpurie 2019;
Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământul preşcolar , nivel 3-4 ani;

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

NR .
CRT. EVENIMENTUL CONTINUTUL INSTRUCTIV STRATEGII DIDACTICE EVALUAREA
DIDACTIC EDUCATIV
MIJLOACE DE
METODE SI
INVATAMANT
PROCEDEE
1. MOMENT Pregatirea materialului didactic
ORGANIZATORIC necesar si aranjarea scaunelelor Convorbirea
corespunzator pentru o buna
desfasurare a activitatii.
2. Copiii vor fi introduşi în activitate Auditia Observarea şi aprecierea
CAPTAREA prin ascultarea si recunoasterea Laptop comportamentului şi
ATENTIEI sunetului generat de vant. răspunsurilor
Conversaţia
3. Conversatia

După audierea fragmentului


REACTUALIZAREA copiii vor fi întrebaţi ce
CUNOSTIINTELOR sentimente au în urma audierii şi Aprecieri verbale
se va purta un dialog în care vor Explicatia
vor trebui să spună ce ştiu despre
toamnă

Educatoarea anunta tema, intr-un


limbaj accesibil copiilor de varsta
prescolara. Astazi veti invata
4. PREZENTAREA poezia vant de toamna de ... Planse suport pentru
NOULUI Trebuie sa fiti atenti, pentru a Conversaţia poezie
CONTINUT SI retine versurile si mesajul poeziei.
DIRIJAREA
INVATARII Educatoarea trece la recitarea
Explicaţia
model a poeziei care va fi
prezentată şi pe laptop.

,,S-a pornit asa deodata,


Vantul toamnei sa tot bata.
Sa legene crengile,
Sa usuce frunzele.
S-au copt toate fructele,
Gutui, nuci si pere ,
Struguri, prune, mere.
Toate, noi le-am adunat,
Sa le-avem pentru iernat.

Se va recita poezia de două ori.


Recitarea model, va fi clara,
expresiva, se realiuzeaza prin Conversatia
schimbareas tonuluii vocii, Aprecieri verbale;
accente si pauze logice si
respectarea ritmului poeziei.
Prima recitare model, creeaza Demonstratia
emotia necesara invatarii, iar a
doua recitare model, favorizeaza Laptop
intelegerea textului poeziei,
descoperirea trairilor, a Exercitiul
sentimentelor exprimate, apoi vor Intelegerea cuvintelor
fi explicate cuvintele noi şi se va noi
purta o scurtă discuţie pe
marginea textului.
După discuţie, educatoarea mai
recita odată poezia, apoi se va
trece la învăţarea ei, pe unitati
logice, individual, astfel incat sa
se poata auzi pronuntia cuvintelor Pronuntia corecta a
si a se realiza corecturile cuvintelor
necesare.

5. Se realizează prin recitarea


OBTINEREA poeziei, in lant. Conversatia
PERFORMANTEI Recitarea poeziei

6. Se fac aprecieri privind: modul in stimulente


INCHEIEREA care prescolarii au recitat poezia,
ACTIVITATII cum s-au comportat pe parcursul aprecieri verbale;
activitatii si se ofera stimulente

S-ar putea să vă placă și