Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

GRĂDINIȚA: GPN Cogeasca


DATA: 21.10.2020
GRUPA: Mica
PROF.ÎNV.PREȘCOLAR: Alistar Adina
TEMA PROIECTULUI „Ce ne pune toamna-n cos”

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când, cum și de ce se întâmplă?


DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul limbă și comunicare
TIPUL ACTIVITĂȚII: predare-învățare
MIJLOC DE REALIZARE: „Toamna”-Demostene Botez ( memorizare)
SCOPUL: Dezvoltarea capacității de exprimare orală, de înțelegere și utilizare corectă a semnificaților
structurilor verbale orale
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: Să asculte cu atenție poezia;
O2: Să rețină titlul poeziei;
O3: Să-și îmbunătățească vocabularul cu cuvinte și expresii noi;
O4: Să desprindă mesajul poeziei cu ajutorul întrebărilor;
O5: Să recite corect și expresiv poezia respectând intonația, ritmul și pauzele necesare;

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode şi procedee: Conversația, demonstrația, explicația, observația, exercițiul
Mijloace de învățământ: planșe cu imagini;
Forme de organizare: frontală, individuală;

RESURSE TEMPORALE: 15-20 min


RESURSE UMANE: 17de preșcolari
RESURSE BIBLIOGRAFICE:

-”Programa activităților instructiv-educative în grădinița de copii – ediție revizuită.”


DEMERSUL DIDACTIC

Etapele lecției Ob. Conțintul instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare

Op. Metode și Forme de Mijloace de


procedee organizare învățământ

Moment Se asigură condițiile optime Conversația Frontală


organizatoric pentru desfășurarea activității:
-aerisirea sălii de grupă;
-dispunerea mobilierului;
-pregătirea materialului
didactic;
-se aranjează scăunelele
copiilor sub formă de
semicerc.

Verificarea O1 Se realizează printr-o serie de Conversația Frontală Evaluare


cunoștințelor întrebări: orală despre
acumulate caracteristici-
-În ce anotimp suntem? le toamnei
anterior
-Ce știți despre toamnă?
-Cum este vremea toamna?
-Ce se întâmplă cu florile, Explicația
iarba, copacii?
-Ce flori de toamnă cunoașteți?

Captarea O3 Se realizează prin prezentarea Observația Frontală Observarea


atenției unor planșe ilustrative cu flori. comporta-
Se adresează întrebări despre Planșe mentului
imagini: ilustrative copiilor
Conversația cu flori
-Ce flori recunoașteți?
-Ce culoare au? Explicația

Anunțarea Se prezintă obiectivele pe Conversația Frontală


temei și a înțelesul copiilor și se anunță
obiectivelor tema zilei:
,Astăzi vom învăța o poezie
nouă:
„Toamna”-Demostene Botez

Dirijarea O1 Voi recita poezia model (cu Povestirea Frontală Obsevarea


învățării claritate și expresivitate). Voi comporta-
O4 recita poezia pe fragmente, mentului
explicând conținutul acesteia. copiilor.
O2 Memorarea poeziei se va face
pe fragmente logice și integral. Explicația
Se memorează prima strofă, Conversația
apoi se memorează a doua
O3 strofă reluându-se prima strofă,
se memorează a treia strofă
reluîndu-se primele două
strofe.
(Anexa1)

Obținerea O5 Copiii vor recita poezia pe Explicația Frontală Aprecieri


performanței fragmente și integral. Se verbale
apelează și la recitarea
individuală. Conversația Individua-

Încheierea Se fac aprecieri asupra Conversația Frontală Aprecieri


activității modului de comportare și verbale
participare al copiilor pe Individua-
parcursul activității. lă

Se acordă recompense.
Recompense

Anexa1

Toamna
Toți acei ce-ntreaga vară
Au lucrat din zori în seară,
Toamna au roade bogate
Au și fructe, și bucate ,
Mere,
Pere,
În panere.
Prune
Bune
Și alune,
Și gutui
amărui,
Cu puf galben
Ca de pui.
Și tot felul de legume,
De nu le mai știi pe nume.

S-ar putea să vă placă și