Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 10.01.2021
Unitatea de învăţământ: Grădiniţa P.P. nr. 42
Nivelul I
Grupa: Mică ,,Albinuţele”
Tema anuală: ,,Cum este, a fost si va fi aici pe pamant?”
Tema săptămânală: „In curtea bunicii”
Tema zilei: „Cei trei purcelusi”
Domeniul de activitate: Domeniul Limbă şi Comunicare ( D.L.C )-Educarea limbajului
Mijloc de realizare: povestire
Tipul de activitate: Transmitere de noi cunoştinte

Dimenisiunile dezvoltării:

Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;


Comportamente vizate:

Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor, semnificațiilor etc. (comunicare expresivă);
Scopul activităţii:

Formarea deprinderii de a asculta o poveste, retinand ideile acesteia si demonstrand ca a inteles.

Obiective operaţionale:

O1 - să audieze cu atenție povestea;


O2 - să retina ideile principale ale textului;
O3 - să-şi îmbogăţească vocabularul cu cuvinte noi;
O4 - să utilizeze un limbaj oral corect, din punct de vedere gramatical.
Strategii didactice:

Metode și procedee : Sortul povestitor, Explicaţia, Conversaţia;


Materiale didactice : sortul povestitor, elemente ce ajuta la conturarea povestii
Mijloace de învățământ : sortul
Forme de organizare : frontal
Durata : 15 minute

Bibliografie:
Curriculum pentru educatie timpurie 2019;
Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământul preşcolar , nivel 3-4 ani;

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Nr. Strategii didactice


Crt. Evenimente Conţinut ştiintific Evaluare/
didactice Metode şi
Metode şi procedee Mijloace de învățământ indicatori

1. Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a activităţii:


Moment -Aerisirea sălii;
Conversaţia
organizatoric -Pregătirea materialului didactic necesar desfăşurării
activităţii.
Rutină: „Ne pregătim pentru activitate !” - deprinderea
de igienă individuală şi colectivă, deprinderea de ordine şi
Observarea
disciplină; sistematică
Tranziţie:,,Pe la baie am trecut/Rutina, noi am facut/
Acum, pe scaunele ne-asezam,/Povestea s-o ascultam”

Conversaţia
2. Captarea Educatoarea „gaseste” la usa salii de grupa, un sortulet. Sortul povestitor
atenţiei Foloseste sortul si constata ca in buzunarul acestuia, se afla
ceva. Copiii asteapta nerabdatori sa vada despre ce este Explicaţia
vorba. Descopera impreuna ca este vorba despre un porc de
jucarie.

3. Prezentarea Se anunţă tema şi obiectivele operaţionale într-un limbaj


noului Conversaţia
accesibil copiilor de vârstă preşcolară. Însuşirea
conţinut şi
Pornind de la elementul surpriza, copiii, intuiesc povestea. cuvintelor noi
dirijarea
Explicaţia
învăţării Vor asculta povestea celor trei purcelusi.
Povestirea
Reţinerea
Prezentarea conţinutului: Sortul povestitor si conţinutului
elementele aferente poveştii
Educatoarea , cu ajutorul sortului, prezinta copiilor Explicația
conținutul poveștii, cu intonatia adecvata, cu tonalitatea Atentia
potrivita, cu modularea vocii, pentru a imita foarte bine distributive
personajele din poveste, cu marcarea pauzelor determinate
de punctuatie. Conversaţia
Stabilesc impreuna care sunt elementele de pe el: soare,
pădure, drum, dupa care începe povestea propriu-zisă.
Cu fiecare etapă povestită, educatoarea va invita un copil să
Comunicarea
scoată din buzunarul şorţului un element, care va putea fi orala
prins pe şorţ, astfel încât povestea să se contureze.
Copiilor li se explică cuvintele noi .

4. Fixarea conţinutului poveştii:


Conversaţia
Obţinerea Fixarea conţinutului poveştii se realizează prin Sortul povestitor
Povestirea
performanţei repovestire, cu ajutorul elementelor deja fixate pe sort.

5. Conversaţia
Evaluare Se fac aprecieri asupra modului în care s-au comportat Stimulente
copiii, asupra ascultarii si insusirii povestii.

S-ar putea să vă placă și