Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

Tema de studiu: Ce si cum vreau sa fiu?


Tema proiectului: Meserii
Subtema: Meseria- bratara de aur
Categoria de activitate: Activitati liber alese

Etapa 1: Centre de interes:

 Arta: “Tesatorii”;
 Constructii: “Constructorii”;
 Joc de masă: ”Detectivii”.

Etapa a III-a:
1. Joc de distractiv: “Mima”

Tipul activitatii: Consolidare de priceperi si deprinderi.

Scopul activităţii:
-Dezvoltarea priceperilor si deprinderilor copiilor de a utiliza diferite materiale, unelte, tehnici de lucru in rezolvarea unor sarcini date.
-Formarea spiritului de colaborare în cadrul grupului;

Obiective operaţionale: Pe parcursul si la sfarsitul activitatii copiii vor fi capabili:


O1-sa teasa covorul prin asezarea benzilor colorate pe suportul de carton; obiectivul se considera realizat daca toti copiii aseaza corect
cel putin cinci benzi colorate ;
O2-sa asocieze litera cu sunetul initial al cuvantului ilustrat ; obiectivul se considera realizat daca fiecare copil asociaza cel putin
patru litere.
O3-sa construiasca dupa schita data, blocuri, din cutii de carton; obiectivul se considera realizat daca toti copiii construiesc corect
blocurile.;
O4-sa faca schimb de locuri la semnalul sonor al educatoarei; obiectivul se considera realizat daca toti copiii fac schimb de locuri la
semnalul educatoarei
Durata: 30 minute
Strategii didactice:
a) Metode si procedee: explicatia, conversatia, exercitiul, jocul
b) Mijloace de invatamant: cutii de carton, benzi colorate, support de carton colorat, pietre pictate si inscriptionate litere, schite de
blocuri, medalioane.

Forma de organizare: frontala


Evaluare: frontala, individuala
Locul de desfasurare: sala de grupa
Durata: 30 minute
Bibliografie:
“ Curriculum pentru invatamant prescolar” Didactica Publishing House, 2009;
“Veniti sa ne jucam, copii!”- Antologie de jocuri pentru copii editata de revista Invatamantului prescolar, 1995

Secventele activitatii Elemente de continut Strategii didactice Evaluare


Moment organizatoric Aerisirea salii de grupa
Distribuirea materialelor pe centre
Captarea atentiei si intuirea Educatoarea spune ghicitori despre meserii. Conversatia
materialului Educatoarea ii anunta pe copii ca a pregatit multe surprize
ce urmeaza a fi descoperite pe rand de-a lungul intregii
zile. Impreuna cu educatoarea, toti copiii vor trece in
revista materialele pregatite pentru activitatile alese
Anuntarea temei si a Educatoarea anunta temele ce urmeaza a fi realizate in Conversatia
obiectivelor cadrul celor trei sectoare:
Arta: “Tesatorii”;
Constructii: “Constructorii”;
Joc de masă: ”Detectivii
Se enunta obiectivele pe intelesul copiilor.
Desfasurarea activitatii Copiii se vor aseza la sectorul care are acelasi simbol ca si Frontala
ecusoanele primite. Explicatia
Arta: Copiii vor tese covoare prin asezarea benzilor
colorate pe suportul de carton
Constructii: Copiii vor construi din cutii mari de carton, Jocul
imbracate in hartie alba, blocuri (prin suprapunere). Pe
fiecare cutie fiind lipita cate o cifra de la 1 la 10. Fiecare
echipa primeste cate o schita a blocului pe care il
construieste (un desen in care apare blocul facut din cutii Conversatia
numerotate de la 1 la 10, asezate in ordine crescatoare sau
descrescatoare. Exercitiul
Joc de masa: Fiecare copil va primi o fisa de lucru. El
trebuie sa selecteze piatra potrivita pe care este desenata
litera care corespunde sunetului initial al cuvantului
ilustrat.
Asigurarea feed-back-ului Copiii se vor grupa sub forma de “trenulet” si cu totii vor Conversatia Frontala
vizita toate sectoarele de activitate, analizand ceea ce au Individuala
lucrat.
Se va tine cont de urmatoarele criterii:
La sectorul arta: copiii au tesut in intregime covorasele.
La sectorul constructii: copiii au construit blocurile
conform schitei date.
La sectorul joc de masa: copiii au asociat litera cu sunetul
initial al cuvantului ilustrat.
Incheierea activitatii Se fac aprecieri asupra modului in care copiii au colaborat Conversatia Frontala
si au realizat sarcinile de lucru.
In incheiere se intoneaza cantecul « Acul »

Etapa a III-a

Joc de distractiv: “Mima”


Scop: - Verificarea si consolidarea cunostintelor legate de meserii
- Dezvoltarea promptitudinii si a rapiditatii in gandire;
- Crearea bunei dispozitii.
Sarcina didactica: Sa mimeze si sa denumeasca meseriile reprezentate in imagini, respectand indicatiile date.
Regulile jocului: -copiii mimeaza meseria din imagine ;
-coechipierii identifica meseria mimata;
-copiii raspund doar la solicitarea educatoarei.
.
Desfasurarea jocului: Copiii sunt impartiti in doua echipe. Pe rând un copil desemnat de educatoare extrage un jeton cu o meserie. El
trebuie să mimeze în faţa echipei lui, meseria intalnita pe jeton, pentru ca aceasta să ghicească. Nu are voie să vorbească. Raspunsul
corect este punctat cu o fata vesela. Câştigă echipa care a reuşit să ghicească cele mai multe meserii.
Elemente de joc: miscarea, aprecierea
Material didactic: jetoane cu meserii, fete vesele.

S-ar putea să vă placă și