Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DE LECIE

CLASA a II-a

CLASA a III-a

CLASA a IV-a

DATA: 13 aprilie

DATA: 13 aprilie

DATA: 13 aprilie

UNITATEA DE NVMNT:
coala cu clasele I-IV Aleus

UNITATEA DE NVMNT:
coala cu clasele I-IV Aleus

UNITATEA DE NVMNT:
coala cu clasele I-IV Aleus

INSTITUTOR: MIRELA MOISI

INSTITUTOR: MIRELA MOISI

INSTITUTOR: MIRELA MOISI

ARIA CURRICULAR:
Limb i comunicare

ARIA CURRICULAR:
Matematic i tiine ale naturii

ARIA CURRICULAR:
Matematic i tiine ale naturii

DISCIPLINA: Limba i literatura


romn

DISCIPLINA: Matematic

DISCIPLINA: Matematic

UNITATEA DE NVARE:
,,Salutare primavara

UNITATEA DE NVARE:
Numere naturale de la 0 la 1 000 000

UNITATEA DE NVARE:
Elemente intuitive de geometrie

SUBIECTUL:
"La Pati", de George Cobuc

SUBIECTUL:
Evaluare- Numere naturale de la 0 la 1
000 000. Adunri i scderi

SUBIECTUL:
Forme plane: ptratul,
dreptunghiul, rombul

TIPUL LECIEI: sistematizare i


evaluare

TIPUL LECIEI:
recapitulare

TIPUL LECIEI:
dobndire de noi cunotine

triunghiul,

OBIECTIVE OPERAIONALE:
-s numeasc schimbrile care se
produc n natur odat cu venirea
primverii;
-s citeasc corect, expresiv textul
poeziei"La Pati", de George Cobuc;
-s observe i s descrie imaginile
prezentate;
-s identifice pe textul poeziei"La
Pati", de George Cobuc cuvinte/
expresii care definesc natura i
oamenii;
-s rezolve sarcinile fiei de munc
independent.
STRATEGII DIDACTICE:
1.METODE I PROCEDEE:
-lectura model,citirea explicativ
-explicaia ,
-conversaia,
- observaia
-munca independent,
- ciorchinele.
2. MIJLOACE DE NVMNT:
-fie de lucru
- calculatorul
- cosuleul cu ou
3.FORME DE ORGANIZARE
-frontal
-individual, pe grupe

OBIECTIVE OPERAIONALE:
- s compare i s ordoneze numere
de la 0 la 1 000 000 ;
- s efectueze operaii de adunare i
scdere n concentrul 0-10000;
- s utilizeze terminologia specific:
termen, sum, desczut, scztor, cu
att mai mult, cu att mai puin
-s afle numrul necunoscut ntr-o
operaie de adunare/scdere;
-s rezolve i s compun
probleme.

OBIECTIVE OPERAIONALE:
- s indice caracteristicile figurilor
geometrice plane;
- s reprezinte prin desen figuri
geometrice plane, notndu-le corect;
- s determine perimetrul, utiliznd
noiunea specific;
- s rezolve probleme n care s aplice
formulele perimetrului;
- s verbalizeze aciunile realizate,
folosind termenii matematici n mod
corect.

STRATEGII DIDACTICE:
1.METODE I PROCEDEE:
- conversaia, explicaia
- exerciiul
- problematizarea
- munca independent

STRATEGII DIDACTICE:
1.METODE I PROCEDEE:
- conversaia, explicaia
- exerciiul
- problematizarea
- metoda cadranelor
- metoda tiu/vreau s tiu/am
aflat

2. MIJLOACE DE NVMNT:
-plan lustrativ
-fie de evaluare
3.FORME DE ORGANIZARE
-frontal
-independent

2. MIJLOACE DE
NVMNT:
-plan lustrativ
-fie de munc independent
- trusa geometric
3.FORME DE ORGANIZARE
-frontal
-independent (individual, n
perechi)

EVALUARE
-continu, final
LOCUL DE DESFURARE: sala
de clas

EVALUARE
-continu, final

EVALUARE
-continu, final

LOCUL DE DESFURARE: sala


LOCUL DE DESFURARE: sala de de clas
clas
RESURSE TEMPORALE: 50 minute
RESURSE TEMPORALE: 50 minute
RESURSE TEMPORALE: 50 minute
BIBLIOGRAFIE
BIBLIOGRAFIE
BIBLIOGRAFIE
*** Curriculum naional, Ed.
,,Metodica predrii limbii romne la
*** Curriculum naional, Ed. Didactica Press, Bucureti, 2004
ciclul primar,Silvia
Didactica Press, Bucureti, 2004
Neacu, M. Glteanu, P.
Nu,Ed.Aramis,2000
Neacu, M. Glteanu, P.
Predoi Didactica matematicii n
,,S dezlegm tainele textelor
Predoi Didactica matematicii n
nvmntul primar, Editura Aius,
literare,clasa II-a,Carmen
nvmntul primar, Editura Aius,
Craiova, 2001
Iordchescu,Ed. Carminis,Piteti,2004 Craiova, 2001
Viorica Prial, Cristian
Viorica Prial, Cristian Prial, Dumitru D. Prial,
Prial,
Dumitru
D.
Prial, Matematic. Culegere auxiliar al
Matematic. Culegere auxiliar al manualelor. Ed. Euristica, Iai, 2006
manualelor. Teste de evaluare pentru
Barbieru N., Piturnea
coninutul obligatoriu, Ed. Euristica, E.,Carbunaru V.-Ghidul invatatorului,
Iai, 2006
Editura Teora Educational, Bucuresti,
2000;

DESFURAREA LECIEI
CLASA a II-a

CLASA a III-a

CLASA a IV-a

1. Moment organizatoric
Se asigur
condiiile optime
pentru desfurarea
activitii
didactice.
Elevii se pregtesc pentru or.

1. Moment organizatoric
Se asigur condiiile optime
pentru desfurarea
activitii
didactice.
Elevii se pregtesc pentru ora de
matematic.

1. Moment organizatoric
Se asigur
condiiile optime
pentru desfurarea
activitii
didactice.
Elevii se pregtesc pentru ora de
matematic.

2. Captarea ateniei
Privesc cu atenie plana.i aduc
aminte de basmul ,,Ileana Simziana,
dup Petre Ispirescu. Observ palatul
n care este nchis Ileana Simziana de
ctre zmeu i la ua lui este Ft
Frumos care a venit s o salveze.
Le propun s l ajutm pe Ft
Frumos s o salveze pe Ileana
Simziana. Acest lucru va fi posibil
dac vei fi harnici azi. La fiecare u
este un lact i sunt patru ui. Deci
dup fiecare or deschidem o u, dar
numai dac suntei activi i lucrai
frumos.

2. Captarea ateniei
Privesc cu atenie plana.i aduc
aminte de basmul ,,Ileana Simziana,
dup Petre Ispirescu. Observ palatul n
care este nchis Ileana Simziana de
ctre zmeu i la ua lui este Ft Frumos
care a venit s o salveze.
Le propun s l ajutm pe Ft
Frumos s o salveze pe Ileana
Simziana. Acest lucru va fi posibil dac
vei fi harnici azi. La fiecare u este
un lact i sunt patru ui. Deci dup
fiecare or deschidem o u, dar numai
dac suntei activi i lucrai frumos.

2. Reactualizarea cunotinelor i
verificarea temei de cas
Activitate direct
Se verific tema cantitativ i calitativ.

2. Reactualizarea cunotinelor i
verificarea temei de cas
Activitate direct
Se verific tema cantitativ i calitativ.

2. Captarea ateniei
Privesc cu atenie plana.i aduc
aminte de basmul ,,Ileana Simziana,
dup Petre Ispirescu. Observ palatul
n care este nchis Ileana Simziana de
ctre zmeu i la ua lui este Ft
Frumos care a venit s o salveze.
Le propun s l ajutm pe Ft
Frumos s o salveze pe Ileana
Simziana. Acest lucru va fi posibil
dac vei fi harnici azi. La fiecare u
este un lact i sunt patru ui. Deci
dup fiecare or deschidem o u, dar
numai dac suntei activi i lucrai
frumos.
2. Reactualizarea cunotinelor i
verificarea temei de cas
Activitate direct
Se verific tema cantitativ i calitativ

(enunuri despre primvar cu sa


si s-a)
Activitate independent
Vor completa ciorchinele despre
primvar(Anexa 1)-n perechi

Elevii i amintesc ce au fcut ora


trecuta- exerciii i probleme cu
adunri i scderi
Joc didactic:,,Cine acumuleaz mai
multe floricele?
Propun elevilor s extrag din
tristua fermecat cte-o floricic cu
exerciii pe verso.
Se rezolv ezerciiile la tabl.
Elevii i amintesc cum se
numesc numerele care se adun, care se
scad.
-cum se numete rezultatul
scderii i al adunrii
-cum se face proba i cu ce scop
3. Anunarea temei
Activitate direct
Anun tema leciei :
Dup cum tiau de ora trecut, azi vor
primi un test de evaluare

3. Anunarea temei i a obiectivelor


Activitate directa
Se anun titlul leciei:,,La
Pati,de George Cobuc;se scrie pe
tabl i se anun pe nelesul
elevilor,cteva obiective operaionale.

4. Dirijarea activitii i evaluarea


performanei
Activitate independent

3. Anunarea temei
Activitate direct
Anun tema leciei: Exerciii i
probleme cu noiunile de geometrie
nvate.
Anun obiectivele pe nelesul
elevilor.
Se scrie titlul la tabl i n caiete.

4. Dirijarea nvrii
Activitate independent
Elevii rezolv n perechi o fimetoda cadranelor.(Anexa 6)

Distribui elevilor fia de


evaluare(Anexa 4), explicnd cerinele.
Elevii rezolv sarcinile.

4. Dirijarea nvriiActivitate direct

Activitate independent -n perechi


Distribui fie de lucru avnd
ca sarcin completarea unui rebus.
(Anexa 5)
Elevii rezolv fiele.
Descoper pe vertical despre ce
vom vorbi noi azi la lectie.

Se verifica fisele.
Vor continua s rezolve exerciii de pe
plan, la tabl.

Prezint cteva date despre poetul


George Cobuc.- la calculator
Se analizeaz ilustraia din manual
i se formuleaz enunuri .Se stabilete
faptul c este vorba despre Pati.
Frumuseea acestei srbtori este
redat de pictori,fotografi prin
culoare,dar este exprimat de scriitori
prin cuvinte.
- Lectura model a poeziei
-elevii citesc pe rnd poezia
- Se realizeaz o prim discuie:
De ce poart poezia titlul,,La Pati?
Ce alte poezii scrise de George
Cobuc ai mai citit?Ce ai simit cnt
ai ascultat poezia?

Activitate independent

Activitate independent
Elevii citesc n gnd poezia i
subliniaz cuvintele necunoscute
- Citirea independent cu scopul
selectrii cuvintelor i expresiilor noi.
Primesc o fia de lucru (Anexa 2)
Activitate direct
Joc didactic: ,,Cine nu greete?
Se pun ntrebri referitoare la poezie. Elevii lucreaz independent.
Cine rspunde corect primete o
floricic.
5. Obinerea performanei
Activitate independent
Distribui elevilor fie de lucru

Activitate direct
Joc didactic- n perechi ,,Recunoate
figura i spune tot ce tii despre ea!
Elevii vor extrage dintr-un plic
figuri geometrice. Ctig cel care nu
greete . Pentru fiecare rspuns corect
primesc o floricic.

5. Obinerea performanei
Activitate direct
Vom rezolva o problem cu
perimetrul unei figuri geometrice. Se

(Anexa 3), explicnd cerinele fiecrui


exerciiu i le reamintesc poziia
corect n banc n timpul scrierii.- n
perechi
Elevii i verific lucrarea.
Se verifica fisele de lucru.

folosete metoda- tiu/vreau s


tiu/am aflat
Un paralelogram are latimea 6
cm,iar lungimea de 8 ori mai
mare.Aflati perimetrul acestuia.

6. Asigurarea feed-back-ului
6. Asigurarea feed-back-ului
Activitate independent
Activitate independent
Strng fiele de lucru i distribui
Fi de evaluare (Anexa 7)
elevilor coli albe (aplicarea metodei
JURNALUL CU DUBL INTRARE.)
Dictez un text scurt pe care elevii l
vor scrie n partea stng a fiei, iar n
partea dreapt vor avea de realizat un
desen sugerat de acest text.
6. ncheierea activitii
Strng fiele de evaluare, fac o
scurt apreciere asupra modului de
desfurare a leciei i anun tema
Elevii lucreaz independent pentru acas.
individual.

7. ncheierea activitii
Strng fiele de lucru, fac aprecieri
asupra modului de desfurare a
activitii i anun tema pentru acas
n caietul special al elevului.
Lipm floricelele pe ,,Copcelul
surprizelor i deschidem prima u.

7. ncheierea activitii
Strng fiele de evaluare, apreciez
comportamentul elevilor n timpul
Lipm floricelele pe ,,Copcelul leciei i anun tema pentru acas.
surprizelor i deschidem prima u.
Lipm floricelele pe ,,Copcelul
surprizelor i deschidem prima u.

Anexa 2
LA PATI
George Cobuc
Fi de lucru

1.Unete cuvintele i expresiile cu explicaiile potrivite:

- chip
-,,E pace-n cer
i pe pmnt
- vzduh
- rsuflu
- chip ars de soare
-,,Btrni cu iarna
vieii-n plete
- cretini
- nviere
- ,,Rsuflul cald
al primverii
- ovind

- adiere blnd
- cer,aer
- fa,obraz,figur
- srbtoare cretin
- a merge cu pas nesigur
- cei ce cred n Iisus
- e linite pretutindeni
- chip bronzat
- au prul alb
- respiraie

Fi de lucru
1.Unete cuvintele i expresiile cu explicaiile potrivite:

- chip
- ,,E pace-n cer
i pe pmnt
- vzduh
- rsuflu
- chip ars de soare
- ,,Btrni cu iarna
vieii-n plete
- cretini
- nviere
- ,,Rsuflul cald
al primverii
- ovind

- adiere blnd
- cer,aer
- fa,obraz,figur
- srbtoare cretin
- a merge cu pas nesigur
- cei ce cred n Iisus
- e linite pretutindeni
- chip bronzat
- au prul alb
- respiraie

Fi de lucru
1.Unete cuvintele i expresiile cu explicaiile potrivite:

- chip
- ,,E pace-n cer
i pe pmnt
- vzduh
- rsuflu
- chip ars de soare
- ,,Btrni cu iarna
vieii-n plete
- cretini
- nviere
- ,,Rsuflul cald
al primverii
- ovind

- adiere blnd
- cer,aer
- fa,obraz,figur
- srbtoare cretin
- a merge cu pas nesigur
- cei ce cred n Iisus
- e linite pretutindeni
- chip bronzat
- au prul alb
- respiraie

1.De ce este intitulat poezia ,,La Pati?

2.Care este autorul poeziei ,,La Pati?


3.Cte strofe are poezia?
4.Ce reprezint srbtoarea de Pati pentru noi?

5.Ce schimbri se petrec n natur?


6.Ce stare sufleteasc au cretinii n aceste zile?(cum se simt)
7.Ce cuvinte i adreseaz ei cnd se ntlnesc?

8.De ce iubeti aceast srbtoare?

9.Ce obiceiuri de Pati cunoti?

10.De ce i place aceast srbtoare?

Fisa de lucru- figuri geometrice


- clasa a IV-a-

1.
a)
b)
c)

Deseneaz:
dou drepte paralele
o linie curb nchis
o linie frant deschis

2. Privii figura de mai jos, apoi rspundei cerinelor:


A

B
B
2540
12

454
C
2

a) Spune ce figur geometric este cea desenat mai sus;


b) Spune dou laturi paralele;
c) Spune dou laturi perpendiculare;
d) Spune dou unghiuri ale figurii de mai sus;
e) Trasai pe figura de mai sus, lungimea cu rou si limea cu albastru;
f) Gsete diferena dintre produsul numerelor din interiorul dreptunghiului i ctul
numerelor din dreapta lui;
g) Gsete suma fraciilor din exteriorul ptratului.

3.Perimetrul unui teren de fotbal este 80 m.Stiind ca latimea este 1/3 din
lungime,aflati lungimea si latimea terenului..

Clasa a IV-a
Data..................

Nume...........................
Prenume......................

Test de evaluare
CAPITOLUL Figuri geometrice- itemi obiectivi
Citete cu atenie urmtoarele propoziii i n dreptul fiecrea pune A(adevrat) i F(fals).
1. Patratul are 4 laturi egale.

.......

2. Triunghiul are perimetrul 4 x L .


3. Cubul are 8 vrfuri.
4. Piramida are 10 muchii.

.......

.......
.......

5. Dreptunghiul are laturile egale 2 cte 2.


6. Cercul este o linie curb nchis.

.......

7. Piramida are toate feele n form de ptrat.


8. Perimetrul ptratului este 4 x L .

.......

........

........

9. Perimetrul unui dreptunghi cu L=25m i l= 10m este 35m..


10. Dac P unui ptrat este 240cm., atunci l= 60cm.

.......

........

Barem de notare:
S -rspunde corect la 5-6 propoziii ;
B rspunde corect la 7-8 propoziii ;
FB-rspunde corect la 9-10 propoziii;

ANEXA 4
Numele..................................................

Data.....................................

PROB DE EVALUARE
Adunarea i scderea numerelor naturale n intervalul 0 10000
1. Completeaz irul, dup ce ai descoperit regula, cu nc trei termeni:
2508; 2512; 2516; ............. ; .............. ; .............. .
5500; 5000; 4500; ..............; ...............; .............. .
9000; 8000; 7000; ..............; .................; .............. .
2. Compar urmtoarele rezultate < , > , =
6208 ....... 5409

9000 2220 ........ 6706 - 845


....................
.....................

6900 1840 ...... 1000 + 4060


.....................
.....................
3. Afl termenul necunoscut:
2009 + a = 7600
b - 7700 = 1843
a= .........................................
b= ................................................
a= ......................................
b= ...............................................
v. ............................................
v. ..................................................
9500 c = 2896
c=................................................
c= ..............................................
v. ...............................................
4. La suma numerelor 2400 i 1099 adun cel mai mic numr de 4 cifre.
..............................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................
.............................................................................................................................................
5. n coala noastr nva 2080 fete, iar biei cu 93 mai puini.
Pune ntrebarea , astfel nct problema s se rezolve
a) printr-o singur operaie;
b) prin dou operaii.
Rezolv problema de la punctul b).
...a)....................................................................................................................................................................b)
.............................................................................................................................................................
Rezolvare
..............................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................
.............................................................................................................................................
R:...................................................

Barem de corectare
Suficient:
1.
2.
3.
4.
5.

Completeaz corect 1 ir
Stabilete corect semnul unei relaii
Afl corect valoarea unui termen necunoscut
Calculeaz corect suma numerelor date
Scrie corect ntrebarea de la punctul a).

1.
2.
3.
4.
5.

Completeaz corect 2 iruri


Stabilete corect semnul pentru 2 dintre relaii
Afl corect valoarea a doi dintre termeni
Calculeaz corect suma numerelor date i identific numrul de 4 cifre
Scrie corect ntrebrile de la punctele a) i b).

Bine:

Foarte bine
1.
2.
3.
4.
5.

Completeaz corect cele 3 iruri


Stabilete corect semnul celor 3 relaii
Afl corect valoarea celor 3 termeni necunoscui
Calculeaz corect exerciiul, dup ce a identificat numrul de 4 cifre
Scrie corect ntrebrile de la punctele a) i b) i rezolv corect problema.
Fiecare subiect va fi evaluat printr-un calificativ

S-ar putea să vă placă și