Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

CLASA: pregătitoare A

DATA: 16.01.2018

UNITATEA DE APLICAȚIE: Liceul Vocațional Pedagogic ,,Nicolae Bolcaș” Beiuș

INSTITUTOR/ ÎNVĂȚĂTOR: ANCA BUDO

PROFESOR: ALINA LAZEA

PROPUNĂTOR: POPA (GULCSOVSCHI) IULIANA

OBIECTUL: Comunicare în limba română

SUBIECT: Consolidarea sunetelor și literelor A, a, M, m, u, U, N, n, i, I, E, e, r, R

Text suport: „Vrei să fii prietenul meu?”, Eric Carle


UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: „Iubesc animalele”
TIPUL LECȚIEI: fixare și sistematizare

COMPETENȚE GENERALE:

1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute


2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare
3. Receptarea unei varietăți de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute
4. Redactarea de mesaje în diverse situații de comunicare

COMPETENȚE SPECIFICE:

1.1. Identificarea semnificației unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar și rar
1.3.Identificarea sunetului inițial și/sau final dintr-un cuvânt, a silabelor și a cuvintelor din
propoziții rostite clar și rar
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare
cunoscute;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală;

OBIECTIV FUNDAMENTAL: familiarizarea și recapitularea literelor ,, A, a, M, m, u, U, N,


n, i, I, E, e, r, R” de tipar prin metode specifice vârstei.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

OO 1 - să participe la activitățile specifice „Întâlnirii de dimineață” ;


OO2 - să intuiască, din lectura predictivă, animalele cu care voia să se împrietenească
șoricelul;
OO3 - să ofere răspunsuri la întrebările legate de conținutul textului;
OO4 - să identifice sunete, silabe;
OO5 - să unească sunete pentru a forma cuvinte;
OO6 – să încercuiască literele învățate;
OO7 - să mânuiască instrumentele și materialele de lucru cu atenție;

RESURSE:
Procedurale:
M1 – conversația
M2 – explicația
M3 – exercițiul
M4 – problematizarea
M5 – lectură explicativă
Materiale:
m1 – fișe de lucru
m2 - Cartea Uriașă cu imagini, textul „Vrei să fii prietenul meu?”- Eric Carle
m3 – cutiuță
m4 - jetoane
Bibliografice:
- Programa școlară pentru limba și literatura română, București, 2013
- Cartea Uriașă cu imagini, textul „Vrei să fii prietenul meu?”- Eric Carle
Umane: 19 elevi

Temporale: 45 minute

FORME DE ORGANIZARE: - frontal;

- individual.

FORME DE EVALUARE: activ-participative, continuă


DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Nr. ETAPELE OO ACTIVITATEA ACTIVITATEA


Crt. LECȚIEI/ PROPUNĂTOAREI ELEVILOR
DOZARE STRATEGII DIDACTICE
TIMP

Metode Forme de Mijloace


și organizare didactice
procedee
1. Moment OO1 Asigur condiţiile Elevii se
organizatoric necesare desfăşurării pregătesc pentru
optime a orei de activitate.
Comunicare în limba
română:
- pregătirea
materialelor;
- asigurarea liniștii în
sala de clasă
2. Pregătirea Aduc în atenția Sunt atenți la M1 frontal/individual m3
psihologică copiilor o cutiuță cerințe iar fiecare M2 m4
plină cu jetoane. Cer copil v-a extrage
copiilor să extragă jetonul și v-a
câte un jeton din ea. spune ce animal
Pe fiecare jeton este este pe jetonul
câte un animal său.
desenat, fiecare
animal începe cu câte
o literă învățată, le
cer fiecăruia să
denumească animalul
dat.
3. Anunțarea OO4 Astăzi vom afla Sunt atenți la M1 frontal
temei și a OO5 povestea unui șoricel informațiile date. M2
obiectivelor OO6 care își caută un
prieten. Vom
descoperi împreună
ce înseamnă un
prieten bun.
Ne vom aminti
sunetele și literele
învățate, vom uni
silabe pentru a forma
cuvinte, vom
încercuri literele
învățate.
4. OO2 Voi citi elevilor Vor fi atenți la M1 frontal/individual m1
Fixarea și OO3 povestea ,,Vrei să fii poveste iar după M2 m2
consolidarea OO4 prietenul meu?” de lecturarea ei vor M5
cunoștințelor OO5 Eric Carle, în care un începe să
OO6 șoricel voia să-și răspundă la
OO7 găsească un prieten. întrebări pe urmă
Elevii vor intui se vor apuca de
animalele cu care se fișa de lucru
întâlnea și vorbea dată.
șoricelul.
Pe măsură ce citesc
povestea,voi arăta
animalele cu care se
întâlnea și vorbea
șoricelul (crocodilul,
leul, hipopotamul,
foca, maimuța,
păunul, vulpea,
cangurul, girafa).
De ce personajul și-a
găsit prieten tot un
șoricel?
De ce șoricelul se
simțea trist?
Le voi da fiecăruia
câte o fișă de lucru.
5. Evaluare/ OO7 Se va face observații Fiecare va veni M4 Frontal/individual m1
Aprecieri - legate de modul de cu fișa la
criterii lucru a fișei de lucru: verificat și sunt
dacă a lucrat corect atenți la
și curat. observațiile
făcute.
6. Încheierea Se fac aprecieri Copiii sunt atenți M3 frontal
lecției asupra modului în și reacționează în
care elevii au funcție de ce
participat la oră. aprecieri vor
primi
Nume şi prenume:___________________________________ Data:_________

Fișă de lucru
1. Colorează animalele:

2. Încercuieşte literele învățate:

M a m n A Ea m o Ă W N m Y a e n g j mR a u i q m M z n I R m Ş

a e n m r i e U s t Ie j e m N u e a t m r s m N z
3. Unește silabele pentru a forma cuvinte!

mu ma
Na re
u ri
nu na
ra nu
ie me
ma nu

4. Uneşte literele pereche:

Ş A Ţ U F P M T R L D N O I C E J V

m f ţ o a p u ş i c n d t e r j v l
5. Scrie după dictare literele următoare

S-ar putea să vă placă și