Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

Data: 13.11.2017
Unitatea de învățământ: Școala gimnazială „Ioan Slavici”
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Clasa: Pregătitoare A
Învățătoare: Pantea Georgiana
Unitatea tematică: Prietenia
Subiectul lecției: Litera I mare de tipar
Tipul de lecție: mixtă

SCOPUL: Transmiterea/ însușirea noilor cunoștințe referitoare la sunetul i și litera I.


COMPETENȚE GENERALE:
CLR
1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
3. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute
4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare
MEM
1. Utilizarea numerelor în calcule elementare
MM
3. Exprimarea unor idei, sentimente şi experienţe prin intermediul muzicii şi mişcării, individual sau în grup
AVAP
2. Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi tehnici elementare diverse
COMPETENȚE SPECIFICE:
CLR
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;
2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple ;
3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de tipar;
4.1. Trasarea elementelor grafice şi a contururilor literelor, folosind resurse variate;
MEM
1.1.Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31;
MM
3.2.Executarea unui dans cu mişcare repetată, pe un cântec simplu, din folclorul copiilor;
AVAP
2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/ construcţii simple, pe baza interesului direct;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
a) Cognitive
O1: Să identifice litera I;
O2: Să recunoască literele învățate;
O3: Să dea exemple de cuvinte care încep cu sunetul i;
O4: Să mototolească hârtia astfel încât să obțină litera I;
O5: Să coloreze bulina corespunzătoare sunetului învățat;
O6: Să scrie litera I.
b)Psihomotorii
O7: Să mențină o poziție corectă în timp ce scriu;
O8: Să utilizeze adecvat mijloacele de învățământ;
c) Afective
O9: Să manifeste interes față de activitate.
Metode și procedee: M1-conversația;
M2-observația;
M3-explicația;
M4-demonstrația;
M5-exercițiul;
M6-munca independent;
M7-cubul;
M8-jocul;
Mijloace de învățământ: m1-planșe cu litere;
m2- iepurași cu litere;
m3- alfabet: a, m, u, n, i;
m4-hârtie colorată;
m5-fișă de lucru;
m6-cub.
Forme de organizare: frontală, individual, pe grupe.
Resurse temporale: 35 minute+ 15 minute activitate complementară
Forme și tehnici de evaluare: aprecieri verbale;
observarea sistematică;
evaluare reciprocă.
Resurse umane:26 elevi;
Locul de desfășurare: sala de clasă;
Bibliografie:
*Programa pentru disciplina Comunicare în limba română, aprobată prin ordinul ministrului Nr.3418/19.03.2013;
*Programa pentru disciplina Matematică și explorarea mediului,aprobată prin ordinul ministrului Nr. 3418/19.03.2013;
*Programa pentru disciplina Arte vizuale și abilități practice,aprobată prin ordinul ministrului Nr. 3418/19.03.2013;
*Suport de curs-Predarea –învățarea limbii și literaturii române la clasele I și a II-a.
Desfășurarea activității
Etapele Ob. Activitate cadrului didactic Activitatea elevilor Strategii didactice Evaluare
lecției/dozare Op. Metode și Mijloace Forme de
timp procedee organizare

1. Moment Asigur un climat optim pentru Se așează în cerc pentru Conversația Frontală Observarea
organizatoric desfășurarea lecției: întâlnirea de dimineață. sistematică
1 min -aerisesc sala de clasă;
-pregătesc materialele necesare;
2. Verificarea Întâlnirea de dimineață: Copiii își aleg din coșuleț Conversația Tablă Frontală Aprecieri
cunoştinţelor -salutul: „Ne vom saluta conform inimioara și o lipesc pe magnetică, Individuală verbale
teoretice şi a balonașelor care sunt în coșuleț: tăblița magnetică. inimioare
temei pentru Bună dimineața, inimioarelor i!” din hârtie
acasă -prezența: fiecare copil își va așeza
4 min balonașul pe tabla magnetică. Vom Copilul zilei completează
număra copiii care lipsesc, prin calendarul „Întâlnirea de
așezarea inimioarelor în partea de dimineață”, apoi ne
jos a tăbliței. povestește o întâmplare
despre prietenii lui.
3. Pregătirea O2 Captarea atenției va fi realizată cu Precizează litera fiecărui Conversația Iepurași cu Frontală Observarea
elevilor pentru ajutorul celor 4 ursuleți: ARI, prieten iepuraș. Jocul litere sistematică
asimilarea MAN, UȚU și NANU. Ne vom
noilor juca înpreună cu aceștia: Care Denumesc iepurașul
cunoştinţe iepuraș a dispărut? lipsă.
3 min Apare alt prieten: iepurașul INI. Pronunță numele.
4. Anunțarea Astăzi vom învăța litera I mare de Sunt atenți la explicații. Explicația Planșă cu Frontală
subiectului și tipar. La finalul activității o vom literele I, i
a obiectivelor putea identifica dintre alte litere, pe
2 min diferite obiecte din sala de clasă și
veți ști să o scrieți. Cine este atent,
va rezolva corect la sfârșitul orei
fișa de lucru adusă de iepuraș.
5. „Observăm că litera I se aseamănă Demonstrația Hârtie Frontală Observarea
Transmiterea/ cu un băț. Haideți să confecționăm Explicația colorată, sistematică
Însușiirea și noi un I !” planșă cu
noilor O4 Vom lua bucata de hârtie colorată Mototolesc hârtia, iar Exercițiul literele I, i; Evaluare
cunoștințe O8 din pliculeț și o mototolim, astfel modelul obținut îl așază reciprocă
5 min încât să obținem o linie dreaptă. pe bancă.
Conturăm în aer noua literă, trasând Desenează litera în aer. Aprecieri
o linie vericală. verbale
Explic elevilor că i mic de tipar se
aseamănă cu I mare, doar că are în
plus un punct.
Voi arăta copiilor un inel, apoi le Alcătuiesc o propoziție Observația
O1 cer să formuleze o propoziție din 3 despre inel.
O3 cuvinte cu acel obiect.Analizăm Numără cuvintele,
propoziția: număr de cuvinte; punând pe bancă atâtea
extragem cuvântul care începe cu i, creioane câte cuvinte are
îl despărțim în silabe, numărăm propoziția.
sunetele și identificăm locul Despart în silabe
sunetului învățat. cuvântul „inel”.
Identifică numărul de
sunete și locul ocupat de
i.
6Fixarea O1 Ne vom juca un joc:Cu ce literă Sunt atenți pentru a Explicația Cartonașe Pe grupe Observarea
cunoștințelor O2 încep? ridica litera corectă și a Jocul cu litere, sistematică
10 O9 Împart copiii în două grupe- grupa aduce cât mai multe Exercițiul listă de
de la fereastră și cea de la ușă. puncte echipei din care cuvinte. Aprecieri
Jocul se va desfășura astfel: voi citi fac parte. verbale
o listă de cuvinte, iar elevii vor
alege cartonașul care înfățișează
litera cu care începe cuvântul
respectiv. Exemplu: avion-
cartonașul cu litera A.
Complicarea jocului:
Liderul fiecărei grupe va spune câte
un cuvânt, iar elevii celeilalte grupe
vor ridica 2 cartonașe,
corespunzătoare sunetului cu care
începe și se termină cuvântul
respectiv.
7.Evaluare O1 Voi împărți celor mici fișe de lucru. Sunt atenți la explicații. Explicația Fișe de Individuală Observarea
finală-criterii O5 După explicarea sarcinilor, fiecare Munca lucru modului de
11 min O6 va rezolva independent fișa. Se apucă de lucru. independentă rezolvare a
O7 sarcinilor de
lucru
8.Tema pentru Fac aprecieri asupra modului în Sunt bucuroși de laudele Conversația Frontală Aprecieri
acasă.Indicații care au participat elevii la primite. verbale
pentru studiul activitate.
individual Le spun copiilor că ei pot să repete În clasa pregătitoare, nu
1 min și acasă litera învățată, dacă vor. primesc teme de scris Cubul
+ acasă.
Activitate în Joc
completare
11 min
9.Încheierea Lecția se încheie prin cântecelul Intonează cântecul. Aprecieri
activității „Bate vântul frunzele.” verbale
2 min
DATA: 13 NOIEMBRIE NUME:
FIŞĂ DE LUCRU

1. Colorează cercul corespunzător sunetului i.

- - -

2. Colorează literele: I cu roșu și i cu albastru , apoi numără-le:

I=

i=
3. Conturează litera I, apoi scrie după model.
DATA: 13 NOIEMBRIE NUME:
FIŞĂ DE LUCRU

1. Colorează imaginile a căror denumire începe cu sunetul i.

2. Colorează literele: I cu roșu și i cu albastru , apoi numără-le:

3. Conturează litera I.

S-ar putea să vă placă și