Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Data : 02.02.2024
Instituţia de învăţămînt: IPLT”Alecu Russo”
Profesor: Teleuța Raisa, Vasilachi Svetlana, Veveriță Ala
Clasa: XI-a ”C”
Timpul rezervat: 45 minute
Disciplina: Geografie, Limba engleză, Biologia
Subiectul lecţiei: Turismul: factori de dezvoltare, clasificare. Worldwide tourism
attractions. Respectarea regulilor alimentare în timpul unei călătorii.

Tipul lecţiei: Lecţie mixtă, (bazată și pe transmiterea şi asimilarea a noilor cunoştinţe,


bazată pe lucrul cu manualul şi cu alte surse de informare).

Competenţe specifice:
CS1. Interpretare realității geografice prin mijloace ți limbaje specifice, manifestând
interes pentru dezvoltarea sustenabilă a mediului.
CS4. Investigarea spațiului geografic prin conexiuni interdisciplinare, din perspectiva
educației pe tot parcursul vieții.

Unități de subcompetențe:
4.1. Investigarea componentei social-economice, a mediului geografic realizând
conexiuni interdisciplinare.

Obiective operaţionale: la finele lecţiei elevii vor fi capabili:


O1. Să identifice principalele particularități ale turismului mondial și tipurile, în baza
textului din manual de la pag.126- 127.
O2. To distinguish the great touristic regions of the globe, based on the written
information.
O3. Să proiecteze acțiuni de menținere a stării de sănătate proprii și a celor din jur, în
timpul unei excursii, în baza QR Codul propus.
O4. Să manifeste interes față de studierea turismului international.

Strategiile didactice:
- mijloace și procedee: conversația euristică, studierea unui fragment de text,
explicarea, alcătuirea conspectelor de reper, QR- cod, jocul” cine vrea să devină
milionar”, https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=3589c059f43e .
- forme de organizare a colectivului de elevi: frontală, în grup.
- mijloace de învâțâmânt: tabla interactivă, caietele, manualul școlar, proiectorul,
educațieinteractivă.md., https://www.jigsawplanet.com/, https://wordwall.net, filmuleț.

PAGE \* MERGEFORMAT 1
Desfăşurarea procesului didactic

Secvențe Obiec. Elemente de conținut Strategii didactice Strategii de


ale lecției evaluare
Durata Activitatea profesorului și a elevilor Forme, metode,
(min) mijloace
Profesoriil salută elevii. Prezentarea Evaluarea
Verifică prezenţa elevilor. Descoperirea formativă
Evocarea Stabileşte un climat pozitiv pentru interactivă
4 min procesul de instruire.
Propune orarul stării de bine (ppt).

Verificare La geografie, elevii prezintă studiul de Individuală Frontală interactivă


a temei de caz:” ”Portalurile geoinformaționale Prezentarea PPT
acasă Google Maps și Google Earth utilizate
8 min în analiza unor elemente, procese și
fenomene social-economice”.
Se oferă aprecieri, se trag concluzii.
Realizarea Profesorii propun Individuală Evaluare frontală
sensului https://www.jigsawplanet.com/? Metoda
rc=play&pid=3589c059f43e, unde Jigsawplanet.com
Anunțarea elevii deduc unitatea de conținut. Se Tabla interactivă
unității de anunță obiectivele lecției.(ppt) PPT
conținut și Anunță că pe parcursul lecției vor
a parcurge o călătorie imaginară și
obiectivelo virtuală, unde vor acumula noi
r lecției cunoștințe despre unitatea de conținut.
3 min Traseul călătoriei
 Stația nr.1” Vizionarea
filmulețului”
Se propune spre discuție trei întrebări, Agenda cu notițe Evaluare frontală
în baza vizionării filmulețui: Prezentarea PPT
O1 1. Definiți noțiunea de turism în baza
6 min filmulețului vizionat.
2. Deduceți importanța turismului în
O2 baza informațiilor studiate și a celor
vizionate?
3. Ce aspecte trebuie respectate atunci
când călătorim, pentru întreținerea stării
O3 de sănătate proprii?
Se vine cu completări (PPT)
 Stația nr.2”Informații
15 min generale”
Gr.1. Să distingeți tipurile de turism și Lucrul cu manualul,
condițiile necesare pentru dezvoltarea fișele, QR codul
turismului internațional și național, în
baza textului din manual de la pagina
126-127. Evaluarea lucrului
Gr. 2. Utilizând Glosarul, să identificați Prezentarea produselor în grup
și să descrieți principalele regiuni la tabla Flip chart
turistice globale din manualul de
geografie de pe pagina 127, exprimând
aceste informații în limba engleză
PAGE \* MERGEFORMAT 1
pentru a sublinia competențele
funcționale ale limbii în contextul
geografiei turistice.
Gr.3.Elaborați o fișă instructivă în baza
informației stocate în codul de bare QR
Code cu titlul: ,,Reguli de alimentație
pentru o digestie ușoară, în timpul unei
călătorii.
Concluzii, se vine cu completările
necesare.
Reflecție  Stația nr.3, ”Călătorie https://wordwall.net/ Evaluarea
7 min virtuală pe hartă” resource/67067003 competențelor
digitale
Autoreflecție

Extindere Informații suplimentare despre un Agenda cu notițe


(tema obiectiv turistic – la alegere
pentru Cartea de vizită a unui obiectiv/
acasă) destinații turistice (lucrare practică)-
2min geografie, realizată în PPT.
Algoritmul se propune.
Concluzii finale.

PAGE \* MERGEFORMAT 1

S-ar putea să vă placă și