Sunteți pe pagina 1din 20

UNIVERSITATEA DIN CRAIOVA

Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic


Programul postuniversitar de pregătire psihopedagogică, Nivelul I

PORTOFOLIU LA DISCIPLINA
Practică Pedagogică 2 (monospecializare)

Nume şi prenume cursant:


Marinel (Pelcea) Eugenia Rosina

Specializarea:
Informatică economică

Sesiunea ianuarie-februarie 2022

1
Cuprins

1. PROIECT DE LECŢIE

Disciplina: Informatică și T.I.C.


Clasa: a VI-a
Semestrul: 1
Propunătorul: Marinel (Pelcea) Eugenia Rosina
Unitatea de învăţare:
Tema/Subiectul: Inserarea obiectelor grafice;
Scopul lecţiei: Familiarizarea elevilor cu noțiunile de inserare și formatare a
elementelor grafice;
Tipul şi varianta de lecţie: Mixtă;

Competențe specifice: -utilizarea responsabilă și eficientă a tehnicii de


calcul și de comunicații;
-rezolvarea unor probleme elementare prin metode
intuitive de prelucrare a informației;
-elaborarea creativă de produse informatice care să
valorifice conexiunile dintre disciplina Informatică și TIC și societate;

Competente derivate: -C1-identificarea instrumentelor oferite de aplicația


Microsoft PowerPoint(pentru Android);
-C2-realizarea de operații de inserare a elementelor
grafice;
-C3-realizarea de operații de formatare a elementelor
grafice;
-C4-modificarea unui obiect grafic, pe baza unor
cerințe precizate;

Strategii didactice:
Metode şi procedee: explicația, exercițiul, conversația, problematizarea,
algoritmizarea.
Mijloace de învăţământ: tabletă, laptop,videoproiector, fişă de lucru.
Forme de organizare: frontală, individuală.
Bibliografie: *Informatica pentru gimnaziu,Emanuela Cerchez, Marinel
Șerban, Editura Polirom,Iași, 2002
*PowerPoint pentru copii,R.S.U Heathcote, Editura All, Bucuresti,2002

2
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Etapele lecției Durata Competențe Activitatea Activitatea Metode\Forme


derivate profesorului elevilor de organizare
1.Moment 2 Verificarea prezenței Salută -conversația
organizatoric elevilor. Pregătirea profesorul.
materialelor Își
necesare lecției. organizează
locul de
lucru.
2.Captarea 3 Prezintă elevilor Elevii
atenției necesitatea realizării urmăresc
unor desene explicațiile. -conversația
utilizând elementele -explicația
grafice. Solicită Oferă
elevilor să identifice răspunsuri.
care sunt
elementelegrafice pe
care le pot folosi în
realizarea unui
desen sau schemă
grafică.
3.Reactualizare 5 Solicită răspunsuri Răspund la -conversația
a cunoștințelor referitoare la tema întrebări.
abordată ora
anterioară, pe bază
de întrebări.
4.Dirijarea 15 Se comunică elevilor -Elevii
învățării tema şi notează titlul -explicația
competențele pe lecției;
care le vor dobândi -conversația
în cadrul lecţiei -Oferă
curente.Folosirea răspunsuri;
obiectelor grafice
utilizând aplicația -Urmăresc
MicrosoftPowerPoint explicațiile
(versiunea pentru profesorului
C1 Android): se și notează
deschide o -frontală
pe caiete;
prezentare creată
anterior.
- deschid
Prezintă meniul
aplicația MS
„Inserare”-opțiunea
PowerPoint
pentru introducerea
și urmaresc
obiectelor grafice. -învățarea
pe tabletă,
concomitent dirijată
Meniul Inserare cu
permite adaugarea prezentarea
următoarelor obiecte profesorului,
: explicațiile
-inserare dispozitiv pentru
nou; utilizarea

3
-inserare comentariu comenzilor
C2 nou; meniului
-inserare tabel; INSERARE;
-inserare imagini;
-inserare forme; -Exersează
-inserare caseta text; -explicația
operațiile de
-inserare link; inserare și
-inserare SmartArt. formatare a -conversația
obiectelor
Diferite opțiuni– grafice; -problemati-
obiecte grafice. zarea
Descrie introducerea - Urmăresc
C3 unui obiect grafic și explicațiile
modalitățile în care profesorului
acesta se poate și imaginile
formata. proiectate -activitate
pe ecran; frontală/indi-
viduală
- Testează
funcțiile
butoanelor;

- Solicită
explicații.
5.Realizarea 20 C4 Distribuie elevilor
feedback-ului Fișa de lucru 1: -Rezolvă -exercițiul
-Oferă explicații sarcinile de
pentru rezolvarea lucru din -conversația
sarcinilor de lucru; fișa de lucru
-Sprijină elevii care 1. -algoritmiza-
lucrează mai lent. rea

Evaluarea:
-observarea
sistematică;
-aprecierea verbală;
6.Tema 5 Distribuie fișa de Ascultă
lucru 2. explicațiile.

4
FIȘA DE LUCRU 1

1.Deschide aplicaţia PowerPoint;

2.Accesează meniul Inserare;

3.Identifică obiectele ce se pot insera în dispozitiv;

4.Alege un obiect grafic şi inserează-l în dispozitiv;

5.Jonglează cu modurile de formatare;

6.Alege un al doilea obiect grafic şi reia operaţiile;

7.Salvează prezentarea.

5
TEMĂ

FIȘA DE LUCRU 2

Identificați, cu ajutorul aplicatiei PowerPoint de pe tablete, acțiunile fiecărui buton


din tabelul de mai jos.Completați tabelul cu acțiunile corespunzătoare fiecărui
buton, conform modelului din primul rând.

6
SCHEMA LECȚIEI

-INSERAREA OBIECTELOR GRAFICE-

Definiție: Microsoft Word permite inserarea imaginilor în cadrul documentelor în


diverse forme și prin mai multe combinații:

-prin copiere din alte programe sau prin intermediul capturilor de ecran (folosind
clipbord-ul);

-direct prin intermediul scanner-ului sau camerei video;

-din colectia Clip Art;

-din alte fisiere ce contin imagini;

-prin desenare, utilizând bara de intrumente Drawing;

-prin inserarea de obiecte grafice create cu WordArt;

-prin inserarea de diagrame sau organigrame.

Selectând meniul Insert - Picture - Clip Art... se va afisa caseta de cautareClip Art
care faciliteaza cautarea rapida a fisierelor multimedia.

În caseta Search for clips se va introduce un cuvânt cheie referitor la imaginea


cautata sau numele fisierului si apoi se apasa tasta Enter.

Efectuând clic pe una din pictogramele afisate în urma executarii unei cautari, din
meniul care se deschide utilizatorul poate alege una dintre urmatoarele optiuni:

- Insert Clip - permite inserarea în document a pictogrameni selectate;

- Preview Clip - permite previzualizarea clipului selectat;

- Add clip to Favorites or other category - permite adaugarea clipului selectat în


categoria Favorites sau în alta categorie;

- Find similar clips - permite cautarea altor clipuri similare cu clipul selectat.

Daca se executa clic-dreapta pe una dintre pictogramele afisate ca rezultat al


cautarii, se poate selecta din meniul contextual optiunea Clip Properties.. pentru a
vizualiza proprietatile detaliate ale imaginii (tipul de fisier, localizarea acestuia pe

7
disc, dimensiunea, cuvintele cheie dupa care poate fi regasit). Butonul Preview
permite previzualizarea clipului respectiv.

În partea inferioara a ferestrei Insert Clip Art se gasesc o serie de pictograme ce


reprezinta colectiile de obiecte Clip Art.

8
2. PROBĂ DE EVALUARE

Disciplina: Informatică și T.I.C.

Tema: Inserarea obiectelor grafice

Clasa: a VI-a

Propunător: Marinel (Pelcea) Eugenia Rosina

ÎNTREBARE RĂSPUNS AȘTEPTAT


1. Ce este aplicaţia Power Point? (0,5p) PowerPoint este o aplicaţie conţinută în
pachetul de programe Microsoft Office
destinată realizării de prezentări, cu scopul
promovării unor proiecte, produse sau servicii,
crearea unor rapoarte privind realizarile unei
firme într-o perioadă dată, realizarea de
prezentări cu caracter personal (albume,
fotografii). (0,5p)
2. Ce este slide-ul sau dispozitivul? (0,5p) Slide-ul este elementul de bază al unei aplicaţii
PowerPoint. (0,5p)
3. Care sunt operaţiile de bază necesare pentru • Crearea unei prezentări. File-New.
realizarea unei prezentări? (3p) • Deschiderea unei prezentări existente.
File-Open
• Închiderea prezentării active. File-Close.
• Salvarea prezentării active. File-Save
sau File-Save as.
• Tipărirea la imprimantă a prezentării
active. File-Print.
• Pregătirea prezentării pentru a fi rulată
pe alte calculatoare
File-Pack and Go.
• Expedierea prezentării prin poşta
electronică ca fişier ataşat
File-Send to-Mail Recipient. (3p)
4. Care sunt operaţiile care se pot realiza cu • Adăugarea unui nou diapozitiv. Insert-
diapozitivele unei prezentări? (3p) New Slide.
• Ştergerea unui diapozitiv. Edit-Delete
Slide.
• Copierea unui diapozitiv. Insert-
Duplicate Slide.
• Ascunderea unui slide la prezentare.
Slide Show-Hide Slide.
• Reordonarea slide-urilor dintr-o
prezentare. View-Slide Sorter şi manevra
Drag&Drop.
• Inserarea unui slide din altă prezentare-
prin deschiderea simultană a celor două
prezentări în ferestre diferite şi m,anevra Copy-
Paste. (3p)

9
5. Care sunt modalităţile de vizualizare a unei O prezentare poate fi vizualizată utilizând:
prezentări? (2p) •Slide Show-View Show.
•View-Slide Show.
•Cu ajutorul butonului sau tastei F5. (2p)
1p. oficiu

10
11
Planificare calendaristică

 A. Elemente de identificare
 Unitatea şcolară: Colegiul National Ion Minulescu
 An şcolar: 2021-2022
 Disciplina: Informatica si TIC
 Clasa:a VI-a A
 Nr. de ore / săptămână: 1 oră / săpt. TC

B. Construcția programului de realizare

Proiectarea didactica semestriala – Semestrul 1

NR. UNITĂŢI COMPETENŢE GENERALE ŞI SPECIFICE CONŢINUTURI NR. SĂP OBSERVAŢ


DE T. II
CRT. ÎNVĂŢARE VIZATE OR
E

1. Noţiuni 1. Utilizarea responsabilă şi eficientă a Normele de securitate şi protecţie a muncii 1 S1


introductive tehnologiei informaţiei şi comunicaţiilor în laboratorul de informatică
1.1. Utilizarea eficientă a instrumentelor Test iniţial de verificare a cunoştinţelor 1 S2
specializate în scopul realizării unei prezentări
1.2 Utilizarea eficientă a instrumentelor Prezentări
specializate în scopul realizării unei animaţii  Elemente de interfaţă a unei aplicaţii 1 S3
grafice de realizare a prezentărilor
1.3 Aplicarea operaţiilor specifice pentru  Instrumente de bază ale aplicaţiei de
comunicarea prin Internet realizare a prezentărilor
 Operaţii de gestionare a 1 S4

12
2. Rezolvarea unor probleme elementare prin prezentărilor: creare, deschidere,
metode intuitive de prelucrare a informaţiei expunere, salvare în diverse formate,
2.1. Utilizarea unui mediu grafic – interactiv închidere 1 S5
pentru exersarea algoritmilor  Structura unei prezentări:
2.2 Aplicarea etapelor de rezolvare pentru cerinţe diapozitive, obiecte utilizate în
simple, corespunzătoare unor situaţii familiare prezentări (casete de text, imagini 1 S6
2. Prezentări 2.3 Reprezentarea algoritmilor de prelucrare a importate, forme, sunete, tabele,
informaţiei pentru rezolvarea unor situaţii legături) 1 S7
problemă  Operaţii de editare a unei prezentări: 1 S8
inserare, copiere, mutare, ştergere a
3. Elaborarea creativă de mini proiecte, care unui dispozitiv / obiect 1 S9
vizează aspecte sociale, culturale şi personale,  Formatarea textului, obiectelor,
respectând creditarea informaţiei şi drepturile diapozitivelor
de autor  Efecte de animaţie. Efecte de tranziţie 2 S10-
3.1. Elaborarea de prezentări, folosind operaţii  Modalităţi de expunere a unei S11
specifice, pentru a ilustra diverse teme prezentări
3.2. Elaborarea de animaţii grafice şi modele 3D,  Reguli elementare de estetică şi
folosind operaţii specifice pentru a ilustra dinamic ergonomie utilizate în realizarea unei
diverse teme prezentări
3.3. Utilizarea unor instrumente specializate  Reguli elementare de susţinere a unei
pentru obţinerea unor materiale digitale prezentări
Recapitulare – Evaluare
Animaţii grafice şi modele 3D
 Elemente de interfaţă ale unei 1 S12
aplicaţii de animaţie grafică
 Instrumente de bază ale unei aplicaţii 1 S13
de animaţie grafică
 Operaţii de gestionare a animaţiilor: 1 S14
3. Animaţii creare, deschidere, expunere, salvare,
grafice şi închidere, testare, depanare
modele 3D  Scenariul unei animaţii: compoziţie, 1 S15
cadre, obiecte animate
 Operaţii de editare a unei compoziţii:

13
inserare, copiere, mutare, ştergere a
obiectelor / cadrelor 2 S16-
Recapitulare – Evaluare S17

Proiectarea didactica semestriala – Semestrul 2

NR. UNITĂŢI COMPETENŢE SPECIFICE VIZATE CONŢINUTURI NR. SĂP OBSERVA


DE T. ŢII
CR ÎNVĂŢARE OR
T. E

1. Utilizarea responsabilă şi eficientă a tehnologiei Operaţii de editare a proprietăţilor unui 1 S1


informaţiei şi comunicaţiilor obiect: dimensionare, rotire, transparenţă,

14
1.1. Utilizarea eficientă a instrumentelor specializate poziţionare 1 S2
în scopul realizării unei prezentări Operaţii specifice de realizare a unei animaţii:
3. Animaţii 1.2 Utilizarea eficientă a instrumentelor specializate efecte de mişcare, temporizare, efecte sonore 1 S3
grafice şi în scopul realizării unei animaţii grafice Controlul animaţiei prin structuri de control
modele 3D 1.3 Aplicarea operaţiilor specifice pentru sau de la tastatură 1 S4
comunicarea prin Internet Forme geometrice tridimensionale. Text
2. Rezolvarea unor probleme elementare prin tridimensional. Operaţii specifice modelării
metode intuitive de prelucrare a informaţiei 3D disponibile în aplicaţiile pentru copii 1 S5
2.1. Utilizarea unui mediu grafic – interactiv pentru Recapitulare – Evaluare
exersarea algoritmilor Elemente de interfaţă ale unei aplicaţii de 1 S6
2.2 Aplicarea etapelor de rezolvare pentru cerinţe exersare a algoritmilor
simple, corespunzătoare unor situaţii familiare Instrumente de bază utilizate în exersarea 1 S7
2.3 Reprezentarea algoritmilor de prelucrare a algoritmilor. Etapele unui exerciţiu algoritmic
informaţiei pentru rezolvarea unor situaţii problemă utilizând aplicaţia aleasă 1 S8
3. Elaborarea creativă de mini proiecte, care Structura repetitivă condiţionată anterior 1 S9
4. Algoritmi vizează aspecte sociale, culturale şi personale, Structura repetitivă condiţionată posterior.
respectând creditarea informaţiei şi drepturile de Structura repetitivă cu contor 1 S10
autor Modalităţi de reprezentare a structurilor
3.1. Elaborarea de prezentări, folosind operaţii repetitive prin blocuri grafice 1 S11
specifice, pentru a ilustra diverse teme Recapitulare – Evaluare
3.2. Elaborarea de animaţii grafice şi modele 3D, Măsuri de siguranţă în utilizarea Internetului 1 S12
folosind operaţii specifice pentru a ilustra dinamic (de exemplu, utilizarea programelor de tip
diverse teme antivirus). Protecţia datelor personale în
3.3. Utilizarea unor instrumente specializate pentru comunicarea prin Internet (de exemplu,
obţinerea unor materiale digitale construcţia şi protejarea parolelor, identitatea 1 S13
virtuală) 1 S14
Şcoala altfel* – proiect educaţional
Poşta electronică (email): conturi, adresă de
poştă electronică, structura unui mesaj 1 S15
5. Internet transmis prin poşta electronică
Dosare cu mesaje, agendă de utilizatori.
Operaţii specifice cu mesaje electronice: 1 S16
deschidere, compunere, trimitere, răspuns,

15
redirecţionare, ataşarea unui fişier 1 S17
Reguli de comunicare în mediul online
(netichetă): formule de adresare, reguli de
scriere
Recapitulare – Evaluare

PROIECTARE DIDACTICĂ ANUALĂ

Competenţe generale:

1. Utilizarea responsabilă şi eficientă a tehnologiei informaţiei şi comunicaţiilor


2. Rezolvarea unor probleme elementare prin metode intuitive de prelucrare a informaţiei
3. Elaborarea creativă de mini proiecte, care vizează aspecte sociale, culturale şi personale, respectând creditarea informaţiei
şi drepturile de autor

NR. Conţinuturi

16
CRT ÎNCADRAREA MATERIEI SEMESTRUL I SEMESTRUL II TOTAL
. ORE

1. Noţiuni introductive 1 ------- 1

2. Prezentări 7 ------- 7

3. Animaţii grafice şi modele 3D 4 4 8

4. Algoritmi ------- 5 5

5. Internet ------- 4 4

6. Şcoala altfel – proiect educaţional ------- 1 1

7. Recapitulare – Evaluare 5 3 8

TOTAL ORE 17 17 34

17
Analiza unui manual alternativ

Disciplina: Informatică și TIC


Clasa: VI
Editura: Intuitex
Anul editarii: 2018
Format: tiparit și digital
Numarul de pagini: 102
Culori: multicolor

EVALUAREA MANUALULUI

CRITERII PUNCTAJ COMENTARII


1. Concepţia curriculară 3 2 1

1.1 Informaţii despre x Manualul este precedat de prefaţă în


concepţia/principiile care au stat la concepţia autorilor
baza construcţiei manualului
(prefaţă, ghidul profesorului,etc)

1.2 Calitatea concepţiei/ proiectului x Conţinutul manualului respect principiile


curricular,principia ale învăţării şi învăţării,fiind centrat pe elev
dezvoltării etc

2. Conformitatea cu prevederile programei( se menţionează programa).

2.1. Conformitatea cu x În conformitate cu programa


obiectivele programei şcolară,aprobată prin OM nr.
3393/28.02.2017

2.2. Conformitatea cu x Manualul corespunde programei şcolare


conţinutul programei pentru clasa a VIII- a .

2.3. Relevanţa conţinuturilor x Conţinuturile sunt în concordanţă cu


generale pentru obiectivele obiectivele prevăzute în programa şcolară
prevăzute

3. Calitatea conţinutului

3.1. Acurateţa x Conţinutul manualului este


ştiinţifică,tehnologică,pertin selectat,simplificat şi accesibil,fiind pe
enţa culturală înţelesul copiilor

3.2. Organizarea sistematică x Manualul şcolar prezintă o organizare


logică în redactare

18
CRITERII PUNCTAJ COMENTARII
3.3. Raţionalitatea volumului x Volumul informaţiilor este simplificat
informaţiilor

3.4. Structuri interdisciplinare x Manualul propune într-o măsură moderată


informaţii interdisciplinare

4. Organizarea şi conducerea învăţării

4.1. Declanşarea şi cultivarea x Autorii au inclus aspect care să –i


atenţiei motiveze pe elevi( teme variate,ilustraţii
sugestive

4.2. Utilizarea metodelor care x Metodele/tehnicile/strategiile didactice


promovează învăţarea utilizate sunt active-participative,se
active,pe unităţi de instruire folosesc metode moderne,

4.3. Dezvoltarea capacităţilor x Activităţile de învăţare propuse sunt


cognitive original concepute şi attractive, asigurând
în mod efficient ,înţelegerea,sistematizarea
şi consolidarea conţinuturilor

4.4. Diferenţierea conceptelor x Noţiunile importante sunt încadrate în


importante chenare,multicolor,caracterul literelor este
diferit de restul conţinutului.

4.5. Sineteze,,rezumate ale x Este realizată sistematizarea textului


ideilor de fond

4.6. Teme pentru acasă x Se regăsesc teme pentru acasă în proporţie


acceptabilă

4.7. Manualul ,prin construcţia x Nu acoperă în totalitate conţinuturile


sa interna,poate servi
îndeplinirii obiectivelor
disciplinei considerate

4.8. Sugestii de utilizare a altor x Apar intr-o proportie satisfăcătoare


surse de informare şi sugestii de utilizeare a altor surse de
documentare in afara informare: dicţionar, texte literare,surse de
manualului internet

5. Suportul

5.1. Calitatea grafică - estetică x Manualul este atractiv,aerisit,multicolorat.

5.2. Calitatea funcţională a Suportul este adecvat la obiective şi


suportului conţinut

6. Evaluarea

19
CRITERII PUNCTAJ COMENTARII
6.1. Evaluări parţiale x Cuprinde probe de evaluare orală şi
scrisă,acestea sunt plasate pe partea
dreapta a paginilor din support de curs

6.2. proiecte x La fiecare capitol se regasesc teme care


sunt realizate pe bază de proiecte,studiu de
caz,etc.

7. Originalitatea manualului

7.1. Originalalitatea din punctul x Manualul propune strategii didactice


de vedere al strategiilor şi atractive
metodelor de predare -
învăţare

7.2. Originalitatea din punct de x Evaluările summative conţin probe orale şi


vedere al probelor de probe scrise
evaluare

8. Prezentarea ,tehnoredactarea şi condiţiile materiale ale manualului

8.1. Respect condiţiile de igienă x Stilul redactării manualului este


a lecturii accesibil,stimulativ,flexibil astfel încât să
stimuleze dorinţa elevului spre cunoaştere

8.2. Diferenţiază succesiunea şi x Noţiunile importante sunt


relaţiile dintre îngroşate,evidenţiate prin culori
subiecte,teme,etc

8.3. Calităţi materiale: calitatea x Coperţile manualului sunt colorate, hârtia


hârtiei,imaginilor folosită este de bună calitate, ilustraţile
sunt sugestive

Concluzie: Manualul şcolar, Informatică si TIC, este elaborat de către specialişti, conţinutul
corespunde programei şcolare, este adaptat posibilităţiilor psiho-individuale ale elevilor, valorifică
aspecte ale educaţiei nonformale. Are coerenţă pedagogică, furnizează informaţii exacte şi precise,
permite un acces facil la informaţie, accesibilizează informaţiile, are valoare informative, sarcini
care implică folosirea metodelor centrate pe elev, cu trimitere şi către alte discipline, activităţi care
se realizează pe baza utilizării calculatorului, softurilor educaţionale, filmuleţelor educative.

Vocabularul utilizat este adaptat nivelului psihologic al elevilor

20

S-ar putea să vă placă și