Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECȚIE

PROFESOR: Muntean Ariana-Adelina


DATA: 06.11.2023
OBIECTUL: Limba și literatura română
CLASA: a V-a B
SUBIECTUL: Propoziția
TIPUL LECȚIEI: asimilare de noi cunoștințe

COMPETENȚE GENERALE:
- receptarea mesajului oral în diferite situații de comunicare
- utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale
în situații de comunicare dialogată și monologată.
- utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise,
în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

COMPETENȚE SPECIFICE:
1.2. Prezentarea orală, pe baza unor repere date de profesor, a unor informații și a
unor idei, exprimând opinii, emoții și sentimente prin participarea la discuții pe teme
familiare, de interes sau pornind de la textele ascultate.
2.4. Manifestarea interesului și focalizarea atenției în timpul lecturii unor texte pe
teme familiare.
3.1. Redactarea unui text scurt pe teme familiare, având în vedere etapele procesului
de scriere și structurile specifice, pentru a comunica idei și informații sau pentru a
relata experiențe trăite sau imaginate.
3.4. Observarea atitudinilor manifestate în procesul redactării unui tex, identificând
aspectele care necesită îmbunătățire.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La finalul orei, elevii vor fi capabili:
- să definească corect termenul „propoziție”
- să enumere tipurile de propoziții
- să precizeze principalele părți de propoziție și pe cele secundare
- să transforme propozițiile simple în propoziții dezvoltate
- să transforme propozițiile dezvoltate în propoziții simple
- să alcătuiască propoziții respectând indicațiile profesorului
METODE ȘI PROCEDEE FOLOSITE: explicația, conversația, exercițiul-joc,
învățarea prin descoperire, ciorchinele

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂȚII ELEVILOR: activitate frontală,


individuală

RESURSE: capacitățile receptive normale ale elevilor, cunoștințele lor anterioare,


50 de minute.

MATERIAL DIDACTIC: Limba și literatura română, Manual pentru clasa a V-


a, Editura Paralela 45, Fișe cu exerciții, manualul, tabla digitală, tabla.

Desfășurarea lecției

1. MOMENT ORGANIZATORIC
Notarea absențelor și pregătirea celor necesare pentru oră.
2. ACTUALIZAREA CUNOȘTINȚELOR, VERIFICAREA TEMEI
3. CAPATAREA ATENȚIEI.
Ora va debuta cu rezolvarea unui scurt rebus. Pe axa AB, elevii vor obține un cuvânt
cheie care îi va îndruma spre tema orei de astăzi.
Răspundeți la următoarele întrebări:
1. Substantivul „cărți” este la numărul …..
2. Parte de vorbire care arată acțiunea, existența sau starea.
3. Parte de vorbire care ține locul unui substantiv.
4. Se pune la sfârșitul propoziției.
5. Substantive care denumesc lucruri și ființe de același fel.
6. Text redactat în versuri.
7. Substantivul „persoană” denumește o ….
8. Cuvântul cheie este un numeral.
9. Identifică un adjectiv care exprimă mărimea.
10. Scrie un pronume personal, persoana a III-a, numărul singular.
A
1

1
0

B
Elevii răspund întrebărilor, iar pe axa AB descoperă tema lecției: PROPOZIȚIA.
1. PLURAL
2. VERB
3. PRONUME
4. PUNCT
5. COMUNE
6. POEZIA
7. FIINȚA
8. OPT
9. MIC
10. EA
4.ANUNȚAREA SUBIECTULUI ȘI A OBIECTIVELOR
OPERAȚIONALE: Voi scrie pe tablă titlul lecției „PROPOZIȚIA”, iar elevii vor
nota în caiete. Pentru a trece la lecția de zi vom recurge la o scurtă prezentare a
noțiunilor despre propoziție. Vom preciza ce este propoziția și ce cuprinde aceasta.
5. DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII: Voi realiza în centrul tablei un ciorchine,
acest ciorchine va avea în mijlocul său scris cuvântul „PROPOZIȚIA”, elevii vor
realiza același ciorchine în caiete. Elevii vor răspunde la întrebările necesare
completării ciorchinelui și vor ieși la tablă pentru a nota răspunsul. (Anexa 1.)
Voi nota pe tablă definiția propoziției, iar mai apoi tipurile acesteia.
Definiție: Propoziția este o comunicare cu un singur predicat.
Felurile propoziției:
• Propoziția simplă: este alcătuită numai din predicat și subiect.
• Propoziția dezvoltată: este alcătuită atât din părțiprincipale, cât și din părți
secundare.
• Propoziția afirmativă: are predicatul exprimat printr-un verb afirmativ.
• Propoziția negativă: are predicatul exprimat printr-un verb cu aspect negativ.
Elevii notează în caiete definițiile scrise de profesor pe tablă și oferă exemple pentru
fiecare dintre acestea.
1. Plouă.
2. Plouă de trei zile.
3. Andrei și-a notat tema în caiet.
4. Maria nu și-a pregătit ghiozdanul pentru mâine.
Voi scrie pe tablă o propoziție simplă: „Maria scrie”. Voi preciza că este formată din
subiect și predicat,iar elevii le vor identifica pe fiecare. Voi cere elevilor să dezvolte
propoziția: „Maria scria în caietul ei preferat”. Voi preciza că propoziția dezvoltată
este alcătuită din părți principale și secundare de propoziție. Vom realiza oral alte
exemple de transformare a propoziției simple în propoziție dezvoltată.
Voi nota pe tablă o serie de observații, pe care elevii le vor nota în caiete cu semnul
exclamării:
! La începutul propoziției, cuvintele se scriu cu literă mare.
! Sfârșitul propoziției este marcat prin punct, semnul întrebării, semnul exclamării
sau puncte de suspensie.
Împreună cu elevii realizăm oral o serie de exemple pentru aceste observații.

6.REALIZAREA FEED-BACK-ULUI:
Repartizez fiecărui elev câte o fișă cu aplicații. (Anexa 2.) Ofer indicații pentru
rezolvarea exercițiilor, iar fiecare elev rezolvă individual fișa primită. Fișa constă în
trei exerciții:
Exercițiul 1: Indică felul propozițiilor date:
a. Mara cântă.
b. Ana pictează în camera bunicilor.
c. Câinele latră.
d. Florile colorate înfrumusețează curtea școlii.
Exercițiul 2: Alcătuiește o propoziție care să exprime un salut și o propoziție care
să exprime o urare.
Exercițiul 3: Alcătuiește o propoziție negativă și una afirmativă.

7. ASIGURAREA RETENȚIEI ȘI A TRANSFERULUI:


Se fac aprecieri asupra modului de a lucra, elevii cei mai activi sunt notați cu puncte
roșii. Voi nota pe tablă tema pentru ora următoare, elevii vor nota în caiete, iar mai
apoi voi oferi indicații pentru tema oferită. (Tema: ex 2, 3/155; ex 2, 3, 5/156.)

Anexa 1- Întrebările pentru realizarea ciorchinelui:


a. Ce este propoziția?
b. Care sunt părțile principale de propoziție?
c. Enumeră tipurile de propoziție.
d. Ce semn de punctuație se pune la sfârșitul unei propoziții?
e. Din ce este alcătuită o propoziție simplă?
PROPOZIȚIA

Anexa 2- Fișa individuală

I. Indică felul propozițiilor:


a. Mara cântă.
b. Ana pictează în camera bunicilor.
c. Câinele latră.
d. Florile colorate înfrumusețează curtea școlii.
II. Dezvoltă următoarele propoziții:
a. Marius scrie.
....................................................................................................................................
b. Maria dansează.
....................................................................................................................................
c. Carmen gătește.
....................................................................................................................................
d. Bunica croșeteză.
....................................................................................................................................
III. Alcătuiește:
a. O propoziție afirmativă:
...................................................................................................................................
b. O propoziție negativă:
....................................................................................................................................

S-ar putea să vă placă și