Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECIE

coala Gimnazial Nr. 125


Profesor: Lazr Ana-Maria
Clasa: a VII a
Obiectul: limba i literatura romn
Subiectul leciei: Derivarea
Tipul leciei: de actualizare i fixare a cunotinelor
Competene specifice:
2.2 valorificarea categoriilor semantice nvate, n contexte diferite;
3.3 sesizarea corectitudinii i valorii expresive a categoriilor gramaticale i
lexicale, ntr-un text citit.
Obiectivul general:
Elevii vor fi capabili s-i fixeze cunotinele cu privire la unul dintre
mijloacele interne de mbogire a vocabularului derivarea.
Obiective operaionale:
a) cognitive:
Pe parcursul i la sfritul activitii, elevii vor fi capabili:
- s identifice cuvintele derivate;
- s recunoasc sufixele i prefixele din componena unor cuvinte
derivate;
- s indice tipul de sufixe i prefixe;
- s sesizeze derivatele parasintetice i derivatele n serie;
- s alctuiasc cuvinte derivate, pornind de la un cuvnt de baz.
b) afective:
Elevii vor fi capabili s participe la discuii cu exemple, ntrebri i
completri.
Strategia didactic:
a) Metode i procedee: careul, ciorchinele, lucrul cu manualul, exerciiul,
gndii/ lucrai n perechi/ comunicai, conversaia catihetic, euristic,
explicaia;
b) Forme de organizare: Frontal, individual, n perechi, pe grupe;
c) Resurse: capacitile receptive normale ale elevilor, cunotinele lor
anterioare; 50 de minute;
d) Mijloace de nvmnt: fie de lucru, manualul, tabla, portofoliul;

e) Material bibliografic:
- Limba romn.Manual pentru clasa a VII-a, Ed. Humanitas Educaional;
- Sofia Dobra, Limba romn n gimnaziu, Ed. Humanitas Educaional,
Bucureti, 2004;
- coordonator Florin Ioni, Limb.Literatur.Comunicare pentru clasa a
VII-a (culegere, partea 1), Ed. Art , 2007;
- Constantin Parfene, Metodica studierii limbii i literaturii romne n
coal, Ed. Polirom, 1999.

Desfurarea activitii
I. Evocarea (15 min.)
Prin completarea careului (anexa 1), se recapituleaz noiunile din orele
anterioare i se descoper titlul leciei de zi Derivarea.
Se anun tema i obiectivele leciei i se noteaz titlul pe tabl.
II. Realizarea sensului (25 de min.)
Profesorul distribuie fie de lucru elevilor (anexa 2). Acetia vor lucra
individual, apoi vor forma perechi cu colegii de banc, i vor citi unii altora
rspunsurile i vor ajunge la un rspuns comun.Perechile se altur altor
perechi i discut n grup. Rspunsul final va fi dat de liderul grupului. Se
vor compara rezultatele gsite de fiecare grup n parte.
Profesorul face aprecieri verbale i reformuleaz rspunsurile care nu sunt
corecte sau care nu sunt complete.
Pe msur ce se rezolv exerciiile, profesorul completeaz pe tabl un
ciorchine , avnd ca nucleu cuvntul derivare:
Derivare:
1. cu sufixe:
a) sufixele lexicale - cnd formeaz cuvinte noi: grdinar.
sufixele gramaticale - cnd creeaz forme gramaticale (sufixe de mod i timp
): citi, scris.
sufixele lexico-gramaticale - cnd exprim un sens nou i o categorie
gramatical (sufixe moionale): gsc gscan
(ex. I): - diminutivale ( ex. II)
- augmentative (ex. II)
- care denumesc agentul (ex. III)
- care denumesc nsuirea (ex. III)
- care denumesc colectivitatea (ex. III)
- care denumesc instrumentul (ex. III)
- care denumesc noiuni abstracte (ex. III)
- care denumesc modalitatea (ex. III)
b) gramaticale (ex.I)
2. cu prefixe (ex. IV, V) : vechi, noi
3. parasintetic (ex. IV)
4. n serie ( ex.V)
III. Reflecia (8 min.)

Li se cere elevilor s formuleze definiia derivrii , ajutndu-se de exerciiile


efectuate i de schema realizat la tabl.
Definiie: Derivarea este un mijloc intern de mbogire a vocabularului
prin care se formeaz cuvinte noi cu ajutorul prefixelor i sufixelor.
Extindere ( 2 min.)
Scrie o compunere gramatical , de 15 20 de rnduri, n care s foloseti
cuvinte derivate, urmrind schema realizat n clas. D compunerii tale un
titlu potrivit.

Anexa 1
Fi de lucru
(verificarea cunotinelor)
A.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
B.
1. Grupul de dou sunete, format dintr-o vocal i o semivocal, pronunate
ntr-o singur silab ( toam-n).
2. Semnul grafic al unui sunet ( a, b, c, etc.).
3. Grupul de trei sunete, format dintr-o vocal i dou semivocale,
pronunate ntr-o singur silab (le-oai-c).
4. Felul sunetului [ o ] din cuvntul frumoas.
5. Reprezint totalitatea cuvintelor vechi i noi dintr-o limb.
6. Din punctul de vedere al numrului de silabe, cuvintele cer, mr, alb, se
numesc..........
7. n versurile Din slove am ales micile/ i din nelesuri furnicile,
cuvntul furnicile e folosit cu sens............
8. Reprezint totalitatea literelor dintr-o limb.
9. Dou vocale alturate, pronunate n silabe diferite (alee : a-le-e).

Anexa 2
Fi de lucru
I.
1. Scrie, n spaiul liber din dreptul fiecrei cifre, litera corespunztoare
prii de vorbire potrivite:
1. strungar .....
A. verb predicativ, mod infinitiv
2. (a) biciui .....
B. substantiv propriu
3. auriu .....
C. numeral fracionar
4. prietenete .....
D. verb predicativ, mod indicativ, timp prezent
5. Ionescu .....
E. substantiv comun
6. treime .....
F. adjectiv
7. muncete .....
G. verb predicativ, mod indicativ, timp perfect compus
8. a iubit .....
H. adverb
J. interjecie
2. Precizeaz modalitatea prin care s-au format aceste cuvinte?
3. Subliniaz sufixele n cuvintele de mai sus i definete-le.
II.
1. Gsete cuvntul derivat din primele trei versuri ale textului
Cuvnt de Tudor Arghezi.
...........................................................................................................................
2. Precizeaz cuvntul de baz al cuvntului identificat la punctul 1.
...........................................................................................................................
3. Explic sensul cuvntului prin folosirea sufixului ic.
...........................................................................................................................
4. Gsete un alt sufix pentru a mri forma cuvntului de baz.
...........................................................................................................................
III. Rezolv exerciiul Tipuri de sufixe de la pagina 19 a manualului de
limba romn.
...........................................................................................................................
...........................................................................................................................
...........................................................................................................................

...........................................................................................................................
...........................................................................................................................
...........................................................................................................................
...........................................................................................................................
IV.
1. Identific cuvintele derivate prezente n cel de-al patrulea vers al
ultimei strofe din poezia Cuvnt de Tudor Arghezi.
...........................................................................................................................
...........................................................................................................................
2. Explic modalitatea de formare a cuvintelor identificate la punctul 1.
...........................................................................................................................
...........................................................................................................................
...........................................................................................................................
...........................................................................................................................
...........................................................................................................................
V. Rezolv exerciiul nr. 4 de la pagina 19 a manualului de limba
romn.
...........................................................................................................................
...........................................................................................................................
...........................................................................................................................
...........................................................................................................................
...........................................................................................................................
...........................................................................................................................
VI. Alctuiete cuvinte derivate pornind de la cuvntul floare, urmrind
schema realizat la tabl.
...........................................................................................................................
...........................................................................................................................
...........................................................................................................................
........................................................................................................

S-ar putea să vă placă și