Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Data:
Unitatea de învăţământ:
Clasa:I
Propunător:
Aria curriculară:Matematică și științe ale naturii
Disciplina:Matematică și explorarea mediului
Unitatea tematică: ”Minte sănătoasă în corp sănătos”
Subiect: Adunarea și scăderea în concentrul 0 -100
Forma de realizare: lecţie integrată
Discipline integrate: Comunicare în limba română
Dezvoltare personală
Tipul lecţiei: Exersare de competențe

Competenţe specifice:

● Matematică şi explorarea mediului:


1.1. Scrierea, citirea și formarea numerelor până la 100 ;
1.4. Efectuarea de adunări și scăderi, mental și în scris, în concentrul 0 – 100, recurgând frecvent la
numărare ;
1.6. Utilizarea unor denumiri și simboluri matematice (termen, sumă, total, diferență, <, >, =, +, -) în
rezolvarea și/sau compunerea de probleme.

● Comunicare în limba română:


1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunțuri rostite cu claritate;
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână;

● Dezvoltare personală:
2.1 Asocierea emoțiilor de bază cu elemente simple de limbaj nonverbal și paraverbal.

Obiective operaţionale :
a.) Cognitive

MEM:
OC1– Să reprezinte numere de două cifre, evidențiind cifra zecilor și cea a unităților ;
OC2 – Să identifice numerele pare și impare dintr-un șir dat, verbalizând soluțiile găsite;
OC3 – Să găsească numărul mai mic/mai mare, respectând algoritmul de comparare;
OC4 – Să afle suma sau diferența a două numere mai mici decât 100, efectuând calculele impuse
de simbolurile matematice;
OC5– Să rezolve corect exerciții și probleme cu adunări și scăderi în concentrul 0 – 100,
respectând algoritmii de calcul.
CLR:
OC5 - Să despartă corect cuvintele în silabe, determinând numărul de silabe;
OC6 – Să rezolve cerințele la jocurile pe computer, respectând instrucțiunile oferite verbal;

DP:
OC7 – Să exprime starea emoțională la finalul activității, prezentând o imagine facială sugestivă.

b.) Psiho-motorii:
OPM1 - Să-și dirijeze efortul oculo-motor către centrul de interes sugerat de cadrul
didactic;
OPM2 - Să respecte poziția corectă la masa de lucru, reprimându-și mișcările inutile;

c.) Afective:
OA1 – Să participe activ în desfășurarea scenariului didactic, implicându-se în rezolvarea
sarcinilor propuse
OA2 –Să dezvolte atitudini pozitive față de colegi și lecție pe toată durata activității,
demonstrând respect și empatie;

STRATEGII DIDACTICE:

● Metode și pocedee: conversaţia euristică,explicaţia, observația, exerciţiul, problematizarea;


● Mijloace didactice:laptop,telefon, cameră video,obiecte personale; aplicații digitale: Google
Classroom, Meet, Aplicațiile Chatterpix, Wordwall, Liveworksheets;
● Forme de organizare:activitate frontală, activitate individuală;
● Forme de evaluare: evaluare continuă pe durata întregii activități.
● Resurse temporale: 45 min.

BIBLIOGRAFIE:

❖ Programa şcolară pentru disciplinele Matematică, Limba și literatura română, Educație civică,
Muzică și mișcare, Arte vizuale și abilități practice, Anexa nr. 2 la ordinul Ministrului Educației
Naționale nr. 5003 / 02.12.2014
❖ Cleopatra Mihăilescu/Tudora Pițilă – Matematică și explorarea mediului – Manual pentru clasa I –
Editura Didactică și Pedagogică MEC, 2020;
❖ Curriculum Naţional- Curriculum pentru învăţământul primar, M.E.N., 2013;
❖ Peneş, M., (1988), Metodica predării matematicii la clasele I-IV – manual pentru liceele
Pedagogice, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti;
❖ Săvulescu, D., (2006), Metodica predării matematicii în ciclul primar, Editura Gheorghe Alexandru,
Craiova
❖ https://wordwall.net/embed/41b464bac06b43d5a07e7313308ccd1e
❖ https://www.liveworksheets.com/2-dk351176km
❖ https://wordwall.net/embed/46477767bada4bcaa6dc6b357dd4c7fe
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Nr. Evenimentul Compet Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare


crt didactic enţe
Metode şi Mijloace de Moduri de
procedee învăţământ organizare

1. Moment Se asigură un climat educaţional favorabil Google


organizatoric desfăşurării activităţii online de tip sincron prin: Conversaţia Classroom
- conectare la dispozitive digitale; Frontal
2 min. - stabilirea conexiunii cu elevii; Meet

2. Captarea atenției Se prezintă elevilor o marionetă vorbitoare care le Conversație Laptop Observarea
va prezenta un joc distractiv numit ”Detectiv
2 min. matematician”. Marioneta – prietenă va fi ajutorul Aplicația
lor pe parcursul activității. Chatterpix
Jocul de cărți ”Detectiv matematician”va avea
cărțile de joc întoarse pe dos și numerotate. Wordwall
Se propune derularea jocului.
2. Reactualizarea MEM Un elev numit își va alege un număr de pe spatele Calculator
cunoștințelor cărților de joc și va întoarce cartea de joc pe față
1.1. dezvăluindu-i-se întrebarea cu conținut matematic. Explicația Frontal Observarea
8 min. Voi citi cu voce tare cerința și elevul numit va sistematică
1.2. rezolva exercițiul respectiv. Astfel se vor Problematiz Aplicația
reactualiza câteva noțiuni învățate. area Wordwall
CLR Individual
Exercițiul
3.1.
3. Anunţarea temei Se anunță tema lecției și obiectivele operaționale Expunerea Calculator Frontal
şi a conţinutului ale lecției ca finalități ale învățării.

1 min.

4. Dirijarea MEM Elevii deschid și vizualizează fișa interactivă în Conversaţia


învăţării aplicația Liveworksheets.
1.1. Li se citește elevilor fiecare cerință, pe rând, fiind Fișă Frontal Relaţionare
15 min. numit câte un elev care să găsească rezolvarea interactivă prin acţiune
1.2. Explicaţia Individual şi comunicare
sarcinilor propuse în fișa de lucru. Liveworksh
1.6. Concomitent cu citirea fiecărei cerințe, ceilalți eets Aprecieri
elevi vor urmări pe propriile fișe și vor lucra în verbale
CLR
mod sincron.
1.3. Fișa va fi partajată pe ecranul calculatorului astfel Problematiz Analiza
încât să poată fi urmărită de către toți cu o mai area lucrărilor
3.1. mare ușurință.
La finalizarea fișei de lucru fiecare elev va trimite
f
ișa la o adresă de mail deja memorată în
calculator, totodată aplicația oferindu-le feedback-
ul imediat.
5. Asigurarea MEM Elevilor li se trimite link-ul de la un joculeț Quiz Exercițiul Joc quiz Frontal Relaţionare
retenţiei şi interactiv cu întrebări de matematică și răspunsuri interactiv prin acţiune
transferului 1.1. multiple. Jocul Wordwall şi comunicare
Se propune derularea jocului prin citirea didactic
5 min. 1.2. Individual Aprecieri
cerințelor, elevii fiind implicați pe rând în Conversația
1.6. rezolvarea sarcinilor. verbale
Se coordonează jocul, solicitând cât mai mulți
copii să răspundă.
DP Copiii sunt solicitați să precizeze cum se simt la
finalul activității prin adoptarea unei imagini
2.1 faciale sugestive.

6. Aprecierea Se fac aprecieri asupra modului de desfăşurare a Conversaţia Frontal Aprecierea


activităţii lecţiei şi se evidenţiaza elevii care au fost activi. verbale

2 min
ANEXA 1
https://wordwall.net/embed/41b464bac06b43d5a07e7313308ccd1e
ANEXA 2

https://www.liveworksheets.com/2-dk351176km

FIȘĂ DE LUCRU

1. Scrie numerele reprezentate pe numărători:

Z U Z U Z U Z U

2. Bifează:
a) Numerele mai mari decât 40

32 76 48 40 83
b) Numerele mai mici decât 59

36 81 54 73 19

c) Numerele pare

52 14 71 44 98

3. Calculează și poziționează răspunsul corect la locul lui.

T1 10 15 D 17 16

T2 9 11 S 10 16

T1+T2 D-S

26 19 0 7

4. Alege:
● Cel mai mic număr de doua cifre:
● Cel mai mare număr de două cifre:
● Cel mai mic număr impar de două cifre:

5. Mircică a primit de ziua lui un set Lego. Se simte foarte fericit și își grupează piesele pe culori. Constată că are 4
piese roșii, 4 piese albastre, 6 piese verzi, 3 piese negre.

● Bifează emoticonul care redă starea emoțională a lui Mircică.

● Desparte în silabe numele băiatului, scrie în căsuță cifra corespunzătoare numărului de silabe , apoi
alege litera inițială a numelui .

● Scrie termenii adunării și calculează totalulpieselor de Lego.

+ + + =

6. Unește denumirile organelor interne cu rolurile pe care le îndeplinesc.


● Controlează activitatea organismului PLĂMÂNII
● Pompează sângele CREIERUL
● Au rol în respirație INIMA

https://www.liveworksheets.com/2-dk351176km

ANEXA 3
https://wordwall.net/embed/46477767bada4bcaa6dc6b357dd4c7fe

S-ar putea să vă placă și