Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

DATA: 01.03.2023
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Colegiul Național de Informatică „Matei Basarab”
UNITATEA DE APLICAȚIE: Colegiul Național de Informatică „Matei Basarab”
CLASA: a IV-a D
ELEV PROPUNĂTOR: Țuca Teodora Vicenția
ÎNVĂȚĂTOARE: Popescu Natalia
PROFESOR COORDONATOR: Andrei Simona
PROFESOR METODIST: Cocoș Gabriela
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și explorarea mediului
DISCIPLINA: Matematică
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: „Investigăm și calculăm”
SUBIECTUL LECȚIEI: „Exerciții și probleme recapitulative”
TIPUL LECȚIEI: Consolidare
INTERVAL DE TIMP: 09:00-09:50
SCOPUL LECȚIEI: Dobândirea deprinderilor de calcul matematic prin metoda grafică
COMPETENȚE GENERALE:
1. Utilizarea numerelor în calcule elementare
3. Identificarea unor fenomene/relaţii/ regularităţi/structuri din mediul apropiat
5. Rezolvarea de probleme pornind de la sortarea şi reprezentarea unor date

COMPETENȚE SPECIFICE:
3.1. Rezolvarea de probleme în cadrul unor investigaţii, prin observarea şi generalizarea unor modele sau regularităţi din mediul apropiat
3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relaţie cu mediul natural şi social;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 COGNITIVE:
O1: să utilizeze corect terminologia matematică specifică operațiilor matematice în rezolvarea de exerciții și probleme
O2: să rezolve corect exerciții de calcul mintal;
O3: să aplice corect regulile de efectuare a exerciţiilor prin metoda grafică;
 AFECTIVE
O4: să participe activ la activitatea didactică
O5: să dezvolte o atitudine deschisă față de activitatea propusă, manifestând interes pentru discuții deschise
 PSIHOMOTORII
O6: să pronunțe clar și corect cuvintele printr-o bună coordonare a sistemului de vorbire
O7: să păstreze locul pe scăunel, adoptând o poziție decentă și corectă
STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: conversația, explicația, exercițiul
 MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: fișe de lucru, videoproiector, merker, tablă, culegere
 FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂȚII: frontală, individuală

MANAGEMENTUL RESURSELOR ȘI TIMPULUI:


 RESURSE TEMPORALE: 50 de minute
 RESURSE SPAȚIALE: sala de grupă
 RESURSE MATERIALE: fișe de lucru, videoproiector, marker, tablă, culegere
 RESURSE UMANE: 30 de elevi;
Elevul propunător: Țuca Vicenția
Grupa de practică:, Trofin Teodora, Țurea Elena, Vlăsceanu Cristina;
Profesorul coordonator: Andrei Simona;
Profesorul metodist: Cocoș Gabriela;
Învățătoare: Popescu Natalia
SCENARIUL DIDACTIC
Nr. ETAPELE ACTIVITĂȚII CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
Crt. METODE ȘI MIJLOACE DE FORME DE
PROCEDEE ÎNVĂȚĂMÂNT ORGANIZARE
1. MOMENTUL Se asigură condițiile necesare unei
ORGANIZATORIC desfășurări optime a lecției:
aerisirea sălii de clasă, pregătirea
materialului didactic, pregătirea
elevilor pentru oră.
2. CAPTAREA ATENȚIEI Se va realiza prin adresarea a Conversația Frontală
câteva întrebări:
,,Ce ați lucrat data trecută la ora de
matematică?,,
,,La ce lecție ați ajuns?,,
3. REACTUALIZAREA Îi voi întreba pe copii ce temă au
CUNOȘTINȚELOR avut de pregătit pentru azi și o vom
corecta împreună. Voi pune copiii Conversația
în ordine începând cu prima bancă
iar reswtul se vor corecta.
Frontală Aprecieri
verbale

Explicația
4. ANUNȚAREA TEMEI Îi voi anunța pe elevi ce urmează să Conversația Frontală
ȘI A OBIECTIVELOR facem astăzi.
-"Astăzi o să continuăm să facem
exerciții din culegere pe baza
metodei grafice pentru a vă fixa cât
mai bine informațiile în minte.,,

5. DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII Îi voi pune pe copii să-și deschidă Conversația Frontală Aprecieri
culegerile la pagina 184 și voi verbale
proiecta paginile și pe tablă. Va ieși Explicația Videoproiector Individuală
câte un copil pe rând la tablă și va
rezolva câte un exercițiu(18-24), iar Exercițiul
ceilalți vor completa după el.
6. OBȚINEREA Voi lăsa copiii să completeze Conversația Frontală Aprecieri
PERFORMANȚEI exercițiile de la paginile 75-85 verbale
singuri pentru a vedea cât de bine Explicația
au înțeles și apoi le vom corecta
împreună. Exercițiul Individuală
7. ASIGURAREA Le voi pune copiilor câteva Conversația Frontală Aprecieri
RETENȚIEI ȘI A întrebări legate de ceea ce am verbale
TRANSFERULUI lucrat pe parcursul orei și îi voi Explicația
pune să lucreze câteva exerciii
mintale. Exercițiul Individuală
8. CONCLUZII ȘI Se fac aprecieri asupra modului în Conversația Frontală Aprecieri
APRECIERI care elevii au participat la lecție. verbale

S-ar putea să vă placă și