Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

Profesor: Emanuela Porumb


Unitatea școlară: Liceul Teologic Baptist Emanuel
Clasa: a XII-a A
Filiera: Vocațională
Specializare: Teologie baptistă
Disciplina: CONSILIERE ŞI ORIENTARE
Data: 10/11/2022
Durata: 50 minute
Modulul: Planificarea carierei
Tema activităţii: SUNT PREGĂTIT SĂ AM SUCCES ?
1.Competențe generale:
Explorarea resurselor personale care influențează atingerea succesului
Utilizarea adecvată a informațiilor, în propria activitate, pentru obținerea succesului
2.Valori şi atitudini:
- Valorizarea relaţiilor interpersonale.
- Valorizarea critică și selectivă a informațiilor;
- Motivație și flexibilitate în elaborarea propriului traseu educațional și profesional;
- Responsabilitate și disponibilitate pentru decizii și acțiuni privind propria carieră;
- Orientare spre o viață de calitate, în prezent și în viitor.
3.Competenţe specifice:
-identificarea relației dintre calitățile personale, valorile personale și reușita personală și profesională;
-exersarea deprinderilor de utilizare a eficientă a diferitelor resurse,
4. Competențe derivate:
La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili:
C1 –să identifice premisele succesului în România;
C2 –să identifice premisele succesului în străinătate;
C3 –să numească pașii în vederea atingerii succesului;
C4 –să enumere mijloacele care conduc la dezvoltarea carierei.
5.RESURSE:
a) Materiale: fișe de lucru
b) Umane: colectivul clasei este format din 29 de elevi, din care, în proporţie de 95 % sunt capabili să-şi însuşeasca noile cunoştinţe la nivel
maximal, iar in proporţie de 5% sunt capabili să-si insuşească noile noţiuni la nivel acceptabil.
c)De timp: 50 de minute.

6.STRATEGIILE DIDACTICE:
a) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.
b) Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică, observaţia sistematică, problematizarea, lucrul individual şi în grup etc.
c) Mijloace de învățământ și material didactice: telefonul mobil.
7.MOTIVAŢIA ÎNVĂŢĂRII
Lumea se schimbă în mod constant, dar putem profita de oportunităţi înțelegând premisele succesului personal și profesional.
Cunoscând cât mai multe lucruri despre noi, putem să determinăm oportunităţile care se potrivesc cel mai bine cu nevoile noastre. Trebuie
să ne dezvoltăm o arie de abilităţi şi o atitudine flexibilă raportată la reușită, care este determinată, în multe situații, nu numai de factori
intrinseci - experienţei, a intereselor, a stărilor afective, ci și extrinseci – context social-politic, economic, influențe exterioare.

8.BIBLIOGRAFIE:
[1].Programa școlară pentru aria curriculară ,,Consiliere și orientare”- clasa a-XII-a –OM nr 5287 / 09.10.2006
[2].Planificarea calendaristică
[3].Agenția Națională pentru Programe Comunitare în Domeniul Educației și Formării Profesionale, Astăzi este o zi bună pentru non
formal”, Bucureşti, 2010.
[4].Albulescu,I., Albulescu, M., Predarea şi învăţarea ştiinţelor socio –umane. Elemente de didactică aplicată, Iaşi, Edit. Polirom, 2000
[5].Ciocaru, L.; Oprea, A.,; Ștefan, E., (coord.), Exerciții de dirigenție, vol. I, Editura Atelier Didactic, București, 2014.
[6].Costea, O.,Cerchez, M., Sarivan, L., Educație nonformală și informală, Editura Didactică și Pedagogică, București,2009.
[7].Oprea,C.L., Pedagogie. Alternative metodologice interactive, Editura Universitatea din Bucuresti, 2003

9. SCENARIUL DESFĂȘURĂRII ACTIVITĂȚII DIDACTICE:


Nr. Etapele lecţiei Compete CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI STRATEGIA DIDACTICĂ
crt. nța Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi Forme de Resurse
(timp) derivată procedee organizare materiale
1. Moment - Salută clasa Răspund răspund la salut și se Conversaţia Frontal Catalog
organizatoric - Se consemnează pregătesc pentru începerea orei.
absenţele
(2 minute) -Se verifică existenţa
resurselor materiale și se
pregătește clasa pentru oră
2 Captarea Elevii sunt rugaţi să Elevii participă la energizer Conversația Frontal
atenţiei. participe la
Energizer energizerul ,,Un
(5 minute) moment de satisfacție din
această săptămână”.
3. Anunţarea Profesorul anunţă ca astăzi Elevii își notează titul lecției în Conversația Frontal
temei şi se va discuta despre tema: caiete și competențele.
comunicarea SUNT PREGĂTIT SĂ
competențelor AM SUCCES?
(3minute) Se comunică competențele
derivate.
4. Dirijarea Profesorul formează grupe Elevii completează fișele.
invățării C1 de lucru. Se prezintă cele 4 Conversația Frontal
(desfăşurarea întrebări la care elevii sunt
lecției) rugați să răspundă, prin Lucrul individual
(30 minute) discuții de grup:
a)Care sunt valorile care
C2
reprezintă o premisă a
succesului în România ?
b) Care sunt valorile care
prezintă o premisă a
succesului în străinătate ?
Conversaţia
C3 c) Care sunt pașii care
Elevii ascultă și notează Grupe
trebuie parcurși vederea
obținerii succesului?
d)Prin ce mijloace se
C4 poate atinge succesul ?

Pentru fiecare întrebare


profesorul va acorda un
timp de aproximativ 5 Frontală
minute de discuţie. Elevii ascultă și notează
Elevii lucrează pe echipe Problematizarea Grupe
axându-se pe întrebarea Elevii comunică rezultatele
specifică fiecărei grupe. discuțiilor.

Fiecare grupă prezintă Discuția colectivă


concluziile. Fiecare elev contribuie la Conversația
Profesorul cere clasei să completarea informațiilor.
aducă completări.

5. Obținerea C1, C2, - Profesorul solicită


feed back-ului C3, C4. elevilor să vizioneze Elevii analizează punctele Conversația Frontal
(9 minute) următorul film referitor comune și diferențele de viziune Explicația
la succes: dintre concluziile la care au ajuns
https://www.ted.com/tal ei și ceea ce se prezintă în
ks/richard_st_john_8_se materialul video.
crets_of_success

6. Anunţarea Anunţă tema: Elevii îşi notează tema. Frontal


temei pentru „Succesul – avantaje și
ora următoare dezavataje”
(1 minut)

S-ar putea să vă placă și