Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

Data: 16.02.2021;
Clasa: I- E, Învăţământ postliceal, Profil: Tehnic, Domeniul pregătirii de bază: Construcții și lucrări publice ,
Calificare profesională: Tehnician proiectant urbanism si amenajarea teritoriului
Modulul VII. Elemente de proiectare a drumurilor;
Unitatea de învățare: 10. Elemente de proiectarea a drumurilor
Tema lecției:Traseul drumului în plan de situație;
Tipul lecţiei:Comunicare de noi cunoștințe;

Prof. Inginer: Buzea Elena

Competențe specifice:
CS l. Precizarea elementelor curbelor
CS 2. Calculul elementelor curbelor
CS 3. Identificarea curbelor progresive

Obiective operaționale :
• să identifice elementele curbelor;
• să calculeze elementele curbelor
• să poata trasa curbele progresive
Metode didactice:
• conversatia euristică, explicatia, invățare dirijată;
• problematizarea, demonstrația;
• exercitiul .

Prof. ing. Buzea Elena


Forme de organizare: frontal si individual-online pe platforma școlii Google Classroom.

Miiloace de învățământ: internet, platforma Google classroom , fișe de lucru

Resurse : laptop/telefon/ tableta, ,Prezentare PowerPoint, tabla virtuală, Fișa de lucru-aplicație, instrumente geometrice

Durata : 50 min

Metode de evaluare:

observarea sistematică aprecierea verbală notare

Bibliografie
• Diaconu E., Dicu M. , Racanel C.- Căi de comunicații rutiere, principii de proiectare, Ed.
Conspress București 2006
• Lacoci Ghe., Bancea C. , Belc F. , Costescu C.- Drumuri. Elemente de proiectare, Ed.Politehnică
• Găluțcă I. , Boboc V.-Îndrumător de proiectare pentru căi de comnicații , Ed. Societății
academice Tecu Botez Iași 2001.

Prof. ing. Buzea Elena


SCENARIUL DIDACTIC
Strategie didactică
Evenimentele Timp Activitatea Activitatea elevului
instruirii. profesorului Mijloace de Forme de Evaluare
Metode şi
învăţământ organizare
procedee
a activităţii
2min Asigură condiţiile Elevii se conecteaza pe platforma
necesare desfăşurării Google Classroom accesând linkul
optime a activităţii https://meet.google.com/
online pe platforma lookup/g4inhesfs2?authuser=1&hs=179
Google Classroom a
scolii: Platforma Google
face prezenţa elevilor Răspund la întrebările puse de profesor, Classroom
Moment conectați, notează îşi însuşesc observaţiile şi recomandările
Conversaţia Frontală
organizatoric absenţele în catalogul primite.
clasei online/agenda; Catalog
face observaţii şi online
recomandări ,dacă este
cazul; pregăteste
materialul didactic,
prezintă obiectivele
lecţiei.
5 min Profesorul captează Devin atenţi şi conversează liber cu Platforma Google
Verificarea Frontală
atenţia elevilor profesorul. Classroom
cunoştinţelor Individuală
antrenându-i cu ajutorul Conversaţia

Prof. ing. Buzea Elena


conversaţiei în Cei vizaţi răspund la întrebări privind
reactualizarea lecția anterioară: semne convenţionale Problematizarea Tabla virtuala Evaluare
cunoştinţelor. respectate pentru: reţeaua hidrografică, orală
Astfel, elevii sunt clădiri, poduri, podeţe, căi de Observare
solicitaţi să identifice comunicaţie curentă
semne convenţionale
respectate pentru:
reţeaua hidrografică,
clădiri, poduri, podeţe,
căi de comunicaţie
Transmiterea
noilor cunoștiinț
Profesorul propune o
Observarea
nouă lecţie , prezinta Elevii ascultă atenţi şi devin interesaţi de curentă,
obiectivele lecţiei propunerea făcută,
1.Captarea 2 min noi, scrie pe tablă Conversația
atenției Platforma Google
titlul lectiei noi : Classroom
elevilor Traseul drumului în Elevii răspund la solicitările profesorului
plan de situație şi notează în caietele de notiţe
informaţiile scrise pe tabla virtuală și
cele din prezentarea făcută in Power Tabla virtuală, Evaluarea
Point a lecției orală
caietele de notiţe
ale elevilor
Laptop
Partajează ecranul pe
plaforma Google
Classroom si prezintă
2. Anunțarea materialul pregatit in
titlului lecției Power Point
noi 1min .
Prof. ing. Buzea Elena
3.Expunerea Platforma Google
noilor Profesorul invită elevii Elevii ascultă şi notează titlul lectiei noi Classroom
cunoștiințe să urmărească în caietele de notiţe
30min materialul Power Point Tabla virtuală
online pe platforma Conversaţia Prezentare
Classroom a scolii Elevii urmăresc cu atenţie materialul PowerPoint traseul
Frontală
Mateialul prezentat va video prezentat drumului in plan de
prezenta următoarele Expunere situatie.pptx
Individuală
subiecte
1.Elementele drumului Explicatie Caietele de notiţe
in plan ale elevilor
4.Dirijarea
învățării 2.Racordarea
aliniamentelor cu arce
de cer,
Conversaţia
5.Obținerea 3.Elementele curbei arc Elevii iși urmaresc si își noteaza Aplicatie
performanțelor de cerc rezolvarea problemei pe caiete Demonstraţia aplicatie+tema.docx
Frontala
4. Aplicatie-rezolvare Explicaţia
problema- determinarea
Individuala
elementelor curbei arc
de cerc pentru o
racordare cu arc de cerc
intre doua aliniamente

Prof. ing. Buzea Elena


Profesorul va indruma Elevii vor accesa online Fișa de lucru Conversaţia Analiza
elevii sa resolve o fișă accesând linkul Platforma Google răspunsurilor
Asigurarea
de lecru direct pe https://forms.gle/HbfZ2v1KoWofUv4V8 Expunerea Classroom Frontala
FEED-BACK-
5min platforma Classroom Individuala
ului final al
Aplicația Google
lecţiei
Forms

Profesorul,face Retin aprecierile si explicatiile


Secvenţa aprecieri, observaţii şi suplimentare.
finală, recomandări cu privire Observarea
Platforma Google Frontală
Aprecierea la raspunsurile elevilor Conversaţia curentă,
Classroom Individuală
desfăşurarii pe parcursul rezolvarii Evaluarea
lecţiei 3 min Fișei de lucru orală

Prezintă tema pentru Devin interesaţi, îşi notează tema şi Conversaţia


Tema pentru 2 min acasă: o problemă precizările profesorului. Explicația Platforma Google
acasă asemănatoare cu cea Classroom
rezolvată in clasă

Prof. ing. Buzea Elena


Prof. ing. Buzea Elena
Aplicație
Sa se determine elementele curbei arc de cerc pentru o
racordare cu arc de cerc intre doua aliniamente, (al.1 si al.2)
conform figurii 1.5., prin metoda grafo – analitica, cand se
cunosc urmatoarele:
- scara planului este 1:1000;

- viteza de proiectare este V = 25km/h;

- panta transversala in curba este ps = 6%;

- coeficientul de confort este k = 25;

- acceleratia gravitationala este g = 10 m/s2;

- unghiul la varf intre cele doua aliniamente este U ≤ 100g -


grade centesimale (U ≤ 90o - grade sexazecimale).
Rezolvare:
Se determina valoarea razei minime cu relatia:

Se rotunjeste valoarea Rmin la multiplu de 5.00 m in plus:

Se alege o raza mai mare decat Rmin R = 55.00 m;


Se duc doua segmente a = 50.00 m (pe planul de situatie la
scara 1:1000, a = 50.00 mm), pe cele doua aliniamente care
formeaza unghiul “U” (figura 1.6);

Se masoara pe plan segmentul “b” format de cele doua


segmente “a” si se transforma la scara planului, rezultand b =
48.00 m (figura 1.6);

Se duce bisectoarea unghiului U in triunghiul isoscel format,


care este si mediana, se aplica functia trigonometrica “sin”
pentru unghiul U/2 si se determina valoarea unghiului la varf
U, precum si valoarea unghiului la centru , in grade
centesimale (figura 1.6);
• Se aplica in triunghiul TiVO functia trigonometrica “tg”
pentru unghiul si se determina marimea tangentei (T)
masurata pe cele doua aliniamente (figura1.7)
Se aplica in triunghiul TiVO functia trigonometrica
“cos” pentru unghiul si se determina marimea
bisectoarei (B) a unghiului U, precum si marimea
curbei arc de cerc (C) (figura1.7):

Deci, elementele curbei arc de cerc pentru racordarea propusa


sunt conform figurii 1.8.
TEMA
Sa se determine elementele curbei arc de cerc pentru o racordare cu arc
de cerc intre doua aliniamente, (al.1 si al.2) conform figurii 1.9, prin
metoda grafo – analitica, cand se cunosc urmatoarele:

- scara planului este 1:1000;

- viteza de proiectare este V = 35km/h;

- panta transversala in curba este ps = 5.5%;

- coeficientul de confort este k = 20;

- acceleratia gravitationala este g = 10 m/s2;

- unghiul la varf intre cele doua aliniamente este U > 100g –


grade centesimale (U >90o- grade sexazecimale).

S-ar putea să vă placă și