Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

DATA: 11.05.2019
GRĂDINIȚA: Cu program prelungit nr. 10, Baia Mare
PROPUNĂTOR:
GRUPA: mare
ACTIVITATEA: Educație artistico-plastică
TEMA: „Anotimpul preferat”
FORMA DE REALIZARE: Desen
TEMA SĂPTĂMÂNII: „De școală mă pregătesc, pot să vă dovedesc”
DOMENIUL: Estetic și Creativ
TIPUL DE ACTIVITATE: Verificarea cunoștințelor
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Dezvoltarea capacităților perceptive, a reprezentărilor, a
imaginației creatoare și reproductive.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
- Să redea prin desen cel puțin trei elemente specifice anotimpului ales
- Să compună în mod original și personal spațiul plastic
- Să păstreze acuratețea lucrării
- Să evalueze lucrările după criteriile stabilite

METODE ȘI PROCEDEE: conversația, expunerea, explicația, exercițiul, metoda Turul


Galeriei
MATERIAL DIDACTIC: foi de desen, creioane colorate / cerate, carioci, elemente specifice
anotimpurilor, film video, cufăr cu surprize
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Monica Lespezanu - "Tradițional și modern în învățământul
preșcolar - O metodică a activităților instructiv - educative", Ed. Omfal Esential, București,
2007;
DURATA: 35-40 minute
EVENIMEMENTU CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII EVALUARE
L DIDACTIC DIDACTICE
1.Organizarea Pentru buna desfășurare a activității voi avea
activității în vedere urmatoarele:
- aerisirea sălii de grupă;
-aranjarea mobilierului;
- pregătirea materialelor pe măsuțe

2.Captarea atenției Se va face prin descoperirea unui cufăr ce Conversația Analizez


conține răspunsul la întrebarea „Care este răspunsurile
cel mai frumos anotimp?” Să fie oare Observația
primăvara, toamna, iarna sau vara?

3.Anunțarea temei și Cufărul se va deschide doar dacă îndeplinim Explicația


a obiectivelor o sarcină simplă dar foarte importantă. Să
desenați anotimpul vostru preferat.

4. Reactualizarea Ca să ne aducem aminte despre cele patru Conversația


cunoștințelor anotimpuri vă propun să urmărim un Expunerea
filmuleț.
5. Prezentarea O să avem patru echipe, precum cele patru
conținutului și anotimpuri. Fiecare echipă va reprezenta un
dirijarea învățarii anotimp.
Pe măsuțe aveți o surpriză, câteva din
elementele pe care puteți să le desenați.
Desenul trebuie să conțină cel puțin trei
elemente din anotimpul ales.
Explic copiilor cum trebuie sa se încadreze
în pagină și ce trebuie să respecte. Explicația
Încercăm să redăm cât mai multe obiecte,
fenomene din natură și vom alege culorile
potrivite cu care vom colora desenul.
Ne vom așeza la măsuțe fără să atingem
obiectele de pe masă. Ne vom încălzi
mâinile cu exerciții speciale.
Toamna: - plouă , plouă (mișcăm degetele e
sus în jos) Exercițiul Evaluez
- Cad frunzele (mișcăm mâinile) capacitatea
Iarna: -ninge , ninge copiilor de a
- Luăm zăpadă cu ambele mâini și o executa
strângem în pumn să formăm mișcari pentru
bulgărele încălzirea
Primăvara: - Ghioceii își scot căpșorul de mușchiilor
sub zăpadă mici ai
Vara: Soarele strălucește tot mai puternic, a mâinilor
venit vara.
Acum va trebui să vă imaginați anotimpul
pe care o să îl desenați pe foaia din fața
voastră. Observația Observ cum
Vor desena pe un fon muzical (Vivaldi- lucrează
anotimpurile) fiecare
Voi da indicatii si ajutor daca este cazul si
voi nota numele pe lucrari.

6. Evaluarea
activității Se va face analiza lucrărilor împreună cu Conversația Analiza
copiii după criteriile desprinse din lucrărilor
obiectivele activității cu ajutorul metodei Criterii de
Turul galeriei Turul galeriei evaluare:
- respectarea
temei sugerate
de educatoare;
- redarea a cel
puțin trei
elemente din
natura;
- acuratețea
lucrării.

7. Încheierea Se va deschide cufărul în care era ascuns un


activității mesaj: „Fiecare anotimp are frumusețea și
bucuriile lui. Toate sunt frumoase și
minunate„

S-ar putea să vă placă și