Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

NIVEL II: 5-7 ani;


CATEGORIA DE ACTIVITATE:Educaie pentru tiin;
DENUMIREA ACTIVITII: Activitate matematic;
TEMA: Hai s socotim!
TIPUL ACTIVITATE: consolidarea cunotinelor;
FORMA DE REALIZARE: joc didactic;
SCOP: consolidarea cunotinelor referitoare la efectuarea operaiilor de adunare sau scdere
cu 1-2 uniti i compunerea de probleme dup ilustraii, n concentrul 1-10;
OBIECTIVE OPERAIONALE:
a) cognitiv informaionale:
- s efectueze operaii de adunare i scdere n concentrul 1-10, n contexte variate;
- s compun probleme prin raionament ipotetico deductiv, avnd ca suport o situaie
-

ilustrat;
s rezolve probleme prin intermediul calculatorului;
s verbalizeze aciunile realizate utiliznd un limbaj matematic corespunztor (..am

adugat, ..am luat, ..au rmas, ..sunt n total);


b) psiho motorii:
- s manipuleze jetoanele puse la dispoziie;
- s i coordoneze micrile oculo motorii n timpul utilizrii calculatorului;
- s formeze grupuri de lucru n funcie de cerina educatoarei;
c) afective:
- s coopereze n cadrul grupului;
- s participe activ la soluionarea sarcinilor de lucru;
- s dovedeasc spirit de fair-play;
SARCINA DIDACTIC: rezolvarea, compunerea de probleme dup suport intuitiv;
REGULILE JOCULUI: copiii recunosc i denumesc cifrele cuprinse ntre 1 i 10, simbolurile matematice (+, -, =), alctuiesc probleme dup
ilustraii, le rezolv i afl rezultatul.
ELEMENTE DE JOC: personajul surpriz, ntrecerea, aplauzele, nchiderea i deschiderea ochilor, micarea organizat;
STRATEGII DIDACTICE:

metode i procedee: conversaia, explicaia, observaia, demonstraia,


problematizarea, instruirea asistat de calculator,
exerciiul, algoritmizarea.

material didactic folosit: jetoane, siluete, panou, scara numeric,simboluri aritmetice


(-, +, =), cifrele de la 1 la 10, calculatoare, soft educaional, buline colorate

diferit, fie de munc individual, instrumente de scris.


DURATA: 35-40 min.
BIBLIOGRAFIE:
1. Neagu, M., Beraru, G. -Activiti matematice n grdini, , Ed. ASS, Bucureti,
1995.
2. Ana, A., Cioflica, S. -Jocuri didactice matematice ndrumtor metodic, , Ed. Emia,
2000.
3. Breben S., Gongea, E. -Metode interactive de grup ndrumtor metodic, Ed. Arves,
2007.
DEMERSUL DIDACTIC
EVALUARE
EVENIMEN-

CONINUT TIINIFIC

TUL
DIDACTIC
1.Organiza-

Se aerisete sala de grup i se aeaz

rea activitii

mobilierul n funcie de rolul su n cadrul

STRATEGII

(instrumente i

DIDACTICE

indicatori)

activitii. Pe o msu este pregtit


materialul necesar .
Copiii poart n piept ecusoane

Conversaia

distincte pentru a se putea grupa cu


uurin.
2.Desfurarea jocului
a) Captarea
ateniei

Se va realiza prin intermediul


personajului-surpriz, Pinocchio.
- Dragi copii, Pinocchio este invitatul Conversaia
nostru de onoare la activitatea matematic
de astzi. A aflat c voi suntei foarte
pricepui n calcule matematice i ne-a
adus o mulime de jetoane, siluete,

Evaluare iniial

simboluri matematice, jucrii. M-a rugat

frontal

mult s m joc mpreun cu voi. Vedei, el,


netiind s rezolve adunri i scderi, a
spus numai rezultate greite i nasul i-a

Surpriza

crescut ca i cnd ar fi minit. Suntei de


b) Anunarea

acord s-l nvm i pe el s calculeze?


-Ne vom juca mpreun jocul matematic Conversaia

jocului i

numit Hai s socotim! prin care vom

enunarea

ncerca s l convingem pe invitatul nostru

obiectivelor

c tim s numrm corect pn la 10, s


adunm sau s scdem un numr de
obiecte pentru a afla rezultatul corect i c
ne pricepem s utilizm calculatorul n

c) Reactuali

munca noastr.
I. Pe un panou se va afl aezat scara

-zarea

numeric incomplet.

cunotinelor

Copiii vor sesiza unde sunt aezate un

Descoperirea

numr prea mic de jetoane sau unde cifra

Evaluare

nu este cea corespunztoare i vor alctui

formativ-

treptat irul numeric complet.


II. Voi solicita copiilor s numere n
ordine cresctoare / descresctoare, iar

continu, n
Problemati-

funcie de

zarea

obiectivele

apoi din doi n doi n limitele 1-10.


III. Va fi reactualizat numeraia i
prin intermediul calculatorului. Copiii vor

operaionale
Problemati-

(verificarea

zarea

capacitii de

numra obiectele aprute pe ecran, iar apoi

utilizare a

vor bifa cifra corespunztoare.

cunotinelor

Calculatorul realizeaz aprecierea Instruirea

dobndite)

corect a rezultatelor, felicit rspunsurile asistat de


corecte, atrage atenia asupra greelilor.
d) Explicarea
jocului

Educatoarea va aduce n faa copiilor

calculator
Observaia

un panou pe care sunt aezate mai multe


siluete grupate (gini, curcani, pui de
gin, boboci de ra, de gsc, etc). Sub

Evaluare

fiecare grup de obiecte, se afl cte un

formativ oral

ptrat alb.
Copiii intuiesc materialul didactic expus
pe panou i sunt ateni la explicaiile date

de ctre educatoare:
- Voi va trebui s venii n faa

Explicaia

panoului, s numrai obiectele din fiecare


grup i s aezai cifrele corespunztoare
n ptrelele albe aflate sub grupe. Apoi,
vom stabili ce operaie matematic trebuie
s efectum i semnul corespunztor
acesteia, pentru a afla totalul obiectelor.
e) Jocul de
prob

Pentru o mai bun nelegere a Demonstraia


algoritmului de rezolvare a problemelor

- verificarea

propuse, va fi solicitat un grup de copii

comprehensiu-nii

care vor numra obiectele din cele dou

cu accent pe

grupe, vor aeza cifrele corespunztoare,

Algoritmi-

capacitatea de

semnul potrivit operaiei de adunare, etc.

zarea

argumentare ;

Fiecare aciune va fi verbalizat de ctre


copii sau educatoare.
Copiii rezolv problemele prezentate pe

Problema-

f)Executarea

panou. Enunul problemei va fi repetat de

tizarea

jocului

nc 1-2 copii pentru a fi ct mai bine

Evaluare
formativ-

perceput.

continu, n

Exemple de probleme propuse:


1. Cloca i puii
O cloc are 7 pui galbeni i 2

funcie de
Problemati-

obiectivele

zarea

operaionale

negri. Ci pui are cloca n total?


7+2= 9 (pui)
2. Vaza cu flori
n vaza din sufragerie sunt 4 flori,
mama mai adaug nc 1. Cte flori sunt
acum n vaz?

Algoritmizarea
-verificarea

4+1=5(flori)
3. Veveria culege ghinde
Veveria are n scorbur 8 ghinde.
ntr-o zi a mai gsit 2 i le-a aezat lng

comprehensiu-nii
cu accent pe
capacitatea de
argumentare ;

celelalte. Cte ghinde are acum veveria?


8+2= 10 (ghinde)
Vor fi aduse apoi n atenia copiilor: o
curte n care sunt aezate mai multe siluete
de gini. Curtea este nconjurat de un Problematigrdule pe care sunt aezai mai muli

zarea

cocoi, un lac miniatural pe care plutesc


rae, etc.
Cu ajutorul acestor materiale vor fi
enunate probleme, iar operaiile aritmetice
vor fi scrise pe calculator.

Algoritmizarea

1. n curte se afl 6 curcani. 1 pleac


la culcare. Ci curcani au mai rmas?
6 - 1= 5 (curcani)
2. Pe gardul ogrzii se odihnesc 5
cocoi, dar 2 i iau zborul. Ci cocoi au
mai rmas pe gard?
5 - 2= 3 (cocoi)
3. Pe lac plutesc 7 rute. 2 au ieit la mal.
Cte rute au rmas n ap?
g) Variante de
joc

7 - 2= 5 (rute)
I. n prima variant de joc, va fi utilizat

Instruirea

- evaluare

pe calculator un soft educaional cu

asistat de

formativ-

coninut matematic.

calculator

continu

Copiii vor fi mprii n echipe de cte

(verificarea

trei, la apte calculatoare. Ei vor rezolva,

capacitii de

aflndu-se n competiie cu ceilali colegi,

transfer a

operaii de adunare i scdere alternate.

cunotinelor).

Pinocchio va vizita grupele de lucru i


va observa cum precolarii calculeaz.
Se interpreteaz cntecul ade raa

Conversaia

pe butoi
II. Copiii vor fi mprii n ase echipe,
grupndu-se n funcie de bulinele

Relaionarea n
cadrul grupului

colorate pe care le poart n piept (rou,

Explicaia

verde, galben, portocaliu, albastru, violet)

prin comunicare
i aciune

nc de la nceputul activitii. n faa lor


va fi aezat o problem ilustrat.
Vor fi anunai c se vor juca un joc
numit Cubul colorat (care este expus i
prezentat). Cubul (cu feele colorate diferit
n culorile purtate n piept de echipe) va fi
rostogolit de cte un membru al fiecrei

Problematizarea

echipe i, n funcie de culoarea care se va


stabili dup rostogolire, echipa aleas va
rspunde la cte o ntrebare pregtit n

Exerciiul

plic dup cum urmeaz:

Rou Descrie!

- Ce observm n imaginea
prezentat?

Abilitatea de a
efectua operaii
logice de gndire

Verde Compar!

- Comparai cele dou grupe de


obiecte/vieuitoare!

Galben Asociaz!

- Compunei o problem!

Portocaliu Analizeaz!

- Prin ce operaie putem afla cte


obiecte sunt n total?

Albastru Aplic !

- Adunai/scdei numerele i aflai


rezultatul!

Violet Argumenteaz!

- Este corect rezultatul aflat? De


ce?
Copiii vor rezolva n acest mod
probleme ilustrate de adunare i scdere.

Studiul pe echipe

3. Obinerea
performanei

Copiii sunt invitai s ocupe locuri la


msue grupate. Pe msue au fost
pregtite

fie

cu

sarcini

Problematizarea

didactice

difereniate.
Se va realiza intuirea fiei de ctre
copii, iar apoi se va trece la rezolvarea

Explicaia

treptat a sarcinilor de lucru.


Educatoarea va citi enunul sarcinii,

Evaluarea
Exerciiul

iar copiii o vor rezolva individual.

continu, dife-

Se va analiza n final corectitudinea

reniat,

rezultatului obinut.

4. ncheierea activitii

Educatoarea va face aprecieri generale

formativ

individualizat;

Conversaia

Evaluare

asupra participrii copiilor la activitate i,

formativ, n

mpreun cu Pinocchio, le vor acorda

funcie de

diplome de merit.

obiectivele
operaionale ;

S-ar putea să vă placă și