Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

GRUPA: Mare

GRADINITA EXCELLENCE

EDUCATOARE: Chimu Andreea

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematica

TEMA: Numeratia in limitele 1-5 (Evaluare)

MIJLOC DE REALIZARE: „Grupeaza cu unu mai mult”

TIPUL DE ACTIVITATE: Evaluare

SCOPUL:Evaluare cunostintelor referitoare la numeratia in limitele 1-5 si ordonarea

multimilor in sir crescator si descrescator.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1. – sa numere in sir crescator si descrescator in limitele 1-5;

O2. – sa raporteze numarul la cantitate si cantitate la numar;

O3. – sa utilizeze corect cardinalul si ordinalul numarului;

O4. – sa compare numerele, sa sesizeze locul lor in sirul numeric;

O5. – sa rezolve probleme simple.

REGULILE JOCULUI: Sa respecte ordinea de intrare in joc si sa solutioneze cerintele

intrun timp dat.

SARCINA DIDACTICA: Copilul numit va numara crescator si descrescator, va manui

materialul, va verbaliza actiunea facuta.

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul,

problematizarea.

MATERIAL DIDACTIC: jetoane cu diferite imagini, jetoane cu cifre, tabla magnetica,


figuri, jucarii, ecusoane, stimulente.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita

de copii, 1998;

M. Neagu, G. Beraru, Activitati matematice in

Gradinita, Editura AS’S, 1995


Secventele Continut instructiv-educativ Metode si Evaluare
procedee
activitatii
Captarea atentiei Introducerea in activitatese face Explicatia Se apreciaza
prin intuirea materialului primit in fiecare raspuns
Enuntarea cosulete. Explicatia
scopului si a Se vor aprecia
obiectivelor „Astazi vom desfasura un joc care Exercitiul rezultatele
se numeste: «Grupeaza cu unu mai activitatii pe
Reactualizarea mult », pentru a vedea cine Exercitiul echipe si
cunostintelor cunoaste cifrele, cine rezolva toate raspunsurile
sarcinile trasate.” Lucrul pe copiilor.
echipe
Se imparte grupa in doua echipe:
echipa fluturasilor si echipa Conversatia
mamarutelor. Fiecare echipa va
avea ecusoane reprezentative, Descoperirea
respectiv fluturasi si mamarute.

Raspunsurile corecte se vor afisa


cu buline la tabla magnetica.

I – Echipa nr. 1 va numara in sir


crescator de la 1 la 5.

II – Echipa nr. 2 va numara


descrescator de la 1 la 5.

I – va forma scara numerica 1-5 si


5-1.

II – va raporta cifra la cantitate.

Se lucreaza la tabla magnetica;


fiecare echipa va fi reprezentata pe
rand.

I – Un copil din prima echipa


asaza cifrele de la 1 la 5.

II – A doua echipa va aseza


multi,ile cu 1,2,3,4,5 elemente,
raportand cantitatea la numar.

Se verifica numeralele ordinale


prin intrebari de tipul:

I – „A cata este multimea cu


brazi?” ( a treia )

II – „A cata este multimea cu


masini?” ( a cincea )

Se verifica modul de rezolvare a


problemelor simple

I – „Cum putem pune 5 mere in


doua cosuri?”

II – „Daca avem intrun buchet trei


flori si mai adaugam una, cate sunt
la un loc?”
Obtinerea I – „Cu cat e mai mare 4 decat 3?” Ghicirea Se va aprecia
performantei si gandirea logica in
asigurarea II – „Dar 5 fata de 4?” Conversatia rezolvarea
conexiunii problemelor
inverse I – „Cu ce seamana cifra 1?” Conversatia
Se fac aprecieri
II – „Dar cifra 2?” Exercitiul individuale

Ghiciti ghicitoarea mea: Problematiz Se apreciaza


area modul de
Evaluarea I – „Clopotel, mititel , rezolvare a
performantei Problematiz problemei
Cate flori o fi avand el?” area
Se vor aprecia
II – „Fluturasul cel plapand Exercitiul individual fisele
de lucru.
Aripi cate-o fi avand?”

I – „Doi catei se bat pe-un os

Vine altul furios

Ia spuneti-mi cu frumosul

Cati impart acuma osul?”

II – „Trei ratuste sunt pe lac


Si-un ratoi e sub copac

De le numaram pe toate

Cate fac? Ghicesti? Se poate?”

I – „In manusa sau ciorap

Cate degete incap?”

II – „Iese vulpea din padure

Si se duce-n sat sa fure

4 gaini si-o rata grasa

Cu cate se-ntoarce-acasa?”

I – „Cate batai din palme ati


auzit?”

II – „Cate baloane sunt aici?”

I – „Daca mai aducem unul cate


sunt?”

II – „Ridicati doua degete”

I – „Care sunt vecinii lui 4?”

II – Dar ai lui 3?„”

PROBLEMA DISTRACTIVA

„Cum putem da trei mere la trei


copii, dar sa mai ramana un mar in
cos?”

Raspuns: Unuia i se da marul cu


tot cu cos.

Activitatea pe fise de lucru

Ex.1 –„Deseneaza atatea cercuri


cat arata cifra”
Ex.2 –„Deseneaza pe eticheta
atatea cercuri cate arata cifra”
Incheierea Ex.3 – „Procedeaza astfel incat sa Conversatia Se analizeaza
activitatii fie tot atatea buline cate arata cifra afisajul
din eticheta” raspunsurilor
corecte ale
Se analizeaza raspunsurile celor fiecarei echipe.
doua echipe si modul de realizare
a sarcinilor din fise.

Castiga echipa cu cele mai multe


buline afisate pe tabla magnetica.

S-ar putea să vă placă și