Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Educator :Paraschiv Mioara


Data :27.03.2024
Tema anuala de studiu:“Când cum și de ce se întâmplă?
Tema saptamanii: “Florile Primăverii “
Domeniul experiential : Domeniul stiinte (DS)
Tip de activitate:transmitere de cunostinte
Scopul: utilizarea termenilor matemetici si familiarizarea cu numeratia in concentrul 1-10
Obiective operationale
1. să formeze mulţimi de obiecte de acelaşi fel;
2. să numere corect în limitele 1-10;
3. sa compare numerele folosind un limbaj matematic adecvat
4. să asocieze numărului 10 cu reprezentarea grafică corespunzătoare mulţimii cu 10
elemente;
5. să rezolve corect exerciţiile matematice
6. sa respecte regulile jocului
Strategii didactice:
Metode: conversatia, explicatia, observatia, demonstratia
Mijloace : jetoane, fise, panou
Loc de desfasurare: sala de grupa
Timp:25-30 min
DESFASURAREA ACTIVITATII

EVENIMENTUL CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII STRATEGII


DIDACTIC DIDACTICE DE
EVALUARE
1.  Aranjarea sălii de grupă exercitiu
ORGANIZAREA  Distribuirea materialului didactic organizatoric
ACTIVITĂŢII  Crearea cadrului ambiental necesar receptării temei de interes Conversaţia
al zilei;
2.CAPTAREA Efectuez o scurta recapitulare a notiunilor invatate pana la momentul formativ-continuă
ATENŢIEI prezent. Urmaresc sa ating urmatoarele: Conversatia aprecieri verbale
- numara crescator si descrescator in concentrul 1-9
- numararea din 2 in 2 unitati crescator si descrescator in concentrul
1-9 incepand prima data de la 1 iar mai apoi de la 2.Identific
numerele pare si impare (reactualizez inainte notiunea de par si
impar)
- Recapitularea vecinilor ( pentru 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8)
- Reactualizarea notiunilor de “>”, “ <” si “=”(“in care multime sunt
mai multe elemente 2 si 4.”, “in care multime avem mai multe
elemente in grupa cu 5 sau cu 4 . Dar mai mari ca 5 stiti?”

3.ANUNŢAREA Astazi vom invata un numar nou format din 2 cifre deja cunoscute voua, si Conversatia
TEMEI ŞI A vom realiza spre sfarsit un concurs.
OBIECTIVELOR

4. DIRIJAREA Indrum copii sa descopere materialul de pe masute. “ Ia sa vedem ce avem Conversatia formativ-continuă
ACTIVITĂŢII pe masute”. Dupa intuirea materialului, rog copii sa formeze grupe de cate aprecieri verbale
9 elemente folosind materialul de pe masute, in acelasi timp formez si eu o individuale
grupa pe panou.
*
*
* Observatia
* Problematizarea
*
* Exercitiul
* Obiecte
*
* Expunerea
Impreuna cu copii numar crescator , dupa care invit un copil la panou
pentru a pune cifra corespunzatoare cantitatii de elemente din grupa
formata, adica cifra 9.
Langa grupa deja realizata mai formez impreuna cu copii o alta grupa de 9
la care mai adaug un element
*
**
**
**
**
**
**
**
**
**
**
**

“Ia spuneti-mi voi ce observati la grupa nou formata? Haideti sa numaram


impreuna cate elemente are, si care multime sunt mai multe elemente.”
Identific impreuna cu ei din ce cifre este format numarul 10 si invit un
copil sa aseze pe panou numarul 10. Dupa acest moment numar impreuna
cu copii crescator si descrescator in concentrul 1-10, si din 2 in 2 unitati
crescator si descrescator in concentrul 1-10 incepand prima data de la 1 iar
mai apoi de la 2.
Adresez copiilor urmatoarea problema : Daca Mihai are 9 mere. Andrei
fratele sau ii mai da un mar. Cate mere are acum Mihai?
Impart copii in 2 grupe, o grupa primeste un numar de jetoane pe care sunt
desenate buline de la 1 – 10 iar cealalta grupa primesc jetoane cu cifre. .
Educatorul are cartonase cu cifre si buline. se explica regula jocului: la Explicatia formativ-continuă
ridicarea fiecarei cifre/grupe de buline fiecare grupa va trebui sa gaseasca Jetoane aprecieri verbale
jetonul cu tot atatea buline cat indica cifra sau cifra aferenta cantitatii . Fise matematice individuală
5.ASIGURAREA Grupa care acumuleaza cele mai multe raspunsuri va castiga. Exercitiul grupală
RETENŢIEIE ŞIA La final copii vor completa o fisa din caietul special cu 3 cerinte: frontală
TRANSFERULUI -sa formeze grupe de cate 10 elemente
DE CUNOŞTINŢE -sa colereze cu rosu sirul numerelor descrescatoare si cu albastru sirul
numerelor crescatoare
-sa colereze numerele pare cu o culoare si numerele impare cu alta culoare
6. EVALUARE Se vor face aprecieri generale şi individuale asupra modului de lucru şi de Convorbirea,
comportare al copiilor. Vor fi evidentiati copiii cu o prestatie remarcabila. observatia.

S-ar putea să vă placă și