Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

DIDACTICA

Unitatea de invatamant: G P P”ARIPI DESCHISE’


Grupa: Mare D “Micii ecologişti”
Data: 17.02.2015
Educatoare: Florina Sofronie
Tema anuala: “Ce şi cum vreau să fiu?”
Tema proiectului: „Sunt atâtea meserii îndrăgite de copii!”
Subtema: “Micii consrtuctori”
Domeniul experiential: Domeniul Stiinta
Tema: “ Sa construim un cartier nou”
Tipul de activitate: Consolidarea cunostintelor
Forma de realizare: Joc didactic
Scopul activitatii: Consolidarea deprinderii de a forma grupe de obiecte dupa
criteriile date;
Consolidarea deprinderii de a compara doua grupe global
global sau prin punere in corespondenta;

OBIECTIVE CADRU:
- dezvoltarea operatiilor intelectuale prematematice;
- dezvoltarea capacitatii de a intelege si utiliza numerele si cifrele;
- dezvoltarea capacitatii de recunoastere, denumire, construire si
utilizare a formelor geometrice;
- dezvoltarea capacitatii de a utiliza corect unitatile de masura,
intrebuintand un vocabular adecvat;
- dezvoltarea capacitatii de rezolvare de probleme prin achizitia de
strategii adecvate;

OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1: sa ordoneze obiectele in spatiul dat;
O2: sa selecteze obiectele dupa criteriul culorii, formei si
marimii;
O3: sa clasifice obiectele pe care exista simboluri(cifre);
O4: sa selecteze obiecte identice, aranjandu-le dupa cerinte;
Sarcina didactica: - gruparea obiectelor date in functie de anumite criterii;
separarea unui element sau a mai multor elemente din
grupe de elemente;
Regulile jocului: - copiii vor lucra in echipe si vor trebui sa rezolve cerintele
iar seful de santier desemnat verifica daca cerinta este
realizata si va nota greselile;
Elemente de joc: - aplauze, manuirea materialului;
Metode si procedee: conversatia, exercitiul, explicatia, problematizarea,
observatia;
Mijloace de invatamant: planse pentru fiecare echipa pe care se vor realiza
cartierele, care au trasate deja strazi si spatii verzi;
elemente detasabile sau siluete ce reprezinta: copaci
, case, banci, flori de diferite culori, mijloace de
transport terestre; lipici; o imagine cu o casa in
constructie; jetoane cu cifre; recompense;
DEMERSUL DIDACTIC
Evenimentul Continutul Strategiile Evaluarea
didactic stiintific didactice
Moment Voi asigura conditiile unei bune desfasurari a
organizatoric activitatii: aerisirea salii de grupa; pregatirea
materialului didactic; intrarea ordonata a copiilor
in sala de grupa dupa ce acestia au fost impartiti
pe grupe.
Captarea Copiii vor trebui sa-mi spuna ce observa in observarea frontala
atentiei imaginea de pe panou( niste muncitori care conversatia
construiesc o casa) iar apoi vor intui materialul
didactic primit.
Anuntarea temei si “- Copiii, astazi vom construi un cartier cu
a obiectivelor case!” Le voi spune ca astazi vom juca un joc la
urmarite activitatea matematica care se numeste “ Sa
construim un cartier nou”.
Reactualizarea Voi cere copiilor sa-mi spuna pe scurt cum
cunostintelor si a arata un cartier, din ce este el alcatuit( cartierul
deprinderilor este alcatuit din blocuri, case, strazi, parc, ….). conversatia frontala
invatate anterior Apoi ii voi pune sa-mi numere pana la zece
crescator si descrescator, din doi in doi crescator
si descrescator, sa-mi arate cifra unui numar pe
care eu il voi mentiona si doua – trei operatii de
adunare si scadere cu una-doua unitati in limita individuala
unu – zece. exercitiul
Prezentarea Fiecare echipa va avea cate un sef de santier
continutului si care va supraveghea indeplinirea corecta a cerintei
dirijarea invatarii mentionata de educatoare si va nota cate greseli a
facut echipa pentru stabilirea castigatorilor la
sfarsitul activitatii.
Copiii vor trebui sa rezolve sarcinile dupa ce le- explicatia
au ascultat cu atentie, de asemenea se pot implica
si sefii de echipa in rezolvarea unor anumite
sarcini.
Obtinerea Echipele vor asculta cu atentie cerintele pentru
performantei a le rezolva cat mai bine. Cerintele vor fi citite pe
rand, dupa rezolvarea primei sarcini se va trece la
urmatoarea:
1) “ Lipeste tot atatea casute cate curti sunt
desenate pe plansa”.
2) “Asaza cate un autobuz in fiecare statie.
3) “Numara tot atatia copaci mari cat arata exercitiul
cifra aratata de educatoare( 5 ) si lipeste-i
pe plansa.”
4) “Lipeste copaci mici numerotati cu cifre
de la cinci pana la zece.”
5) “Lipeste biserica galbena.” frontala
6) “ Asaza trei banci in parc.”
7) “Lipeste in zona parcului, pe langa
bancute, flori galbenecu numarul 5 si 7;
flori rosii cu numarul 1, 3 si 6 si flori
albastre cu numarul 4, 2 si 8.”
8) “Asaza pe strazi sase masini.”

Asigurarea Voi cere copiilor sa deseneze pe cer doua


retentiei si a avioane si patru pasari sau fiecare echipa va primi
transferului cate un plic in care este o operatie care va trebui problematizarea
rezolvata. Copiii vor trebui sa deseneze pe cer
atatea avioane cat indica rezultatul operatiei
effectuate anterior.
frontala
Evaluarea Dupa ce cartierul a fost terminat , fiecare echipa
performantei va fi reprezentata de seful lor care ne va spune
cate greseli au fost facute de fiecare echipa. conversatia frontala
Voi face aprecieri asupra modului de lucru in
echipa, si voi acorda recompense.

S-ar putea să vă placă și