Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE/DIDACTIC

DATA: 15.05.2023
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
GRUPA: Mijlocie
PROPUNĂTOR: M.A.
TEMA ANUALĂ: “Cum exprimam ceea ce simtim?”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul științe- activitate matematică
TEMA ACTIVITĂȚII: Atelierul lui Colorici (numeratia in concentrul 1 - 5)
TIPUL ACTIVITĂȚII: verificare și sistematizare
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic
FORMA DE ORGANIZARE: frontală, pe grupe;
Diacritice!!!
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII: de trecut pentru fiecare în parte litera domeniului împreună cu numărul dimensiunii; la fel și la comportamente
Curiozitate, interes si initiativà in invatare:
Finalizarea sarcinilor si a actiunilor (persistenta in activitati):
Cunostinte si deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme si cunoasterea mediului apropiat:
COMPORTAMENTE VIZATE:
Manifesta curiozitate pentru activități, persoane si obiecte noi
Finalizează proiecte simple
Solicită și acceptă ajutor pentru a depăși o dificultate

1
Demonstreaza familiarizarea cu conceptul de numar si cu numeratia
SCOPUL ACTIVITĂȚII : consolidarea cunoștiintelor dobândite cu privire la numerația în limitele 1-5, respectiv raportarea numărului la cantitate și invers ;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1- Să raporteze numărul la cantitate. Obiectivul se considera realizat daca fiecare copil va asocia corect numărul la cantitate in cel putin 3 din 5 cazuri.
O2- Să raporteze cantitatea la număr. Obiectivul se considera realizat daca fiecare copil va raporta corect cel putin 1 cantitate din 3 la numărul potrivit
ținând cont de criteriul formei geometrice.

SARCINA DIDACTICĂ: Sa raporteze numerele la cantitatea corespunzatoare si invers, folosindu-se de numărarea conștientă în concentrul 1-5.

ELEMENTE DE JOC: surpriza, mânuirea materialului, cooperarea între participanți, tinerea scorului pe tabla, recompensarea cu bulinute, aplauze, încurajari;

REGULILE JOCULUI:
Copiii vor fi impartiti pe 3 echipe.
Pe rand, fiecare membru al echipei va veni la educatoare sa extraga un cartonas pe care este un numar/o multime, in functie de varianta de joc.
Pentru a semnala finalizarea sarcinii, membri echipelor trebuie sa ridice mana si sa astepte verificarea modului de lucru.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: conversația, explicația, exercițiul, jocul, demonstrația, problematizarea;
Mijloace și materiale: surpriza, jetoane cu cifre, elemente colorate (cerc, triunghi, patrat, buline), foi cu grupe, lipici, tabla, bulinute.
Resurse de timp: 25 – 30 minute

2
LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de grupă;

BIBLIOGRAFIE:
- ,, Programa activităților instructiv educative în gradinița de copii’’, Ed V&I Integral, Bucuresti, 2000;
- ,, Mentorat in didactica invatamantului prescolar si primar”,
- ,, Jocuri didactice minunate din diferite izvoare adunate”- Venera-Mihaela Cojocariu, Editura Miniped Bucuresti, 2017
- ,, Activitati matematice in gradinita”- Mihaela Neagu, Editura AS'S, 1995
- ,,Didactica activitatilor matematice in gradinita”- Constantin Petrovici, Polirom

3
MOMENTELE OB. DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII STRATEGII EVALUARE
LECȚIEI OP. DIDACTICE

METODE MIJLOACE FORME


DE
ORGANIZARE
1. Moment Se amenajează sala de grupă cu scaunelele și masuțele distribuite pe
organizatoric trei grupe. observarea
Intrarea copiilor în sala de grupă se va face ordonat, fiecare tragand conversația comportamentu-
aleatoriu cate un biletel colorat care va indica echipa din care acestia lui copiilor
fac parte. explicația

2.Captarea Captarea atentiei si introducerea copiilor in activitate se va face prin


atenției prezentarea elementului surpriza : o marionetă, Colorici, ce a venit sa conversația frontala observarea
recapituleze impreuna cu copiii numerele din concentrul 1-5. explicația capacității de
Aceasta provoacă copiii la un joc de verificare a cunoștințelor in care atenție voluntară
este spus un numar iar copiii trebuie sa il arate pe degete.
stimularea
verbala
3.Anunțarea Se anuntă tema și obiectivele lecției.
temei și a Educatoarea anunta copiii ca astazi urmeaza sa joace impreuna un joc observarea
obiectivelor interesant. Sarcina lor va fi sa formeze multimi cu un numar dat de explicația frontala comporta
elemente. conversația grupe mentului
copiilor
4.Dirijarea 1) Introducerea in joc:
procesului de Se realizează lansand copiilor intrebarea “Va place sa jucati jocuri
sistematizare de tip concurs ?”. Copiii sunt anuntati ca vor juca un joc, la finalul
caruia va exista o echipa castigatoare care va primi niste stickere
colorate de la Colorici.
conversația
2) Anuntarea titlului jocului si a obiectivelor:
- Copii, astăzi vom juca jocul ,, Cine stie, castiga!” în care vom
recapitula numărarea și formarea de grupe cu un anumit număr
de elemente.
Educatoarea explica ca astazi vor face un concurs care implica frontala analiza
O1 raportarea unui numar la cantitate si formarea de multimi. explicația grupe acțiunilor și
3) Prezentarea materialului didactic: raspunsu
(Anexa 1) rilor
Educatoarea imparte materialele didactice si explica utilitatea
fiecaruia.
4 4) Explicarea si demonstrarea regulilor jocului:
Pentru acest joc, pe rând, câte un copil din fiecare echipă, va trebui
să vina la educatoare si sa extragă un cartonas, pe care va fi scris un
numar. Apoi, acestia se intorc la echipa lor, iar fiecare copil trebuie
5
6

S-ar putea să vă placă și