Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 03.06.2014
Profesor înv. preșcolar: Lăcrămioara Teodorescu
Grupa: mijlocie
Tema: ”CE ȘI CUM VREAU SĂ FIU?”
Subtema: ”Vreau și eu să practic un sport”
Tema zilei: Învățăm despre sporturi
Domeniul Știință : Activitate matematică
Forma de realizare: Joc didactic ”Arată jetonul potrivit”
Tipul activității: Consolidarea și verificarea cunoștințelor dobândite
Scopul activității: Verificarea cunoștințelor referitoare la număratul în ordine succesivă
până la 5
Sarcina didactică: Numărarea corectă până la 5 și raportatea cantității la număr
Elemente de joc: Căutarea jetonului, mânuirea materialului, executarea bătăilor cu mingea.
Reguli de joc: Copiii vor ridica jetonul cu atâtea buline câte sunt exprimate verbal de
educatoare, apoi de bătăile cu mingea în podea ori de semnele grafice văzute.
Obiective operaționale: O1: să numere jetoanele prin încercuire pentru fixarea număratului
în limitele 1-5;
O2: să ridice jetonul cu numărul de buline corespunzător comenzii
verbale, respectiv numărului de rotații efectuate;
O3: să observe greșala făcută de personajul surpriză;
O4: să facă corespondența între numărul de buline și cifra
corespunzătoare;
O5: să verbalizeze acțiunea folosind limbajul matematic
corespunzător
Strategie didactică:
Metode și procedee: conversația, explicația, dialogul, observarea, jocul didactic
jocul de rol, surpriza, aprecierea verbală.
Material didactic: pentru fiecare copil câte cinci jetoane cu imagini numerice de la 1
până la 5 și jetoane cu cifrele de la 1 până la 5 așezate în coșulețe,
flanelograf, personajul surpriză
Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe
Activitate integrată:
Întâlnirea de dimineață: ”Ce sporturi cunoaștem” – joc de recunoaștere
Material didactic: minge de fotbal, de baschet, rugby, tenis de masă, tenis
de câmp, palete de badminton, rachete de tenis, cască de biciclist, etc
ALA: Artă: ”Colorăm imagini reprezentând diferite sporturi”
Joc de masă: ”Puzzle cu diferite sporturi”
Joc de creație: ”Construiește după model o trotinetă, apoi construiește din
imaginație o minge, o rachetă de tenis,etc.”

ALA: Artă: ”Colorăm imagini reprezentând diferite sporturi”


Obiective operaționale: - să recunoască sporturile, încadrându-le în categoria jocurilor de
echipă sau individuale;
- să coloreze imaginea respectând culorile și încadrându-se în spațiul dat.
Strategie didactică:
Metode și procedee: conversația, explicația, munca individuală
Material didactic: fișe de colorat, creioane colorate
Forme de organizare: individuală

Joc de masă: ”Puzzle cu diferite sporturi”


Obiective operaționale: - să termine puzzelul în timpul propus;
- să numească ce sport reprezintă
Strategie didactică:
Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul
Material didactic: puzzeluri cu diferite sporturi
Forme de organizare: individuală, în grup.
Joc de creație: ”Construiește după model o trotinetă, apoi construiește din imaginație
o minge, o rachetă de tenis,etc.”
Obiective operaționale: - să așeze cuburi peste sfoara trasată dinainte spunând ce a obținut;
- să construiască din imaginație alte forme propuse de educatoare;
- să interacționeze cu partenerii de joc.
Strategie didactică:
Metode și procedee: conversația, explicația, jocul de construcție
Material didactic: cuburi colorate, sfoară
Forme de organizare: individuală, în echipă.
Etapele activităţii Ob. Desfăşurarea activităţii Strategia didactică Evaluare
op metode și mijloace forme de formativă
procedee organizare Metode şi
instrumente
1.Momentul Se stabileşte liniştea în clasă, se pregătesc materialele conversaţia frontală
organizatoric necesare desfăşurării activităţii, copiii vor fi așezați la
măsuțe.

2. Captarea Se va realiza prin prezentarea personajului surpriză


atenţiei care astăzi se va juca împreună cu noi la ora de conversaţia Personajul surpriză frontală observarea
matematică. Copiii descoperă materialul de lucru observarea Coșulețe cu jetoane comportamen-
(coșulețele cu jetoane pentru fiecare copi)l. tului copiilor

3. Anunţarea Dragi copii astăzi ne vom juca împreună jocul: ”Arată


temei şi a jetonul potrivit!” și vom vedea cine știe să numere cel conversația Personajul surpriză frontală
obiectivelor mai bine până la 5 și să recunoască cifrele.

4. Desfăşurarea a) Exerciții pregătitoare: dialogul


activităţii O1 Personajul surpriză este curios să afle ce aveți explicația Personajul surpriză frontală aprecieri
voi pe măsuțe? (coșulețele cu jetoane). El îi demonstrația Coșulețe cu jetoane individuală verbale
roagă pe copii să așeze jetoanele de la stânga la exercițiul aplauze
dreapta în linie orizontală. Sunt solicitați mai
mulți copii să numere jetoanele prin încercuire
pentru a verifica și fixa număratul corect până
la 5. Jetoanele sunt așezate din nou în coș.
b) Explicarea și demonstrarea jocului:
O2 La indicația verbală a personajului, prin
intermediul educatoarei, copiii vor ridica
jetonul corespunzător numărului exprimat. De
exemplu: personajul va spune: ”doi”. Copiii
caută jetonul cu două buline și la cuvintele:
”Arată jetonul potrivit!”, ei ridică jetonul cu
Etapele activităţii Ob. Desfăşurarea activităţii Strategia didactică Evaluare
op Metode și mijloace forme de formativă
procedee organizare Metode şi
instrumente
două buline, motivând de ce l-au ridicat pe acesta (Eu Explicația frontală aprecieri
O5 am ridicat jetonul cu două buline, pentru că personajul Demonstrația individuală verbale
a spus doi). Jocul continuă până când s-au ridicat pe Exercițiul aplauze
rând toate jetoanele.
Varianta II: Personajul, prin intermediul
educatoarei, se va da peste cap. Copiii numără în gând Conversația frontală aprecieri
de câte ori s-a dat peste cap și ridică jetonul Exercițiul individuală verbale,
corespunzător numărului de rotații.Vor motiva de ce au
O2 ridicat jetonul cu numărul de buline respectiv.(Eu am
ridicat jetonul cu patru buline, pentru că personajul s-a
O5 dat de patru ori peste cap.). Jocul continuă.
Se vor face aprecieri generale şi individuale, iar copiii
vor primi bomboane ca recompensă.

a) Complicarea jocului: Conversația Jetoane cu cifre și Frontală


Eu vă voi arăta jetonul cu trei buline, iar voi îmi Exercițiul buline individuală
O4 veți arăta cifra corespunzătoare numărului de buline.
Se procedează la fel cu toate cifrele până la 5.

b) Încheierea jocului:
Personajul surpriză le propune copiilor jocul: ”Cine frontală aprecieri
O3 numără mai bine?”. El va număra până la 5, copiii Conversația individuală verbale,
trebuie să-l asculte și să spună dacă a numărat corect jocul
sau dacă a greșit. Intenționat el va greși: unu, doi,
patru, cinci. Copiii trebuie să sesizeze greșeala și să
spună peste ce număr a sărit.
5. Încheierea
activității Se fac aprecieri generale și individuale.

S-ar putea să vă placă și