Sunteți pe pagina 1din 7

DOMENII DIMENSIUNI ALE COMPORTAMENTE VIZATE

DE DEZVOLTARE DEZVOLTĂRII
C. CAPACITĂȚI ȘI 2. Cunoștințe și deprinderi 2.1 Demonstrează familiarizarea cu
ATITUDINI FAȚĂ DE elementare mtematice pentru conceptul de număr și numerația
ÎNVĂȚARE rezolvarea de probleme și 2.4 Efectuează operații de seriere,
cunoașterea mediului apropiat grupare, clasificare, măsurare a
obiectelor
2.5 Rezolvă situații-problemă, pornind
de la sortarea și reprezentarea unor date

D. DEZVOLTAREA 2. Exprimarea orală a 2.3 Utilizează structuri orale simple


LIMBAJULUI, A mesajului, a emoțiilor etc. 2.4 Exersează și extinde progresiv
COMUNICĂRII ȘI A (comunicare expresivă) vocabularul
PREMISELOR CITIRII
ȘI SCRIERII

1
PROIECT DIDACTIC

Data: 17.03.2023
Unitatea de învățământ: Grădinița cu Program Prelungit ”Țara Copilăriei”
Grupa: mică ”Spiridușii”
Prof. înv. preșcolar Gugu Georgiana
Tema anuală de studiu: Când, cum și de ce se întâmplă?
Tema săptămânii: ”În viață, de folos, se știe,
E să ai o meserie!”
Categoria de activitate: activitate pe domenii experiențiale DȘ2 (Domeniul Științe – Matematică)
Tema activitӑţii: ”Cofetarul Isteț”
Tipul activității: consolidarea cunoștințelor și a deprinderilor matematice
Mijloc de realizare: exercițiu cu material individual
Scop: Dezvoltarea capacitӑţii de a înţelege şi utiliza numerele şi cifrele în concentrul 1-3.

Obiective operaţionale:
 Sӑ raporteze numărul la cantitate și cantitatea la număr.
Obiectivul este realizat dacă toți copiii sunt capabili să raporteze corect cel puțin două cifre din trei.
 Să formeze grupe de elemente identice, raportând cantitatea la număr și invers.
Obiectivul este realizat dacă toți copiii sunt capabili formeze grupe identice și să raporteze corect numărul la cantitate și
invers.
 Să asocieze cifra cu numărul în limitele. 1-3
Obiectivul este realizat dacă toți copii asociază corect cifra cu numărul.
 Să utilizeze instrumentele de scris, stăpânind deprinderile motrice elementare necesare folosiri acestora.
Obiectivul este realizat dacă majoritatea copiilor scriu corect cifra.
 Să manifeste în timpul activității atitudini de cooperare, spirit de echipă, de competiție, bună dispoziție.
Obiectivul este realizat dacă toți copiii manifestă cel puțin două atitudini din cele patru menționate.

2
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, problematizarea, demonstraţia, exerciţiul, Cubul.
Mijloace didactice: tort machetă cu 3 etaje, jetoane cu cifrele 1, 2, 3, elemente pentru a orna tortul: flori, baloane, buline
colorate, cinci lumânări, farfurii petrecere, brioș, cifrele 1, 2, 3 pentru fiecare copil, cubul, ecusoane cu baloane și coifuri,
două imagini cu baloane, coifuri, imagini cu cifra 3 și cifra 2, jetoane baloane, accesorii de suflat, vază cu flori, tabla, cretă,
baloane.
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
Locul de desfӑşurare: sala de grupă
Durata: 20 minute

BIBLIOGRAFIE:
1. Bulboacă Madlena, Alecu Marinela „Metodica activităţilor matematice în grădiniţă şi clasa I”, Editura Sigma,
Bucureşti, 1996.
2. Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga „Metode interactive de grup”, Editura ARVES, 2006.
3. „Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani)”, 2010.

3
Secvențe Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare
didactice
Metode şi Mijloace
procedee didactice
I. Crearea condiţiilor necesare desfӑşurӑrii Evaluare
Momentul optime a activitӑţii: globală prin
organizatoric  aerisirea sӑlii de grupă; observare
 pregӑtirea materialului didactic necesar directă
desfӑşurӑrii activitӑţii;
 așezarea scăunelelor în semicerc;
 introducerea copiilor în sala de grupă.
II. Se realizează prin apariția ”Cofetarului Isteț” Surpriza Personajul Evaluare
Captarea în sala de grupă. Aceasta își exprimă dorința de Conversaţia ”Cofetarul isteț” globalӑ
atenţiei a-i învăța pe copii cum să orneze un tort. prin
observare
directă
III. ”Cofetarul Isteț” îi anunță pe copii că dorește Conversaţia Tort Evaluare
Anunțarea să orneze un tort cu 3 etaje și apoi să Problematizarea Coșulet cu sarcini globalӑ
temei și a sărbătorească împreună. Le aduce un tort și un Explicaţia de lucru prin
obiectivelor coșuleț în care se află mai multe sarcini de lucru. Exerciţiul observare
Până la sfârșitul activității copiii trebuie să directă
rezolve sarcinile din coșuleț și să orneze tortul,
folosindu-se de cunoștințele și deprinderile
matematice: (să numere în limitele 1-3, să
grupeze elementele identice, să asocieze cifra cu
numărul în limitele 1-3, să știe să folofsească
4
instrumentele de scris)

IV. Se realizeazӑ prin numărarea măștilor de Conversaţia Măști petrecere Evaluare


Reactualizarea petrecere, gruparea coifurilor identice, asociera Explicația Coifuri individuală
cunoștințelor cifrei cu numărul de brioșe, exerciții ce vor fi exercițiul Imagini brioșe Copiii
realizate cu ajutorul elementelor de decor aflate Ceșcuțe și ceainic rezolvă
pe masa de Candy Bar. de jucărie sarcinile
primite

V. Așezați pe scăunele, în semicerc, în jurul Conversaţia Tort cu 3 etaje Evaluare


Dirijarea tortului, rând pe rând, copiii sunt chemați cu Explicația Baloane, buline, individuală
învățării ajutorul formulei magice : Exerciţiu flori din carton și oralӑ
”Ini-mini-mani-mu gumat cu glitter Rezolvӑ
Să vină la mine Lumânări sarcinile
(numele copilului) acum!” primite
să rezolve sarcina extrasă din coșuleț.
Sarcinile de lucru:
 Numară etajele tortului, apoi aplică pe
fiecare etaj cifra corespunzătoare .
 Aplică pe etajul al doilea al tortului două
baloane colorate.
 Decorează tortul cu câte buline dorești,
dar nu mai mult de trei.
 Ornează tortul cu trei flori identice.
 Număra trei baloane pe băț, apoi înfige-le
în tort, în primul etaj al tortului și al treilea etaj.
 Ornează tortul cu trei steluțe.

5
 Căți ani ai? Așează pe tort tot atâtea
lumânări!
Copiii se încurajează reciproc verbal, dar și
prin aplauze, se ajută la nevoie.
Se repetă acțiunea până când sunt rezolvate
toate sarcinile iar tortul este frumos ornat.
VI. Organizați individual, copiii merg la măsuțe Conversaţia Farfurii petrecere Evaluare
Asigurarea pentru a număra inimioarele de pe brioșa din fața Exerciţiul Imagini brioșe individuală
feed-back-ului lor dar și pentru a asocia cifra corespunzătoare Explicația ornate cu și oralӑ
VII. numărului de inimioare. inimioare Rezolvӑ
Obţinerea Cifrele 1,2,3 sarcinile
performanţelor primite

VIII. Se realizeazӑ prin metoda interactivӑ de grup Cubul cu Evaluare


Evaluarea Cubul. accesorii de individuală,
performanţelor Organizați pe două grupe, grupa baloanelor și Conversaţia petrecere pe grupe,
grupa coifurilor, copiii își trimit reprezentanți să Explicaţia Bilețele cu sarcini frontală
rostogolească cubul și să rezolve sarcina primită. Exerciţiul de lucru prin
Aceștia sunt încurajați, ajutați, îndrumați, Cubul Imagine cu 1 observare
aplaudați de ceilalți copii. balon, 3 baloane directă.
Pe fiecare față a cubului vor fi lipite accesorii Trei coifuri (două Copiii
de petrecere cu diferite sarcini de lucru cu identice) rezolvă
ajutorul cărora vor fi evaluate obiectivele Jetoane cifre 1-3 sarcinile
operaționale. Imagini cu cifra 3 primite, se
Sarcinile de pe fiecare față a cubului sunt: și 5 încurajează
Fața 1: ”Găsește imaginea cu 1 balon. Vază, 3 flori, colaborează

6
Lipește pe imagine cifra corespunzătoare 1 șervețele
numărului de baloane, apoi scrie cifra 1 la
tablă.” Tablă
Fața 2: ”Grupează coifurile identice. Carioca
Numară-le. Așează lângă ele cifra
corespunzătoare numărului de coifuri, apoi
scrie-o la tablă. ”
Fața 3: ” Găsește imaginea cu cifra 3. Așează
în dreptul ei tot atîtea accesorii de suflat. Scrie
cifra 3 la tablă.”
Fața 4: ”Așează în vază trei flori. Numără
florile. Scrie cifra 3 la tablă.”
Fața 5: ”Numără 1 șervețel. Așează lîngă el
cifra corespunzătoare numarului de șervețele,
apoi scrie-o la tablă.”
Fața 6: ”Arata-ne două măști identice. Scrie
cifra 2 la tablă.”

IX. Copiii primesc aprecieri verbale pentru modul Conversaţia Baloane colorate Evaluare
Încheierea în care s-au descurcat în timpul activității. globalӑ
activitӑţii Copiii primesc drept recompense baloane prin
colarate. observare
directă

S-ar putea să vă placă și