Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

DATA: 29.11.2017
GRUPA: Mixta
EDUCATOARE: Ana-Maria
TEMA ANUALĂ: Când, cum şi de ce se întâmplă?
TEMA PROIECT: „Toamna, cea de roade plina”
SUBTEMA: Evaluare de proiect
DOMENIUL EXPERENŢIAL: DŞ(activitate matematica)+ DEC (activitate artistico plastică)
TEMA ACTIVITĂŢII: “ Să ajutăm greieraşul”
TIPUL DE ACTIVITATE: Evaluare de cunoştinţe
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic - desen
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
Evaluarea cunoştinţelor matematice, privind însuşirea conceptului de număr natural în concentrul 0-5
Consolidarea deprinderii de a aplica cunoştinţele matematice desenând un anumit număr de elemente din natura, pentru a realiza un tablou
de toamnă.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
DS: Să formeze mulţimi cu un număr dat de elemente;
Să raporteze numărul la cantitate şi cantitatea la număr;
Să ordoneze crescător numerele naturale în concentrul 0-5;

1
Să stabilească vecinii unui număr dat;
Să colaboreze în grup sau în perechi pentru rezolvarea sarcinii;
Să aplice regulile jocului;
DEC: Să deseneze un tablou de toamnă folosind tehnicile învăţate;
Să aplice cunoştinţele matematice în realizarea lucrării.
SARCINA DIDACTICĂ:
Recunoaşterea şi precizarea locului fiecărui număr în şirul numeric
REGULI DE JOC:
La semnalul educatoarei o pereche din fiecare echipă rezolvă sarcina de lucru. După ce sarcina a fost rezolvată corect alţi doi coechipieri vor
veni si vor reântregi recompensa ce va fi asezată pe decor pentru a forma un tablou de toamnă.
Copiii cooperează între ei pentru rezolvarea corectă a sarcinii, iar răspunsurile incomplete pot fi completate de ceilalti membriai ai echipei.
ELEMENTE DE JOC: încurajarea, aplauze, versuri mobilizatoare, cubul-rostogoloci, recompense.
STRAREGII DIDACTICE:
a) Metode si procedee: observaţia, explicaţia, exerciţiul, algoritmizarea, învăţarea prin cooperare, problematizarea, munca în echipă;
b) Mijloace de învăţământ: jetoane cu cifre, jetoane cu mere, frunze, copaci, flori, cubul - rostogolici, foi de desen, creioane, carioci,
plic
c) Forme de organizare: în echipă, în pereche.
BIBLIOGRAFIE:
“ Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani” - 2008
Silvia Breben, Elena Goncea “Metode interactive de grup”- Ghid metodic
Stefania Antonovici, Cornelia Jalba, Gabriela Nicu –“ Jocuri didactice pentru activităţile matematice din grădiniţă” –Culegere

2
STRATEGII DIDACTICE
SECVENŢELE CONŢINUT INSTRUCTIV EVALUARE
ACTIVITĂŢII EDUCATIV METODE ŞI MIJLOACE FORME DE
PROCEDEE DE ORGANIZARE
REALIZARE
1.MOMENT
ORGANIZATORIC Crearea condiţiilor necesare bunei
desfăşurări a activităţii: Observarea
- aerisirea sălii de grupă; comportamentului
- aranjarea mobilierului; copiilor
- pregătirea materialului didactic

2. CAPTAREA
ATENŢIEI În sala de clasă apare un greieraş
care plânge. Educatoarea le recita
copiilor următoarele versuri Versuri
mobilizatoare Evaluarea
frontal capacitaţii de
“Greieraşu-i supărat, atenţie voluntară
S-a-ncurcat la numărat.
Prietenii au râs de el,
Şi l-au lăsat singurel.
Hai, copii, să-l ajutăm
Să numere să-l învăţam
Apoi îl vom bucura,
Prieteni îi vom desena!”

3.REACTUALIZAREA Pana la cât am învăţat să număram? conversaţia Jetoane cu cifre frontal Chestionarea orală
CUNOŞTINŢELOR Cine vrea să numere de la 0-5?

3
SECVENŢELE STRATEGII DIDACTICE
ACTIVITĂŢII CONŢINUT INSTRUCTIV METODE ŞI MIJLOACE FORME DE EVALUARE
EDUCATIV PROCEDEE DE ORGANIZARE
REALIZARE
4.ANUNŢAREA Astăzi la activitate vom desfăşura explicaţia Frontal Evaluarea
TEMEI ŞI A jocul matematic “Să ajutăm conversaţia capacităţii de
OBIECTIVELOR greieraşul” prin care vom repeta atenţie voluntară
număratul în limitele 0-5, pentru a
învăţa greieraşul să numere, iar după
ce l-am ajutat să numere vom desena
un peisaj de toamnă în care greieraşul
îşi va regăsi prietenii.
5. PREZENTAREA Explicarea regulilor de joc:
CONTŢINUTULUI ŞI Voi explica copiilor că vom desfăşura
DIRIJAREA un joc pe echipe. Vom împărţi explicaţia frontal Evaluarea
ÎNVĂŢĂRII colectivul grupei în: echipa conversaţia capacităţii de
furnicuţelor şi echipa greieraşilor. atenţie voluntară
Insist asupra faptului că se va lucra în
echipă şi în perechi.
-Câte o pereche din fiecare echipă va
avea câte o sarcină de îndeplinit, iar
fiecare sarcina rezolvată corect va fi
premiată cu o recompensă pe care o
altă pereche din aceeasi echipa o va
reântregi. Echipa care va aduna cele
mai multe recompense şi va finaliza
tabloul va fi echipa câştigătoare.
-Câte doi copii din fiecare echipă vor
veni în faţă şi vor realiza sarcina
propusă.
Voi adresa întrebări referitoare la
grupurile de elemente şi cifrele de pe
măsuţa pe care va trebui să le aşeze la
panourile din fata, fiecarei echipe.

4
Voi cere copiilor să gândească, să
colaboreze între ei pentru ca fiecare
pereche să răspundă cât mai corect
să-l poata ajuta pe greieraş. Un copil
va aşeza grupul de elemente, iar
perechea lui, cifra corespunzătoare.
După ce sarcina a fost rezolvată de
cei doi coechipieri, echipa va avea
sarcina să reconstituie elementele ce
reprezintă recompensele pentru a
realiza tabloul.
Executarea jocului de probă:
Jocul va fi executat mai întâi de
cadrul didactic care va aprecia gradul
de înţelegere a regulilor şi a sarcinii
jocului, reamintind criteriile de
reuşită.
 Aşază la panou atâtea picături Observarea
de ploaie câte legume vezi în comportamentului
coş. copilului și
Aşază cifra potrivita (0) Jeton cu cifra 0,
aprecierea
Drept recompensă pentru greieraş
sarcina rezolvată corect, copiii răspunsurilor
vor primi un greieraş ce va fi
asezat pe decor de catre Lucru în
educatoare. pereche şi în
- Executarea jocului de copii: echipă
Jocul începe la semnalul educatoarei
 Aşază la panou tot atâţia
copaci, câte Scufiţe Roşii sunt Jeton cu cifra 1,
în poveste! jeton cu copac, în echipă
Perechea ta să aşeze dedesubt cifra copac înalt
potrivită (1).
Drept recompensă pentru echipa Observarea
furnicuţelor va fi reântregirea comportamentului
copacului înalt. copilului și

5
Recompensa pentru echipa aprecierea
greierasilor va fi un copac răspunsurilor
scund.
 Aşază la panou atâtea mere
câte mâini ai! Jetoane cu mere
Ce cifră aşezi? (2) pentru grupul
Drept recompensă pentru rezolvarea elemente,jetoane
sarcinii corecte alţi doi cu cifra 2,
coechipieri din echipa jetoane cu mere
furnicuţelor vor avea de roşii şi aurii
reântregit cele două mere pentru
aurii. recompense
Drept recompensa pentru sarcina
rezolvată corect alţi doi
coechipieri din echipa Observarea
greieraşilor vor veni şi vor comportamentului
reântregi cele două mere roşii. Jetoane cu flori
copilului și
 Aşază la panou atâtea flori şi cu cifra 3
câte bătăi din palme auzi! aprecierea
Aşază cifra corespunzătoare (3) În pereche răspunsurilor
Recompensa pentru echipa
furnicuţelor va fi reântregirea
crizantemei galbene de către o Problematizarea
altă pereche din echipa.
Recompensa pentru echipa
greieraşilor va fi reântregirea
celor două crizanteme mov.
 Aşază la panou atâtea Jetoane cu
rândunele câte anotimpuri rândunele,
sunt.(4) jetoane cu cifra
Recompensa pentru sarcina 4
rezolvată corect de către cei
doi coechipieri din echipa
furnicuţelor şi cea a
greieraşilor va fi reântregirea
a două rândunele de către alţi
6
doi coechipieri din ambele
echipe.
 Aşază la panou atâţia nori câte
degete ai la o mână. Perechea Jetoane cu nori
ta să aşeze cifra si jetone cu cifra
corespunzătoare numarului de 5
nori! (5)
Recompensa pentru sarcina
rezolvată corect de către
echipa furnicuţelor va fi
reântregirea a doi nori iar Observarea
recompensa pentru sarcina comportamentului
rezolvată corect de catre copilului și
perechea greierasilor va fi
aprecierea
reântregirea de către alţi doi
coechipieri a trei nori. răspunsurilor
 Ce am format? (şirul
crescător)
VARIANTA I- Rostogolici
“Unu, doi, trei, patru, cinci Versuri
Numărăm, suntem voinici mobilizatoare,
Vom mai repeta ceva, cub cu sarcini
Întrebări voi adresa
Şi răspunsuri voi veti da.”
Explicaţia
Fiecare echipă are câte un cub cu Problematizarea Cubul-
sarcini. Vor veni câte doi copii din rostogolici cu În pereche Observarea
fiecare echipă, unul va arunca cubul, sarcini comportamentului
iar celalalt va răspunde la întrebare. copilului și
Pentru fiecare răspuns corect echipa aprecierea
primeşte recompense câte o frunzuliţă răspunsurilor
Echipa furnicuţelor va avea
următoarele sarcini:
 Care număr este mai mare 1
sau 3?

7
 Care număr este mai mic 3
sau 4?
 Care sunt vecinii lui 1?
 Care sunt vecinii lui 2?
 Care este vecinul mai mic al
lui 3?
 Care este vecinul mai mare al
lui 4?
Echipa greieraşilor va avea
următoarele sarcini:
 Care număr este mai mic 2
sau 4?
 Care număr este mai mare 4
sau 5?
 Care sunt vecinii lui 3?
 Care sunt vecinii lui 4?
 Care este vecinul mai mic al
lui 2?
 Care este vecinul mai mare al
lui 3?
VARIANTA A-II-A Rezolvarea la
calculator a unor sarcini matematice Explicaţia Video-proiector
Mate – Magicianul ne-a adus alte Exerciţiul
sarcini pe care voi va trebui să le Observarea
rezolvaţi corect pentru a-l ajuta pe În echipa comportamentului
greieras să înveţe să numere. copilului și
Prima pereche de la echipa
aprecierea
greieraşilor va avea de rezolvat
următoarea sarcină: răspunsurilor
1. Formează perechi între albine
şi flori.
2. Dacă sunt mai multe albine dă
cick pe cerc.
Prima pereche de la echipa
furnicuţelor va avea de rezolvat
următoarea sarcină:
8
1. Culege merele mari în coş.
2. Numără merele mici şi arată
cifra corespunzătoare.
A doua pereche de la echipa
greieraşilor va avea de rezolvat
urmatoarele sarcini:
1. Aşază merele în coşuri astfel
încât în ambele coşuri sa avem
acelaşi număr de mere.
2. Arată cifra care corespunde
numărului de mere din fiecare
coş.
A doua pereche de la echipa
furnicuţelor va avea de rezolvat
următoarele sarcini: În pereche
1. Alege covorasele late. Dă
click pe fiecare.
2. Alege cifra corespinzătoare
numărului de covoraşe
înguste.
A treia pereche de la echipa
greieraşilor va avea de rezolvat
următoarele sarcini:
1. Aşază morcovii groşi în coş.
2. Câţi morcovi au rămas în
afara coşului. Arată cifra
corespunzătoare.
A treia pereche de la echipa
furnicuţelor va avea de rezolvat
următoarele sarcini:
1. Formează perechi între iepuri
OBTINEREA şi morcovi.
PERFORMANTEI 2. Câţi morcovi au rămas fără
pereche?
Pentru că aţi răspuns corect la sarcini
şi pentru că tabloul realizat din Exlicaţia Foi cu fond de
9
recompensele voastre este complet, Comunicarea toamna,carioci
eu am să vă spun o poveste, iar voi rotativă
veţi avea de desenat elementele pe În echipă
care le întâlniţi în poveste. Fiecare
membru al echipei are în faţă câte o
foaie şi carioci. Voi veţi avea ca
sarcină să desenaţi câte un element
din povestea auzită timp de un minut.
După ce l-aţi desenat va trebui sa daţi
hârtia mai departe colegului din
dreapta şi o veţi primi pe a colegului
din stânga până când tabloul vostru
va fi complet si va ajunge la copilul
de unde a inceput.
povestirea
POVESTE: “A fost odată un greieraş
ce trăia într-o gradină fermecată. În
mijlocul grădinii erau un măr scund şi
unul înalt. În mărul înalt erau două
mere aurii, iar in cel scund două mere
roşii. Grădina era plină de flori viu
colorate şi parfumate, dar mai
frumoase decât toate erau trei
crizanteme: una galbenă şi două mov.
Deasupra florilor zbura un stol de
patru rândunele ce se îndrepta spre
ţările calde. Pe cerul albastru erau
cinci norişori, care răcoreau
grădina…
Haideţi, copii, să desenăm prietenii
greieraşului din gradina fermecată.

Copiii deseneaza pe un fundal


muzical, când muzica se opreşte
copilul se opreşte din desenat şi dă

10
lucrarea copilului din dreapta. După
ce au terminat de realizat tabloul
fiecare copil îşi ridică lucrarea.
Educatoarea face aprecierile asupra plic
corectitudinii lucrărilor. După
realizarea aprecierilor, lucrarile vor fi
puse într-un plic şi trimise tuturor
geieraşilor din lume. Conversaţia

Pentru că misiunea noastră de a-l


FIXAREA ajuta pe greieraş s-a încheiat şi aţi
ACTIVITĂŢII realizat tabloul de toamnă ambele frontal
echipe sunt câştigătoare.
Cum s-a numit jocul pe care l-am
desfăşurat noi astăzi la activitatea
matematică?
Cum l-am ajutat noi pe greieraş?

Se fac aprecieri globale.


ÎNCHEIEREA Pentru că aţi rezolvat corect toate
ACTIVITĂŢII sarcinile, greieraşul este foarte
bucuros pentru că l-aţi ajutat să
înveţe să numere şi că i-aţi desenat
prietenii şi a promis că va veni şi la
anul la noi în grupă.

11
12

S-ar putea să vă placă și