Sunteți pe pagina 1din 22

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

BINE ATI VENIT, DRAGI PASARI


CALATOARE!

GRUPA MIJLOCIE

PROFESOR INVATAMANT PRESCOLAR:

ARSENE CULETA
GRĂDINIŢA “CAMIL RESSU”
GALATI

Data: 3 Aprilie 2014


Profesor: ARSENE CULETA
Unitatea de invatamant :Grădinita “Camil Ressu”, Galati
Nivelul I – Grupa Mijlocie „Piticii si Florile”
Tema anuala de studiu: Când,cum şi de ce se întâmplă?
Tema de proiect:”’Bine ati venit ,dragi pasari calatoare!”
Tema activitatii:”Numara cate pasari sunt!”
Tipul de activitate:Verificarea si consolidarea cunoştinţelor
Forma de realizare: Activitate integrată

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:

ADP:ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONALA


Intâlnirea de dimineaţă :
“Bună dimineata, dragi
pasari calatoare!”
Tranziţii:”Randunica a sosit”-
cântec;
“Primavara”-cantec
ADE:ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE:
DS-ACTIVITATE MATEMATICA „Numara cate pasari sunt!” -Joc
didactic

ACTIVITATI PE CENTRE DE INTERES

-Stiinta:”Numara si potriveste”- asocierea numarului la


cantitate si cantitatea la numar,
fisa de lucru
-Arta: „Barza” - confectie
-Joc de masa: „Reconstituie
întregul”-puzzle

ALA II (Activitati liber


alese)
”Barza si broastele” joc distractiv
„Randunica fara cuib”- joc de atentie
„Ghici,ghicitoarea mea”- dezlegare ghicitori
Scopul activitatii :

- Verificarea si consolidarea cunostintelor copiilor despre


formarea de multimi si asocierea lor cu numarul si invers;
-Evaluarea capacitatii de a numara constient in limitele 1-4.

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE

Obiective operationale:

1.D.S.( Activitate matematica) “Numara cate pasari


sunt!”-joc didactic
Cognitive:
O1-să numere crescator si descrescator in limitele1-4;
O3-să raporteze numarul la cantitate si
invers;
O4-sa sesizeze schimbarea intervenita in
multimea de pasari;

-Psiho-motorii:
Osa manuiasca materialul in mod
organizat;
O7-sa manuiasca paletele cu cifre corespunzator cerintelor.
-Afective:
O8-sa respecte regulile jocului;
O9-sa manifeste independenta si perseverenta in actiune;
O10-să coopereze în cadrul jocului în vederea câstigării
concursului.
Sarcina didactica: Sa formeze multimi de pasari salbatice
dupa diferite criterii;
Sa identifice si sa selecteze palete cu cifre corespunzatoare
numarului de pasarele din multime;
Sa observe diferite schimbari in multimile formate.

Reguli de joc:
1) Grupa este impartita in doua echipe; echipa berzelor si
echipa randunelelor si pe rand cate un copil dintr-o
echipa v-a forma o multime de pasari si alt copil din
aceiasi echipa v-a numara pasarile din multime si v-a
asocia numarul corespunzator multimii formate;
2) Un copil dintr-o echipa v-a arata paleta cu o cifra ,iar un
copil din cealalta echipa v-a veni la panou si v-a aseza
tot atatea pasari cate arata cifra de pe paleta;
3) Reprezentantul uneia din echipe v-a fi legat la ochi iar alt
reprezentant din cealalta echipa v-a lua sau v-a adauga o
pasare in multimile formate.
Elemente de joc: -surpriza, aplauzele, manuirea materialelor,
competitia, întrecerea, recompensa
Resurse:
-procedurale: observatia, demonstratia, explicatia,
instructajul verbal, jocul, conversatia, problematizarea, munca
independentă, analiza, turul galeriei
- materiale: jetoane cu berze si randunele, cifre,palete cu cifre,
esarfă, scrisoare de la pasarile calatoare, medalioane, panouri,
lipici, hârtie, imagini cu pasari calatoare , recompense, fisa de
lucru.
- forma de organizare:frontal, individul si pe echipe
- metode de evaluare: evaluarea curenta, aprecieri verbale,
verificarea orala, probe practice, analiza produselor
ACTIVITATI PE CENTYRE DE INTERES

Obiective operationale
Stiinta „Numara cate pasari sunt!”- formare de multimi,
-asocierea numarului la cantitate si cantitatii la numar,
-sa incercuiasca cifra care indica numarul de pasari din fiecare
multime;
-sa deseneze in spatiul dat o multime de oua care sa aiba tot
atatea elemente cate indica cifra;
-sa rezolve corect fisa.
Arta „Barza”Colaj- (confectie)
-sa denumeasca materialele de lucru
-sa lipeasca fasii de hartie (servetel)pe corpul berzei
-sa lucreze cu grija pentru a pastra aspectul ingrijit al lucrarii
Joc de masa „Pasari calatoare” –puzzle
-sa imbine piesele de puzzle spre a obtine imaginea unei pasari
calatoare;
-sa denumeasca pasarea din imaginea obtinuta.
Resurse :
-procedurale: observatia, demonstratia, exercitiul,
explicatia, instructajul verbal
-materiale:
- Stiinta: jetoane cu randunele si berze, cifre, cosulete,
fisa de lucru, carioci, creioane colorate.
- Arta: barza, lipici, hartie creponata ,servetele,sarma
(pentru picioare), servetele umede.
- Joc de masa: puzzle,plansete;
Forma de organizare: individual, frontal, pe centre

JOCURI SI ACTIVITATI ALESE (ALA II)

”Barza si broastele” - joc distractiv


„Randunica fara cuib”-joc de atentie
„ Ghici,ghicitoarea mea”- dezlegare ghicitori
despre pasari calatoare
Scopul jocului:
-Antrenarea in activitatea de joc ;
-Stimularea atentiei si a intuitiei ;
-Dezvoltarea calitatilor motrice ;

Obiective operationale:
-sa fie atenti la conducatorul
jocului;
-sa respecte regulile jocului.

Obiective operationale
-sa asculte cu atentie textul si sa raspunda adecvat ghicitorii.

Bibliografie :

- „Curriculum pentru invatamantul prescolar’’-


editura DPH-Bucuresti 2009;
- „Jocuri didactice matematice pentru gradinita”-
editura V&I Integral-Bucuresti-1998;
- „Metode interactive de grup”-Ghid metodic-
Editura Arves;
- „Revista invatamantului prescolar”- 3-4/2010,
Editura ArleOuin;
- „Suport pentru aplicarea noului curriculum
pentru invatamantul prescolar”, nivel 3-5 ani,
Editura Delta, Pitesti;
- „Aplicatii ale noului curriculum pentru
invatamantul prescolar”, Editura Didactica
Publishing House, 2010.

Scenariul zilei
Activitatea debuteaza cu Intalnirea de dimineata
Copiii sunt asezati in semicerc pe scaunele pentru a stabili un
contact vizual cu toti membrii
grupei .
Salutul -educatoarea rosteste urmatoarele versuri:
Buna dimineata in zi de Primavara
Ma bucur sa ne vedem iara
Incepe acum o noua zi,
Buna dimineata dragi copii.
Fiecare copil se va saluta in functie e medalionul pe care il are in
piept ,care ilustreaza o pasare calatoare;
-Buna dimineata randunica!.....,buna dimineata draga barza...!

Prezenta: ”Dupa ce ne-am adunat


Si frumos ne-am salutat
Colegii ne-am intalnit
Cine oare n-a venit?”
Se va realiza cu ajutorul unui panou cu flori pe care se afla fotografia
fiecarui copil.
Copiii sunt solicitati ,dupa ce si-au auzit numele, sa mearga la panou
si sa-si lipeasca o buburuza pe fotografie. De asemenea sunt
solicitati sa stabileasca absentii zilei.
Calendarul naturii Pentru a completa calendarul naturii voi adresa
o ghicitoare:
“Ziua s-a marit
Totul a-nverzit
Florile au inflorit
Pasarile au sosit
Ce anotimp a venit?”(Primavara)
Vremea noi am studiat
Si in calendar am notat!
Stirea zilei: ne vom reaminti cu totii in ce anotimp suntem,cateva
fenomene specifice anotimpului de primavara printre care si
intoarcerea pasarilor din tarile calde,prilej cu care voi face si
anuntarea temei si a obiectivelor.Le voi spune copiilor ca dimineata a
sosit o scrisoare de la pasarile calatoare adresata lor prin care-si
anunta venirea,dar ca in lungul lor drum pana acasa au intampinat
catev obstacole,unele s-au ratacit,altele nu-si mai gasesc locul unde
au stat in anii trecuti si pentru a trece peste aceste obstacole ar
trebui sa le ajutam sa-si gaseasca prietenii si locul unde vor sta pe
timpul sederii lor aici.
Captarea atentiei: Educatoarea prezinta copiilor in termeni
accesibili activitatile pe care le vor desfasura in aceasta zi si
precizeaza pe scurt sarcinile ce le vor indeplini in cadrul activitatilor.
Tranzitia catre activitatea comuna se va face prin interpretarea
cantecului “Randunica a sosit”.
Copii vor fi impartiti in doua echipe conform medalioanelor pe care le
au in piept ,berze si randunele .
Se anunta titlul jocului “Numara cate pasari sunt!”.
Jocul se va desfasura astfel:
-cate un copil din fiecare echipa vine la panou si va forma multimi
raportate la numar si invers;
-cate un copil din fiecare echipa va aseza un numar si v-a forma
multimea corespunzatoare numarului respectiv;
-cate un copil din fiecare grupa v-a fi legat la ochi si apoi va trebui
sa sesizeze schimbarea intervenita in multimile de pasari;
Tranzitia catre activitatile desfasurate pe centre de interes se va
realiza prin intermediul cantecelului “Barza”
Folosind metoda “turul galeriei “, se prezinta centrele de interes , se
intuiesc materialele si modul de lucru, precizandu-se faptul ca toti
copii vor trece pe la toate sectoarele, monitorizarea facandu-se prin
atasarea simbolului fiecarui sector in dreptul fotografiei copilului
respectiv.
La sectorul Stiinta -copiii vor avea jetoanecu pasari calatoare si vor
trebui sa formeze multimi si sa raporteze numarul la cantitate si
invers,apoi vor avea de rezolvat o fisa ce contine urmatoarele
sarcini:
-sa incercuiasca cifra care indica numarul de pasari din fiecare
multime;
-sa deseneze in spatiul dat o multime de oua care sa aiba tot atatea
elemente cat indica cifra.

La sectorul Joc de masa -copii vor rezolva puzzel-uri cu pasari


calatoare.
La sectorul Arta –Activitate Practica , unde copiii vor realiza barza
colaj(confectie) .
Voi urmări activitatea copiilor pe centre şi voi interveni ori de câte
ori va fi nevoie.
Dupa finalizarea lucrarilor la centre , se va face evaluarea lucrarilor
prin aprecieri generale si individuale , evidentiind efortul copiilor.
Fiecare copil se poate autoevalua prin raportare la lucararile model
expuse si participa la analizarea actiunilor desfasurate pe sectoare.
În ultima etapă a zilei – A.L.A. II – copiii vor desfăşura un joc
distractiv numit ”Barza si broastele”,va avea loc si un concurs de
ghicitori„Ghici ,ghici!”
Pentru o bună organizare şi desfăşurare se va ţine cont de
următoarele condiţii:
- aerisirea sălii de grupă;
- aşezarea mobilierului şi pregătirea decorului;
- introducerea organizată în sala de grupă;
- pregătirea climatului psiho-afectiv necesar începerii programului.
EVENIMENT CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGIILE EVALUAREA
DIDACTIC DIDACTICE
- Pregătirea materialelor
necesare pentru fiecare -instructajul
centru de activitate. verbal
- Asigurarea unui climat
educaţional favorabil, în
1.Moment concordanţă cu tema
organizator săptămânii.
ic *Întâlnirea de
dimineaţă:-copii asezati in *Evalurea
semicerc recita impreuna coversaţia acţional
cu educatoarea cateva programatic
versuri(anexa1) ă
astfel incepand salutul de (salutul)
dimineata care se problematiza *orală
realizeaza prin tehnica rea
comunicarii rotative .
Porneste de la educatoare
si este continuat de toti
copiii, adresandu-se
colegului din partea stanga
cu salutul “Buna dimineata
randunica...,buna
dimineata barza...!”
Se face prezenta cu
ajutorul fotografiilor de pe
panou , stabilindu-se astfel
copiii care sunt absenti.
Completarea Calendarului
naturii

-Se realizeaza printr-o

2.Captarea scurta discutie despre explicaţia;


anotimpul in care ne
atentiei conversaţia
aflam,cateva caracteristici
ale anotimpului de Observarea
primavara printre care si comportame
intoarcerea pasarilor ntului
calatoare din tarile calde. copiilor si a
Le voi spune copiilor ca interesului
dimineata a sosit o pentru
scrisoare de la pasarile surpriză
calatoare adresata lor, prin
care-si anunta venirea,dar
ca in lungul lor drum pana
acasa au intampinat
cateva obstacole,unele sau
ratacit iar altele nu si-au
mai gasit cuiburile,iar noi
ar trebui sa le ajutam.
Tranzitia:”Sosirea
randunicii”-melodie
populara

Anunt copii ca astazi vom


juca jocul “Numara cate
pasari sunt!”,prezentand
obiectivele pe intelesul
copiilor

Educatoarea anunta tema

3.Anuntare si obiectivele: astazi vom


desfasura jocul „Numara
a temei si a
obiectivelor cate pasari sunt”. Pentru
aceasta ne vom imparti in
doua echipe,echipa expunerea
randunelelor si echipa verbala
berzelor.
Apoi vom numara
crescator si descrescator
pasarelele;
-vom raporta numarul la conversaţia
cantitate si cantitatea la explicaţia
numar; exercitiul
-vom sesiza schimbarea problematiza
intervenita in multimea de rea
pasari
-vom manui paletele cu
cifre corespunzator
cerintelor
Explicarea şi
demonstrarea jocului
Se explică regulile de joc :
copiii din cele doua echipe
vor fi numiti pe rand de
catre educatoare pentru a
rezolva sarcinile.
4.Dirijarea
Raspunsurile corecte vor fi
învăţării
aplaudate si consemnate
pe panoul fiecarei
echipe.Castiga echipa care
are mai multe buline pe
aripile insectei care ii
reprezinta.

Executarea jocului de
probă
Copiii vor aseza norisorii in
sir crescator depasind
astfel un obstacol si
elibereaza florile, care vor
fi asezate in sir
descrescator
Să vedem dacă aţi înţeles
cum ne vom juca!
Varianta I
Executarea jocului de
către copii

În timpul executării jocului,


se va urmări realizarea
obiectivelor propuse şi
copiii vor fi sprijiniţi pas cu
pas în derularea jocului
având în vedere algoritmii
aleşi.Copiii vor da
răspunsurile corecte,
fiecare răspuns corect va fi
aplaudat si recompensat.
În timpul jocului copiii vor
avea de realizat
următoarele sarcini:
- Aseaza in sir crescator /
descrescator norii
respectiv florile
- Aseaza pe a-6a floare
atatia fluturasi cati arata
cifra
- Aseaza a-8a floare
atatea albinute cate
arata cifra .
- Aseaza sub ultima floare
atatea buburuze cate
arata cifra“
Varianta II
Algoritmii jocului:
Copii vor rezolva exercitii
de adunare si scadere cu
una –doua unitati in
limitele 1-10.La semnalul
educatoarei copiii inchid
ochii , pe panou vor fi
adaugate sau luate jetoane
cu gaze.Copii dintr-o
echipa va numara gazele ,
vor identifica operatia pe
care va trebui sa o faca,
rezolva operatia, iar
cealalta echipa va scrie
operatia la tabla
Varianta aIIIa
Educatoarea sub forma de
ghicitoare solicita copiii in

5.Obţinerea rezolvarea unor probleme


performanţ ilustrate. Fiecare echipa va
elor raspunde la cate
oghicitoare.
Dupa rezolvarea
problemelor cele doua
echipe vor compune si ele
probleme pe baza
ilustratiilor. Dupa
rezolvarea acestor sarcini
albinuta Irina doreste sa se
joace mai departe in
centrele de interes unde
6.Asigurare
se intuieste materialul, se
a feed-
anunta obiectivele, se
back-ului
explica si demonstreaza
modul de lucru.
Tranzitia catre centrele de
interes se va face prin
cantecelulu”Gazele”
7.Evaluarea
(anexa 3)
activităţii
În timp ce rostesc
versurile”Zburam din floare
in floare /Si ne asezam la
sectoare”, copiii se aşează
la măsuţe la centrul de
interes pe care il doresc.
8.Incheiere
Ştiinţă: “Rezolva
a activitatii
corect”- fişă de lucru;
Artă:„Tablou de
primavara”- aplicatie;
Joc de masă:„Gaze” -
puzzle
Constructii:„Stupuii
albinelor”
Vor fi explicate pe rând
copiilor sarcinile pe care le
au de îndeplinit, după care
copiii vor lucra în grupuri
mici. Se merge la fiecare
centru pentru a familiariza
copiii cu materialele,
sarcinile de lucru şi
obiectivele urmărite.Va fi
urmărită activitatea
copiilor pe centre şi se va
interveni ori de câte ori va
fi nevoie.
Lucrările vor fi afişate pe
panou. Se va face bilanţul
asupra activităţii
desfaşurate pe parcursul
întregii zile.

Se realizeaza prin aprecieri


generale si individuale,
evidentiind efortul copiilor.
Fiecare copil se poate
autoevalua prin raportare
la lucrarile model, precum
si prin raportare la
rezultatele obtinute de
colegii lui, participa la
analizarea actiunilor
desfasurate pe sectoare.
Se va realiza jocul de
mişcare„Albinuta si
florile!”, concursul de
ghicitori „Ghici, ghici” si
Valsul gazelor”
Se va explica
desfăşurarea jocului
“Albinuta si florile”.
Prezentarea regulilor
jocului:
Un copil va fi albinuta iar
ceilalti vor fi flori. La
semnal, albinuta va zbura
si toti canta si bat din
palme:”Albinuta a
zburat/Sa culeaga
miere/Pe-o floare s-a
asezat/Si nectar ii cere/ De
ghicesti cum o chema/
Albinuta draga/ Cu tine o
vei lua /Albinuta draga”
Albinuta trebuiesa
ghiceasca numele florii.
Daca ghiceste, copiii canta:
“Ai ghicit, ai ghicit/ Floarea
cea aleasa/ Fericit,
multumit/ Ai s-o duci
acasa” si albinuta
danseaza cu floarea. Daca
raspunsul nu este corect se
canta:”Na-i ghicit, n-ai
ghicit/ Ce bine ne pare/ De
acum ai sa fii/ Ca si noi o
floare.”
Elemente de joc-
aplauzele.
Jocul de probă:
Se va desfăşura un joc de
probă pentru verificarea
înţelegerii regulilor jocului,
însoţit de explicaţii şi
indicaţii.
Desfăşurarea propriu-
zisă a jocului

S-ar putea să vă placă și