Sunteți pe pagina 1din 8

GRADINITA NR 56 ANASTASIA GALATI

CERC PEDAGOGIC AN SCOLAR 2011-2012

PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA : mijlocie EDUCATOARE : Ifrosa Marilena DATA : 09.11.2011 TEMA ANUALA : Cine sunt / suntem? TEMA PROIECTULUI : Eu si lumea mea SUBTEMA : Corp sanatos, joc sanatos TEMA ZILEI : Acesta sunt eu! DURATA ACTIVITATII : 25 min

ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA : Rutine : sosirea copiilor, Intalnirea de dimineata, igiena Tranzitii FORMA DE REALIZARE : frontal, individual

SCOPUL : Formarea si dezvoltarea competentelor sociale in vederea integrarii in microgrup

OBIECTIVE DE REFERINTA : y Constientizarea propriului corp si diferentierea de altul; y Stabilirea si mentinerea de relatii; y Formare de conduite dezirabile; OBIECTIVE OPERATIONALE : y Sa utilizeze formele de salut adecvate momentelor zilei sau in diferite imprejurari; y Sa sesizeze prezenta / absenta unui coleg, cunoscandu-I chipul si in acelasi timp numele; y Sa observe cu atentie vremea de afara, oferind verbal catela caracteristici ale acesteia, marcandu-le prin simbolul adecvat; y Sa participe activ si afectiv la activitatile de grup; y Sa asambleze, reconstituind imaginea desenata a corpului uman din bucatele taiate; y Sa deseneze stari si trairi emotionale preferate; y Sa identifice diferite stari emotionale, conferindu-le etichete verbale; y Sa realizeze diferite tipuri de mers si miscari METODE SI PROCEDEE : conversatia, explicatia, demonstratia, problematizarea, jocul, muzica RESURSE : panoul catalogul grupei, Calendarul naturii, puzzle-corpul baiatului / fetitei, baloane, marker, cd, jetoane cu animale / pasari

BIBLIOGRAFIE : - Curriculum pentru invatamantul prescolar - Cioflica Maria Smaranda, Lazar Camelia, Ilie Elena, MigneaGuga Nadina, Berbeceanu Gabriela, Marta Cornelia Ziua buna incepe cu Intalnirea de dimineata Editura Tehno-Art, 2010 - Glava Adina, Pocol Maria, Tataru Lolica-Lenuta Educatia timpurie : ghid metodic pentru aplicarea curriculumului prescolar Pitesti, Editura Paralela 45, 2009

SCENARIUL ZILEI
Activitatea incepe cu Intalnirea de dimineata. Intalnirea de dimineata Urmarind indicatiile educatoarei, copii se aseaza in semicerc, chemarea la aceasta activitate facandu-se prin intermediul unui clopotel si rostind versurile : Dimineata ne-am trezit, La gradinita am venit, In cerc sa ne adunam, Cu totii sa salutam. Salutul Copiii stau in semicerc impreuna cu educatoarea pentru a se saluta reciproc si a saluta orice oaspete al grupei. In timpul salutului se foloseste un ton cald, prietenos, copiii adresandu-se unii altora pe nume. Educatoarea se adreseaza mai intai tuturor copiilor : Buna dimineata, dragi copii! Educatoarea le prezinta oaspetele din ziua respectiva, clovnul Hapciu. Copiii il saluta pe clovn, spunandu-si numele si o insusire proprie. Ex : Eu sunt Alex si sunt un baiat vesel

Prezenta copiilor se realizeaza in cadrul Intalnirii de dimineata. Educatoarea le solicita copiilor sa numeasca copiii absenti si sa le prinda fotografiile la panou in zona copii absenti.

Calendarul naturii Atentia se indreapta spre Calendarul naturii unde copiii vor preciza cateva elemente : y In ce zi a saptamanii ne aflam? y Ce zi a fost ieri? y Ce zi va fi maine? y In ce anotimp ne aflam? Se aleg jetoanele caracteristice anotimpului, vremii si a modului in care ne imbracam. Impartasirea / schimbul de impresii Se poarta un dialog scurt cu privire la jocurile pe care clovnul vrea sa le joace impreuna cu copiii. Jocuri in grup 1) Joc de recompunere a intregului Din bucatele Clovnul le precizeaza copiilor ca vor realiza un concurs. Le imparte plicuri in care sunt bucatele taiate ale unui desen corpul uman baiatul si fetita. Copiii iau plicul, se asaza la masute si

asambleaza imaginea. Castiga copilul care termina corect, primul de asamblat. Tranzitie : Cat ai zice < un, doi, trei > Sari usor intr-un picior Si-apoi iar la < un, doi, trei > Treci la locul tau, de vrei ! Copiii revin la locurile lor in semicerc.

2) Joc creativ -

Baloane vesele si triste

Pentru ca au realizat corect sarcina concursului, copiii primesc cate un balon si li se cere sa deseneze pe acestea starea emotionala din acel moment (veseli sau tristi). Copiii trebuie sa verbalizeze actiunea, oferind etichete verbale trairilor respective. Baloanele se vor arunca in aer, copiii le vor prinde pe rand si vor exprima trairile desenate, indentificandu-se cu ele.

3) Joc de miscare - Tehnici de miscare si dans a) Clovnul ii sopteste ceva la ureche educatoarei. Educatoarea le solicita copiilor sa-l invete pe clovn sa danseze. Pe un fundal

muzical, copii trebuie sa creeze un dans propriu, miscandu-si mai intai fiecare parte a corpului, apoi corpul in ansamblu. b) Educatoarea le solicita copiilor sa-l mai invete ceva pe clovn : cum merg, cum se misca, cum fac diferite animale. In mijlocul cercului se asaza o cutie cu jetoane. Copiii extrag un jeton, imita animalul reprezentat; ceilalti copii recunoscand si denumind animalul.

Se fac aprecieri asupra modului in care s-au jucat copiii, clovnul le multumeste pentru ca l-au primit la activitate si le ofera cateva surprize (activitati pe centre).

Noutatile zilei Se vor anunta activitatile care se vor desfasura in aceea zi.

S-ar putea să vă placă și