Sunteți pe pagina 1din 8

GRĂDINIŢA NR.

255
B-dul Energeticienilor Nr.3 , Sector 3 – BUCUREŞTI
Tel. : 0213462996 e-mail: gradinita255@yahoo.com

PROIECT DE ACTIVITATE
DATA: 27.02.2020
NIVELUL : II
GRUPA: Mare 4
EDUCATOARE:
TEMA ANUALA DE STUDIU: „Cum a fost,este si va fi aici pe Pamant? “
TEMA PROIECTULUI: „ Vietuitoarele Pamantului”
TEMA SAPTAMANII: „ ZooPrichindel”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activități pe domenii experiențial
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: DȘ ( Domeniul Știință )
DENUMIREA ACTIVITĂȚII: Activitate matematică
TEMA ACTIVITĂȚII: “Stii si castigi!”
MIJLOC DE REALIZARE : Joc didactic
TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidarea cunostintelor,priceperilor si deprinderilor dobandite
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, in perechi;
DURATA: 25-30 minute
SCOPUL:
Fixarea cunostintelor matematice insusite pana in prezent legate de formarea grupelor de obiecte dupa criterii date , recunoasterea
si identificarea cifrelor in limitele 1-7, numararea in ordine crescatoare si descrescatoare, raportarea cantitatii la numar si a numarului la cantitate,
efectuarea unor operatii simple de calcul oral, cu o unitate in limitele 1-7, utilizarea corecta a limbajului matematic.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 – Sa formeze grupe de obiecte după criterii date,asezandu-le in pozitia indicata,obiectivul se considera realizat daca jumatate din
copiii solicitati formeaza corect grupele ;
O2 - Sa numere crescator si descrescator in concentrul 1-7,obiectivul se considera indeplinit,daca minim jumatate din efectivul prezent de copii
numara corect atat crescator cat si descrescator;
O3 - Sa raporteze corect numarul la cantitate si cantitatea la numar,obiectivul se considera realizat,daca minim 4 copii din cei solicitati finalizeaza
raportarea corect ;
O4 - Sa efectueze operatii simple de calcul oral de adunare si scadere cu o unitate in limitele 1-7,obiectivul se considera realizat daca minim 3 din
copii solicitati efectueaza corect operatiile de calcul ;
O5 - Sa identifice valoarea de adevar a unor enunturi ridicand paleta verde cu litera A pentru valoarea de adevar si paleta rosie cu litera F pentru
valoarea falsa a enunturilor,obiectivul se considera realizat daca minim jumatate din efectivul prezent identifica corect valoarea de adevar.

SARCINA DIDACTICĂ:
 Formarea de grupe după criteriile date ;
 Numararea crescator si descrescator in limitele 1-7;
 Raportarea numarului la cantitate si a cantitatii la numar;
 Efectuarea unor operatii simple de calcul oral de adunare si scadere cu o unitate in limitele 1-7;
REGULI DE JOC:
 Semnalul educatoarei indica toate actiunile propuse prin obiectivele jocului;
 Raspunde copilul desemnat;
 Parcurgerea variantelor de joc;
 Răspunsurile corecte sunt recompensate cu aplauze si aprecieri verbale;
 Copilul care nu reuseste sa raspunda corect este sustinut de colegi.
ELEMENTE DE JOC: inchiderea si deschiderea ochilor, surpriza, aplauzele, numaratoarea hazlie, cuvinte stimulatorii.
CONTINUT MATEMATIC: „grupe de obiecte ” ,,pozitii spatiale, „ crescator, descrescator”, „raportarea numarului la cantitate si a cantitatii la
numar”, „adunare/scadere in limitele 1-7”.
DESFASURAREA JOCULUI:
Pentru a se convinge ca echipa ZooPrichindel se poate ocupa de o Gradina Zoologica, doamna educatoare hotaraste ca impreuna sa parcurga un
traseu si sa verifice cunostintele copiilor referitoare la sortarea ,gruparea si numararea animalelor si pasarilor din Gradina ZooPrichindel,
rezolvand sarcinile ascunse prin Zoo.
STRATEGII DIDACTICE:
a) METODE DE INVATAMANT: conversatia, explicatia, observatia, exercitiul, jocul, fishball, lucrul în perechi, demonstratia,trierea
asertiunilor, problematizarea, aprecierea;
b) MIJLOACE DE INVATAMANT: mulaje animale, tarcuri , ursi de plus si borcane cu numere,panou acvariu cu animale subacvatice,cifre
magnetice,gaina,oua cu puisori de plastic, tablă magnetică, cifrele de la 1-10 ,jetoane cu animale,laptop,palete, probleme ilustrate, palete pentru
valoarea de adevarat/fals a enunturilor, recompense.
BIBLIOGRAFIE
Curriculum pentru învăţământul preşcolar ( 3-6/7 ani) MECI, 2019
„Metodica predarii activitatii instructiv – educative in grădinițe” Colceriu Laura , 2010
Revista Învățământ preșcolar și primar , 1-2/ 2018, Editura Arlechin
ETAPELE Ob STRATEGIA DIDACTICA EVALUARE
ACTIVITATII CONTINUTUL ACTIVITATII
METODE MATERIAL FORME DE
SI DIDACTIC ORGANIZAR
PROCEDEE E
1. MOMENT Se va pregati sala de grupa cu cele necesare
ORGANIZA- desfasurarii activitatii matematice.
TORIC Se va asigura materialul necesar si conditiile prielnice
desfasurarii activitatii.
2.CAPTAREA Pe parcursul vizitei în parcul de distracție,copiii vor Conversatia Frontal
ATENTIEI identifica sarcinile trasate de învățătoare ,
străduindu-se să le rezolve corect și repede.
Dumneaei va observa dacă preșcolarii sunt pregătiți
să pășească în clasa pregătitoare și îi va recompensa
pe cei silitori.
3.ANUNTAREA Astazi vom desfasura un joc cu tema Conversatia Frontal
TEMEI SI A „ZooPrichidel”.
OBIECTIVE-LOR Prin rezolvarea sarcinilor ne vom reaminti sa
ACTIVITATII numaram crescator si descrescator,sa formam grupe
de animale dupa mediul de viata , sa numaram pesti Explicatia
si sa asezam cifra corespunzatoare , sa rezolvam
probleme ilustrate.

4.REACTUALI- Educatoarea va purta o scurta discutie despre cele Conversatia Frontal


ZAREA invatate in cadrul activitatilor matematice pana in Explicatia
CUNOSTINTE- acest moment-cifrele in limitele 1-7, formele
LOR geometrice, numararea in ordine crescatoare si
descrescatoare. Astfel, se vor grupa la semnalul
educatoarei: „1,2,3,grupati-va/ în fete și baietei!” si
“1,2,3,grupati-va in perechi!”.
Copiii vor primi indicatii metodice , se vor explica Explicatia Frontal Evaluare orala:
regulile si sarcinile de joc: I1: Explica
5.PREZENTARE -Va raspunde doar copilul desemnat. sarcina anuntata
A -Raspunsurile corecte vor fi recompensate prin mai devreme!
CONTINUTULUI aplauze .
SI DIRIJAREA - Copilul care nu va rezolva corect va fi ajutat de
INVATARII colegi.
Se va desfasura jocul de proba pentru verificarea
intelegerii de catre copii a sarcinilor date de
educatoare.Astfel, copiii vor sorta si grupa animale
dupa tipul acestora(animale domestice,salbatice si
pasari de curte) se vor numara si se vor aseza in
tarcurile corespunzatoare.

VARIANTA 1-„Ursuleti, poftiti la miere!” Demonstratia 7 ursi si 7 frontal Evaluare practic


copiii vor trebui sa numere ursii, ordonandu-i borcane cu – acțională
crescator de la 1-7 si sa numere borcanele cu miere, Explicatia miere de individual I2- Numara si
ordonandu-le descrescator de la 10-1. marimi aseaza in ordine
Exercitiul diferite crescatoare ursii!
O1 pe grupe I3- Numara si
aseaza in ordine
descrescatoare
borcanele cu
miere!
VARIANTA II: „Pestisorii petrecareti ”: Explicatia Panou suport
Copiii desemnati prin numaratoare vor aseza cifra Demonstratia acvariu cu Evaluare practic-
corespunzatoare numaruluifiecarui tip de pesti si Exercitiul diverse tipuri actionala
animale marine din acvariu. Jocul de pesti si Frontal I4-Inventariază
animale corect animalele
O2 marine(re- marine din
chini,delfini, Individual acvariu si asaza
Broaste cifra
testoase,cara- corespunzatoare
Explicatia catite,caluti de numarului de
mare,balena) animale de
. Problemati- acelasi fel!
zarea

VARIANTA III – „Cocoselul grijuliu” Cocos,Gaina, I5-Verifica daca


In cuibar,cocoselul a dansat pana ouale sau Cuibar,oua cu Individual in ou sunt tot
O3 amestecat.Copiii vor trebui sa verifice daca in oua Conversația cifre si puisori atatia puisori cati
sunt tot atatia puisori cati indica cifra de pe ou. indica cifra de pe
VARIANTA IV-„” Explicația Tabla ou!
La tabla magnetica, copiii vor trebui sa aseze cifrele Exercițiul magnetica, I6-Verifica si
lipsa sau tot atatea jetoane cu animale salbatice cate jetoane Pe grupe aseaza ce lipseste
indica cifra,realizand scara numerica in concentrul din scara
1-7. numerica!

6.OBȚINEREA VARIANTA IV: „Probleme ilustrate cu Adevărat Conversatia Laptop,tv, Frontal I7-Stabilește
PERFORMANȚEI și Fals rezolvate ” Explicația palete cu A și Individual valoarea de
Copiii vor avea sarcina de a stabili valoarea de adevăr Exercițiul F adevăr a
O5 a problemelor ilustrate prezentate la videoproiector. Trierea problemelor
aserțiunilor ilustrate!
7.EVALUAREA Se vor face aprecieri colective și individuale și se va Frontal
PERFORMANȚEI mulțumi copiilor pentru ajutorul dat. Aprecieri
Recompense
verbale

8. ASIGURAREA Copiii vor enumera sarcinile pe care le-au avut de Conversatia Frontal
RETENȚEI ȘI A finalizat,demonstrand daca se pot ocupa cu succes de
TRANSFERULUI Gradina noastra Zoo.
Se precizează rezultatele și modul de desfășurare a
9.ÎNCHEIEREA activității. Expunerea
ACTIVITĂȚII Copiii vor interpreta jocul muzical “Pestisorul
nazdravan” si isi vor efectua rutinele

S-ar putea să vă placă și