Sunteți pe pagina 1din 5

Colegiul Tehnic Costin D.

Neniţescu Piteşti

Proiect didactic

1. Date Generale
Profesor Ing.: Neagoe Daniel-Nicolae
Disciplina: M5 – Sisteme de acţionare electrică
An de studiu: Clasa a XI-a H
Data: 2021-XII-2
Tema: Motoare electrice de curent continuu
Tipul Lecţiei: lecţie mixtă
Durata lecţiei: 50 min

2. Competente specifice vizate


 Identificarea motoarelor electrice de acţionare
 Însuşirea documentaţiei tehnice
 Utilizarea motoarelor electrice de acţionare

3. Competente derivate
 Utilizarea schemelor de conexiuni ale motoarelor de cc
 Precizarea modului de simbolizare a motoarelor de cc

4 . Strategii didactice
 Metode de învăţământ: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, observaţia dirijată,
problematizarea, exerciţiul.
 Mijloace de învăţământ: auxiliar curricular, fişă de documentare, fişă de lucru.
 Moduri de activitate cu elevii: frontal şi individual.

5. Desfăşurarea lecţiei :
· Moment organizatoric (10 min.)
· Prezentarea materialului stimul (30 min.)
· Evaluarea performanţelor şi dotarea elevilor(10 min.)

Scopul predării Strategii de Strategii de învăţare / activităţi de învăţare Timp Resurse


predare Elevii cu Elevii cu Elevii cu alocat
dominanta dominanta dominanta
vizuală auditivă practică

Recapitularea şi Conversaţia Prezentarea Discuţii Identificarea Machete şi


sistematizarea vizuală a despre lecţia tipurilor de 10 min planşe pentru
cunoştinţelor fiselor de precedentă maşini electrice diferite tipuri de
anterioare documentare maşini electrice
din lecţia
precedentă
Utilizarea Învăţarea prin Prezentarea Prezentarea Identificarea
schemelor de descoperire, vizuală a orală a tipurilor de Machetă
conexiuni ale expunerea, tipurilor de tipurilor de conexiuni 25 min funcţională cu
motoarelor de cc conversaţia, conexiuni conexiuni utilizând motorul de cc.
lucrul materialul Fişă cu tipurile
individual didactic din de conexiuni
dotare
Precizează care Exercitiul, Prezentarea Prezentarea Realizarea 5 Fişă cu
sunt simbolurile lucrul vizuală a orală a practică pe minute simboluri
pentru individual simbolurilor simbolurilor caietele elevilor
motoarele de cc conversaţia, pentru pentru a simbolurilor
explicaţia, motoarele de motoarele pentru
c.c. de c.c. motoarele de
c.c.
Analiza şi Conversaţia Legarea fişei de lucru de activitatea viitoare 8min Întrebări
evaluarea Verificarea Concluzii, aprecieri, notarea elevilor recapitulative

1
Scopul predării Strategii de Strategii de învăţare / activităţi de învăţare Timp Resurse
învăţării predare
fişei de lucru alocat
Concluzii
Aprecieri
Temă pentru Studiul Realizaţi o un referat cu titlul „Utilizările 2 min
acasă individual motoarelor de cc în gosodărie”

6. Bibliografie
1. Mircea Popa, Constanțiu Popescu, Mașini electrice și acționări, manual pentru licee
industriale
2. Maniu, I, Dolga, V. , Sisteme de acţionare, Editura Politehnica, ISBN 973 – 625 –
075 – x, Timişoara, 2003
3. Valentin Navrapescu, Mircea Popescu, Vasile Niclae, Acționări electrice de curent continuu,
Editura ICPE 1999
Fişă de descriere a activităţii

Competenţa Sarcina de lucru Realizat

Recapitularea şi sistematizarea Întrebări din lecţia anterioară v


cunoştinţelor anterioare
Utilizarea schemelor de conexiuni ale Utilizează fişa de documentare v
motoarelor de cc Identificarea tipurile de conexiuni pentru
motoarele de cc
Precizează care sunt simbolurile pentru Desenează simbolurile pentru motoarele v
motoarele de cc de c.c.

Analiza şi evaluarea învăţării Răspunde la întrebările orale v

2
Fişă de documentare

Competente specifice vizate


 Identificarea motoarelor electrice de acţionare

Competente derivate
 Utilizarea schemelor de conexiuni ale motoarelor de cc
 Precizarea modului de simbolizare a motoarelor de cc

Motoare electrice de curent continuu

Definiţie
Motorul electric la care schimbul principal de energie cu o reţea se realizează în curent continuu este
cunoscut sub denumirea de motor de curent continuu.
Clasificare
Clasificarea motoarelor de curent continuu se face în funcţie de modul de conectare a înfăşurării de
excitaţie faţă de înfăşurarea indusului.
În figura 1 sunt reprezentate semnele convenţionale pentru motoarele de curent continuu şi modul
de notare (consacrat) al înfăşurărilor.

Figura 1. Simbolizarea motoarelor de curent continuu în funcţie de


modul de conectare a înfăşurării de excitaţie faţă de înfăşurarea indusului

Motorul electric de curent continuu poate funcţiona în trei regimuri din punctul de vedere al transformării
energetice efectuate: de generator, de motor sau de frână.
Un regim de funcţionare este precizat de ansamblul valorilor numerice pe care le au, la un moment
dat, mărimile mecanice şi electrice prin care se caracterizează funcţionarea maşinii respective.

Domenii de utilizare
Motoarele electrice de curent continuu se construiesc cu puteri de la câteva zeci de waţi până la mii de
kilowaţi. Funcţie de utilizarea lor, acestea pot fi de tip:
MCG- de uz general, folosite în automatizarea proceselor de producţie;
MCM- utilizate în metalurgie pentru acţionarea căilor cu role, manipulatoarelor la cajele laminor,
împingătoarelor în cuptor etc.;
MCU- pentru acţionări de maşini unelte (motoare construite pentru a putea funcţiona în condiţiile
alimentării de la convertizoare cu tiristoare);

3
TN- pentru transport uzinal (electrocare, transpalete, electrostivuitoare); pentru tracţiune feroviară
(motoare pentru locomotive electrice, motoare pentru locomotive Diesel-electrice, generatoare principale şi
auxiliare destinate locomotivelor Diesel-electrice);
SSTA şi MTA- motoare destinate acţionării locomotivelor electrice de mină;
CSC- convertizoare pentru sudare; pentru instalaţii de foraj; pentru încărcarea bateriilor de
acumulatoare.

Fişa de lucru

Elev………………………………………..
Clasa …………………………………………………

Răspundeţi în scris la următoarele întrebări:

I. Alegeţi varianta corectă de răspuns


1.Maşina electrică care face conversia energiei electrice în energie mecanică se numeşte:
a) motor electric
b) generator electric
c) convertizor electric rotativ
d) transformator electric
2.Maşina electrică la care schimbul principal de energie cu reţeaua se face în c.c. se numeşte:
a) maşină asincrona
b) maşina de c.c.
c) maşina sincronă
d) maşină electrică

II. Realizaţi o clasificare a motoarele de curent continuu în funcţie de modul de conectare a înfăşurării de
excitaţie faţă de înfăşurarea indusului

III. Precizaţi care sunt regimurile de funcţionare ale motorul electric de curent continuu, din punctul de
vedere al transformării energetice efectuate

IV. Realizaţi corespondenţa între coloana A şi B

A. Schemă de excitaţie pentru motorul de c.c. B Tip de excitaţie


a. excitaţie derivaţie

1.
b. excitaţie serie

2.
c. excitaţie mixtă

3.
d. excitaţie separată

4.
e. excitaţie compound
4
Răspuns
I.
1. a
2. b
II. 1. cu excitaţie separată,
2. cu excitaţie serie,
3. cu excitaţie derivaţie,
4. cu excitaţie compound,
5. cu excitaţie mixtă.
III. Motorul electric de curent continuu poate funcţiona în trei regimuri din punctul de vedere al transformării
energetice efectuate: de generator, de motor sau de frână.
IV.
1-d
2-b
3-a
4-e

S-ar putea să vă placă și