Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Liceul Tehnologic Rușețu


Profesor: Ciorbă Pavel
Clasa a IX-a / învățământ liceal
Domeniul: Mecanică
Calificarea: Tehnician mecanic pentru întreținere și reparații
Data:
Disciplina: M II- Lăcătușărie generală
- Plan cadru aprobat prin O.M.E.N., nr. 3152/24.02.2014, anexa nr. 1;
- Plan de învățământ aprobat prin O.M.E.N.C.S. nr. 5547/05.07.2016, anexa nr. 2;
- Programă aprobată prin O.M.E.N.C.S. nr. 4457/05.07.2016, anexa nr. 3;
- Standard de pregătire profesională pentru calificarea „Tehnician mecanic pentru
întreținere și reparații”, aprobat prin O.M.E.N.C.S. nr. 4121/13.06.2016, anexa nr. 4.
Unitatea de rezultate ale învățării tehnice generale (URÎ) II: Realizarea pieselor prin operații
de lăcătușărie generală
Conținutul învățării: Operații pregătitoare aplicate semifabricatelor în vederea executării
pieselor prin operații de lăcătușărie generală
Tema: Curățarea manuală a semifabricatelor
Tipul lecției: mixtă
Durata lecției: 50 minute
Loc de desfășurare: sala de clasă
Scopul lecției:
1. Manifestarea interesului și entuziasmului elevilor față de tema abordată;
2. Legarea noțiunilor teoretice cu cele practice prin formularea unor concluzii privind
curățarea semifabricatelor.
Strategia de predare:
1. Strategia de integrare a conținutului educativ nou în sistemul de cunoștințe al
elevului.
2. Strategia de activizare a elevilor în predare, prin intercalarea procedeelor și metodelor
participative, a muncii independente și în grupuri mici.

Rezultatele învățării
 Cunoștințe:
2.1.4. Operații de pregătire aplicate semifabricatelor în vederea executării pieselor (curățare
manuală, SDV-uri, tehnologii de execuție, metode de control, norme de securitate și sănătate în
muncă, protecția mediului);
 Abilități:
2.2.8. Alegerea sculelor, dispozitivelor și verificatoarelor (SDV-urilor) și utilajelor în funcție de
operația de lăcătușărie executată;
2.2.9. Utilizarea SDV-urilor și utilajelor în funcție de operația de lăcătușărie executată;
2.2.10. Curățarea manuală a semifabricatelor;
2.2.15. Calculul dimensiunilor maxime și minime ale pieselor conform desenelor de execuție;
 Atitudini:
2.3.1. Respectarea cerințelor ergonomice la locul de muncă;
2.3.2. Colaborarea cu membri echipei de lucru în scopul îndeplinirii sarcinilor de la locul de
muncă;
2.3.3. Respectarea prescripțiilor din desenele de execuție la realizarea pieselor prin operații de
lăcătușărie;
2.3.4. Asumarea în cadrul echipei de la locul de muncă, a responsabilităților pentru sarcina de
lucru primită;
2.3.5. Asumarea inițiativei în rezolvarea unor probleme;
2.3.6. Respectarea normelor de securitate și sănătate în muncă;
2.3.7. Adoptarea unei atitudini responsabile față de protecția mediului.
 Competențe specifice:
- Recunoașterea operațiilor de lăcătușărie pregătitoare;
- Executarea operațiilor pregătitoare în vederea prelucrării semifabricatelor;
- Realizarea de produse simple;
- Lucru in echipa.
 Competențe derivate:
C1 – Structurarea în mod logic a informațiile anterioare și le corelează cu cele dobândite
anterior;
C2 – Identificarea SDV-urile utilizate la operațiile de curățare a semifabricatelor;
C3 – Descrierea metodelor de curățare;
C4 – Identificarea elementele constructive și principiul de funcționare ale instalațiilor pentru
sablat;
C5 - Verificarea operațiilor executate și respectarea NSSM la curățare.

 Competența de a învăța să înveți:


- Utilizarea mijloacelor de măsurat și verificat lungimi și suprafețe;
- Utilizarea documentației tehnice/tehnologice pentru executarea operațiilor de lăcătușărie
generală;
- Utilizarea SDV-urilor și utilajelor în funcție de operația de lăcătușărie executată.
 Competențe sociale și civice:
- Colaborează cu membrii echipei de lucru, în scopul îndeplinirii sarcinilor de la locul de
muncă;
 Competențe antreprenoriale:
- Asumarea inițiativei în rezolvarea unor probleme;
- Asumarea în cadrul echipei de la locul de muncă a responsabilității pentru sarcina de
lucru primită.
Strategii didactice
 Metode de învățământ:
- Expunerea, conversația euristică, explicația științifică, problematizarea, observarea
dirijată, brainstorming, Știu/Vreau să știu/Am învățat.
 Mijloace de învățământ:
- Tabla, caiete de notițe, manuale școlare, fișe de documentare, fișe de lucru, portofoliul
elevului;
 Resurse materiale:
- SDV-uri folosite la curățare;
- Trusa lăcătușului;
- AMC - șublere, micrometre;
- Videoproiector
- Laptop.
 Forme de organizare a învățării:
- Frontal (pentru reactualizarea cunoștințelor);
- Individual (pentru realizarea feedback-ului);
- Pe grupe (pentru realizarea sarcinilor de lucru).
 Metode de evaluare:
- Orală formativă;
- Exercițiu de identificare pe fișe de lucru;
- Autoevaluarea;
- Observarea sistematică a comportamentului elevilor.

 Bibliografie:
- Olguța Laura Spornic, Aurel Ciocârlea Vasilescu, Mariana Constantin, Ioana Ciocârlea
Vasilescu/ Tehnologii generale mecanice/ Editura CD Press 2010.
- Gh. Zgură, N. Anastasiu, E. Arieșeanu, Gh. Peptea/Utilajul și tehnologia lucrărilor
mecanice/EDP București 1987;
- Tonca A, Cîrstea N/Elemente de tehnologie generală/EDP București 2003;
- Adriana Popescu/Manual pentru cultură de specialitate/EDP București, RA 2006;
- Cerghit Ioan/Metode de învățământ/EDP București 1984.
- Internet.
SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Etapele lecției Competențe Conținutul informațional și Activitatea de învățare


Crt. aplicativ detaliat Activitatea profesorului/ Activitatea elevului
strategii folosite
1. Moment organizatoric Asigurarea condițiilor Profesorul solicită informații Elevul de serviciu
2 min optime pentru privind absenții, motivul informează diferitele
desfășurarea orei absențelor, primește aspecte
motivările de la unii elevi
(conversația)
2. Captarea atenției Identificarea Șublerul și micrometrul Verifică existența
2 min instrumentelor de instrumentelor de măsură la
măsurare a lungimilor banca fiecărui elev
(conversația)
3. Reactualizarea - definirea șublerului; Adresează întrebări elevilor. Răspund la întrebări.
cunoștințelor anterioare - definirea micrometrului; Solicită completarea fișei de Completează fișa de
10 min - clase de precizie pentru șubler lucru. lucru (Frontal,
și micrometru; Aduce completări la Individual)
- părți componente ale șublerului; răspunsurile elevilor, unde
- părți componente ale este cazul (conversația,
micrometrului; explicația, activități cu fișe
- mod de măsurare cu șublerul de lucru).
și micrometrul;
4. Anunță titlul lecției și C1 – Structurează în Curățarea semifabricatelor Notează titlul lecției pe tablă Notează titlul lecției în
competențele mod logic informațiile și enumeră competențele caiete.
2 min anterioare și le derivate.
corelează cu cele
dobândite anterior;
C2 – Identifică SDV-
urile utilizate la
operațiile de curățare
a semifabricatelor;
C3 – Descrie metodele
de curățare;
C4 – Identifică
elementele constructive
și principiul de
funcționare ale
instalațiilor pentru
sablat;
C5 - Verifică operația
executată și respectă
NSSM la curățare.
5. Prezentarea Sistematizarea pe tabla școlară și pe Completarea pe tabla școlară Competează fișa de
cunoștințelor cunoscute fișele de lucru a cunoștințelor și pe fișele de lucru a lucru
și a celor care vor să fie cunoscute și a celor care vor să fie cunoștințelor cunoscute și a
cunoscute privind cunoscute privind curățarea celor care vor să fie
curățarea semifabricatelor, folosind metoda: cunoscute privind curățarea
semifabricatelor știu/vreau să știu/ am învățat. semifabricatelor (
Conversația dirijată)
5min
C1 Măsurile de lungime cu Face legătura dintre Răspund solicitărilor
Structurează în mod repere(rigla, rulete, metrul) și mijloacele de măsurare și profesorului și identifică
logic informațiile instrumentele (șublerul, operațiile de lăcătușărie aplicabilitatea
anterioare și le micrometrul) sunt absolut necesare generală; instrumentelor de
corelează cu cele pentru realizarea corespunzătoare Prezintă lecția și notează pe măsurare în executarea
dobândite a operațiilor de lăcătușărie. tablă definiția Curățării. operațiilor de
Definiția: Curățarea este operația (Conversația euristică) lăcătușărie;
tehnologică prin care se Sunt atenți la
îndepărtează oxizi și impurități explicațiile profesorului
depuse pe suprafețele și notează în caiete
Transmiterea de noi semifabricatelor, în vederea definiția. (Frontal)
6. cunoștințe prelucrării acestora.
15 min C2 SDV-uri la curățare: Aduce completări acolo unde Notează în caiete;
Identificarea SDV- - perii de sârmă este cazul. Răspund solicitărilor;
urilor necesare la - hărtie (pânză) abrazivă Elaborează răspunsuri.
curățarea manuală - răzuitoare
- polizoare de mână
- lubrifianți
- lavete
C3 1. Curățarea manuală – cu peria de Prezentare lecție; Ascultă atenți, pun
Descrie metodele prin sârmă sau pânză abrazivă; Enumeră principalele metode diverse întrebări
care se realizează 2. Curățarea mecanică – prin prin care se realizează (Frontal).
operația de curățare așchiere, în tobe rotative, prin curățarea.
sablare;
3. Curățarea chimică – decaparea Solicită elevii să identifice în
în băi care conțin soluții acide, apoi ce constă fiecare operație.
piesele se spală cu apă caldă și rece (Brainstorming, Explicația,
introducându-se apoi într-o soluție Conversația)
de neutralizare;
4. Curățarea termică – arderea și
îndepărtarea stratului de impurități
cu ajutorul flăcării unui arzător;
5. Curățarea hidraulică – aruncarea
unui jet de apă sub presiune asupra
semifabricatului încălzit. În urma
răcirii bruște, la suprafața
semifabricatului are loc o contracție
puternică, ce produce desprinderea
startului de oxizi.
C4 Sablarea – este operația de curățare Descrie funcționarea Ascultă atenți;
Identifică elementele mecanică prin care se îndepărtează instalației pentru sablare prin Pun diverse întrebări.
constructive și oxizii prin lovirea pieselor cu gravitație; (Frontal)
principiul de ajutorul unui jet de nisip de cuarț. (Expunerea, explicația
funcționare ale După modul de lucru instalațiile științifică)
instalațiilor de sablare pentru sablare pot fi: prin aspirație,
prin gravitație, prin refulare.

1 – conductă aer comprimat


2 – camera de amestec
3 – rezervor
4 – orificii
5 – tub
C5 1 - Muncitorul trebuie să poarte Enumeră normele ce trebuie Ascultă atenți;
Respectă N.S.S.M. și echipamentul de protecție; respectate în timpul Pun diverse întrebări.
P.S.I. 2 – SDV-urile trebuie să fie în bună executării operațiilor de (Frontal)
stare de funcționare; lăcătușărie (Explicația,
3 – Locul de muncă trebuie să Conversația)
fie aerisit și iluminat
corespunzător etc.
7. Fixarea, evaluarea Fixarea cunoștințelor Completarea rubricii: Am învățat Completarea rubricii: Am Completarea rubricii:
cunoștințelor predate predate de pe tabla școlară și fișele de învățat de pe tabla școlară, cu Am învățat de pe fișele
lucru cu cunoștințele predate. cunoștințele predate. de lucru cu cunoștințele
5 min Analizarea celor trei rubrici: Analizarea celor trei rubrici: predate.
știu/vreau să știu/ am învățat, de pe știu/vreau să știu/ am învățat, Analizarea celor trei
tabla școlară și fișele de lucru de pe tabla școlară și fișele rubrici: știu/vreau să
de lucru știu/ am învățat, de pe
Știu/Vreau să știu/Am tabla școlară și fișele de
învățat. lucru

8. Realizarea feedback- Consolidarea noțiunilor Fișă test - Împarte fișe de lucru; Ascultă cu atenție
ului studiate - Face precizări privind explicațiile profesorului;
7 min modul de lucru al fișei Rezolvă fișa de lucru
(autoevaluare) (Individual)
9. Aprecierea activității - Notează elevii care au Completează
elevilor și formularea participat activ la oră; răspunsurile incomplete;
de concluzii - Anunță următoarea operație Ascultă cu atenție
2 min de pregătire de lăcătușărie. aprecierea făcută de
profesor.

Întocmit,
Profesor ing. Ciorbă Pavel
Liceul Tehnologic Rușețu Clasa a IX-a – învățămînt liceal
Disciplina: M II-Lăcătușărie generală An școlar:
Lecția: Curățarea semifabricatelor Elev: ...........................................
Profesor: Ciorbă Pavel

FIȘĂ DE LUCRU
ȘTIU / VREAU ȘĂ ȘTIU / AM ÎNVĂȚAT

ȘTIU VREAU SĂ ȘTIU AM ÎNVĂȚAT


CE (CREDEM CĂ) ȘTIM? CE VREM SĂ ȘTIM / AFLĂM ? CE AM ÎNVĂȚAT ?
Fișă de lucru
Șublerul

I. Șublerul este .............................................................................................................


................................................................................................................................
II. Precizia de măsurare a șublerului este ............................................................................
III. Părțile componente ale șublerului sunt:

1 .....................................................................
2 .....................................................................
3 .....................................................................
4 .....................................................................
5 .....................................................................
6 .....................................................................
7 ......................................................................
8 ......................................................................
9 ......................................................................
10 ....................................................................
11 ....................................................................
Fișă de lucru
Micrometrul

I. Micrometrul este ...................................................................................................


............................................................................................................................
II. Precizia de măsurare a micrometrului este ..................................................................
III. Părțile componente ale micrometrului sunt:

1 .....................................................................
2 .....................................................................
3 .....................................................................
4 .....................................................................
5 .....................................................................
6 .....................................................................
7 ......................................................................
8 ......................................................................
FIȘĂ DE DOCUMENTARE
Tipuri de micrometre
FIȘĂ DE DOCUMENTARE
Tipuri de șublere
FIȘĂ DE DOCUMENTARE
Curăţarea semifabricatelor

Curăţarea suprafeţelor este operaţia tehnologică de înlăturare a oxizilor, grăsimilor, petelor de


vopsea şi impurităţilor de pe suprafeţele semifabricatelor.
Pentru curățarea semifabricatelor se folosesc diverse metode:
 manuale;
 mecanice;
 termice;
 chimice;
 hidraulice.
Curaţarea manuală a suprafetelor metalice feroase şi neferoase se realizează cu ajutorul unor scule,
dispozitive şi utilaje portabile:
 răzuitoare;
 perii de sârmă;
 hârtie abrazivă;
 polizoare de mână.

a. perie de sârmă b. perii de sârmă pentru c. polizor unghiular


polizor

Fig. 2 Trusa pistol și pistol pentru sablare.


FISĂ TEST

1. Ce înțelegeți prin sablare.


........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
2. Enumerați minim 2 procedee prin care se realizează curățarea mecanică.
..................................................................................................
.................................................................................................
3. În ce constă curățarea chimică a semifabricatelor.
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
4. Prezentați principiul de funcționare al instalației de sablare din figură:

1- conductă
2- cameră de amestec
3- rezervor
4- orificii
5- tub

...................................................................................................................................
...................................................................................................................................
...................................................................................................................................
...................................................................................................................................
...................................................................................................................................
Liceul Tehnologic Rușețu Clasa a IX-a – învățămînt liceal
Disciplina: M II-Lăcătușărie generală An școlar:
Lecția: Curățarea semifabricatelor Elev: ...........................................
Profesor: Ciorbă Pavel

FIȘĂ DE LUCRU
ȘTIU / VREAU ȘĂ ȘTIU / AM ÎNVĂȚAT

ȘTIU VREAU SĂ ȘTIU AM ÎNVĂȚAT


CE (CREDEM CĂ) ȘTIM? CE VREM SĂ ȘTIM / CE AM ÎNVĂȚAT ?
AFLĂM ?

S-ar putea să vă placă și