Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

I.DATE GENERALEGrup Şcolar “Crişan” Crişcior


Clasa: a IX-a B, domeniul pregătirii de bază: Mecanică;
Aria curriculară: Tehnologii;
Data: Noiembrie 2010
An şcolar: 2010 – 2011
Profesor: ing. Monica Adriana Drăgoi
II. CONSTRUCŢIA
Disciplina: M3: Tehnologii generale mecanice;
Unitatea de învăţare (modulul): Lăcătuşărie generală;
Subiectul: Operaţii de lăcătuşărie;
Tipul lecţiei: Recapitulare şi consolidare a cunoştinţelor;
Competențe:
- Să identifice rolul şi aplicabilitatea practică a operaţiilor de lăcătuşărie pregătitoare: curăţare, îndreptare, trasare;
- Să prezinte tehnologia de lucru la operaţiile de lăcătuşărie pregătitoare: curăţare, îndreptare, trasare;
- Să identifice rolul şi aplicabilitatea practică a operaţiilor de lăcătuşărie prin prelucrare studiate: debitarea, îndoirea, pilirea;
- Să aleagă SDV-urile corespunzătoare funcţie de tipul de material şi utilizarea produsului finit;
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili să:
- Să execute operaţiile de curăţare, îndreptare apoi după cerinţe (desen, şablon, model), operaţia de trasare;
- Să realizeze un produs finit folosind operaţii de prelucrare ca: debitarea, îndoirea pilirea;
- Să realizeze controlul operaţiilor executate;
- Să aplice MTSM în timpul executării operaţiilor respective;
- Obiective psihomotorii:
- să-şi dezvolte gândirea logică, capacitatea de sinteză şi finalizare a sarcinii de lucru;
Obiective afective:
- să coopereze și să lucreze în echipă;
- să se implice cu plăcere şi interes la toate etapele lecţiei şi să-şi dezvolte motivaţia pentru învăţare;
Resurse:
Metode de învăţământ:
Exerciţiu de spargere a gheţii: „Blazonul”, brainstormingul, expunerea , prezentare PowerPoint, Turul galeriei;
Moduri de activitate cu elevii:
Frontal (pentru reactualizarea cunoştinţelor), interviu de grup, lucrul pe grupe pentru realizarea planşelor, susţinerea produselor (planşelor) de către un
raportor, afişarea produselor, efectuarea turului galeriei, dezbaterea;
Resurse materiale: fişe de lucru, chestionare, coli albe de hârtie, mapele personale, markere, calculator, videoproiector, ecran pentru proiecţie;
Bibliografie:1. GH. Zgură, N. Atanasiu, N. Arieșeanu, Utilajul și tehnologia lucrărilor mecanice, EDP. București 1987, 2. Tonca A., Cîrstea N. Elemente de
tehnologie generală, EDP, București, 200,3. Cerghit, Ioan, Metode de învăţământ, EDP, Bucureşti, 1980.4. adrese electronice: www.didactic.ro
1
TABEL DE SPECIFICARE A CORESPONDENŢELOR
Etapele lecţiei Competențe specifice Conţinutul informaţional şi aplicativ detaliat Activitatea de învăţare
Activitatea
profesorului şi Activitatea
strategiile folosite elevului
1. moment organizatoric
3 minute; Asigurarea condiţiilor optime Conversaţia, profesorul Elevul de
pentru desfăşurarea orei; solicită informaţii privind serviciu
absenţii, motivul informează
absenţelor, primeşte diferite aspecte:
motivările de la unii elevi; absenţii etc.
2. captarea stării Prezentarea (cunoaşterea) Exerciţiul de spargere a gheţii. Metoda Împarte fiecărui elev câte
aperceptive densă şi concisă a unui coleg. „blazonului”, tehnica se bazează pe suport metaforic: blazonul, o foaie de hârtie . Elevii Citesc atenţi
emoţionale/captarea a cărui semnificaţie rezultă din nobleţea persoanelor sau a sunt rugaţi să nu pună cerinţele şi
atenţiei grupurilor. întrebări, să nu vorbească completează
5 minute; În acest caz cerinţele din „blazon” se referă la completarea între ei şi să completeze compartimentele
compartimentelor din schemă cu nume, care să prezinte sinteza în timpul stabilit ( 3 conform
unui aspect real şi presupune identificarea caracteristicilor, minute) pătratele din cerinţelor.
abilităţilor practice ale colegilor lor. blazon. După expirarea
timpului le cere elevilor
să prezinte rezultatele
identificate.
3. Anunţă titlul lecţiei şi 1. Să identifice rolul şi Azi vom recapitula noţiunile studiate în cadrul unităţii de
obiectivele aplicabilitatea practică a învăţare: „Lăcătuşărie generală”. Notează titlul lecţiei pe Notează titlul
operaţionale/competenţele operaţiilor de lăcătuşărie tablă; lecţiei în caiete;
2 minute; pregătitoare: curăţare, „Operaţii de lăcătuşărie”
îndreptare, trasare; – recapitulare şi
2. Să prezinte tehnologia consolidare a
de lucru la operaţiile de cunoştinţelor.
lăcătuşărie pregătitoare:
curăţare, îndreptare,
trasare;
3. Să identifice rolul şi
aplicabilitatea practică a
operaţiilor de lăcătuşărie
prin prelucrare studiate:
debitarea, îndoirea,
pilirea;
4. Să aleagă SDV-urile
corespunzătoare funcţie de
tipul de material şi utilizarea

2
produsului finit;
4.Prezentare PowerPoint Competenţele 1,2,3,4; Operaţiile de lăcătuşărie studiate până în prezent au Elevii privesc
a operaţiilor de aplicabilitate foarte mare în activitatea practică zilnică. Consider Prezintă sistematic slide- prezentarea
lăcătuşărie pregătitoare şi că recapitularea lor, sistematizată, conform schemelor folosite la uri care cuprind. PowerPoint,
a operaţiilor de prelucrare lecţie vă va ajuta să le fixaţi şi să le aplicaţi mai uşor. 1. Operaţia de Curăţare: ascultă
studiate definiţie, clasificare, explicaţiile.
15 minute; instalaţiile pentru tipurile
de sablare, modul de În timpul
funcţionare, aplicaţii prezentării
practice; notează eventuale
2. Operaţia de Îndreptare:: întrebări,
SDV-uri folosite la neclarităţi, iar la
îndreptarea manuală, sfârşitul
Îndreptarea mecanică, prezentării vor
aplicaţii practice ale cere clarificarea
îndreptării; aspectelor
3. Operaţia ed Trasare identificate.
– dispozitive şi
instrumente folosite la
trasare, tehnologia de
lucru la trasare,
aplicabilitatea practică a
operaţiei de trasare;
4. Operaţia de debitare
– procedee manuale,
mecanice şi termice de
debitare, controlul
operaţiilor de debitare,
aplicaţii practice ale
debitării;
5. Operaţia de îndoire –
procedee pentru îndoirea
manuală a tablelor,
barelor şi profilelor,
ţevilor, sârmelor, îndoirea
mecanică, aplicaţii
practice ale operaţiei de
îndoire;
6. Operaţia de pilire –
pilirea manuală,
clasificarea pilelor, pilirea
mecanică, aplicaţii
practice ale pilirii.
3
5.Realizarea feedbak-ului - roagă elevii să se - se grupează în 4
prin metoda interactivă Consolidarea noţiunilor grupeze în 4 grupe de grupe şi ţin cont
de recapitulare şi studiate; preferat cu toate stilurile de sugestiile
consolidare a de învăţare; profesorului;
cunoştinţelor „turul - face precizări în legătură - primesc sarcina
galeriei”. 20 minute; cu tema de lucru, de lucru, se
Asigurarea retenţie – test materialul bibliografic; consultă între ei,
grilă 5 minute; - împarte coli de hârtie au la dispoziţie şi
flipchart pe care vor lucra, fişele de lucru, pe
marker-re colorate; care le consultă şi
După turul galeriei, fiecare răspunde la întrebările celorlalţi şi - pe fiecare coală sunt elaborează
clarifică unele aspecte solicitate de colegi, apoi îşi reexaminează precizate sarcinile de răspunsurile
propriile produse în comparaţie cu celelalte. lucru, profesorul face solicitate pe coli
În acest mod prin feed-back-ul oferit de colegi, are loc învăţarea precizări referitoare la de hârtie
şi consolidarea unor cunoştinţe, se valorizează produsul sarcinile de îndeplinit şi la flipchart;
activităţii în grup şi se desprind soluţiile alternative la aceeaşi limita de timp; - aleg câte un
problemă sau la acelaşi tip de sarcină. - coordonează elevii, „secretar”, care
răspunde la eventualele notează
neclarităţi, înlătură rezultatele
greutăţile apărute, brainstormingului
coordonează activitatea, pe coala de
elimină perturbările, hârtie;
întreruperile etc. - „şeful”grupei
- ascultă prezentarea susţine produsul
fiecărei grupe; realizat în faţa
- solicită elevilor să celorlalte grupe.
expună colile (postere), în - fac „turul
diferite locuri din clasă. galeriei”, fac
- după expunerea diverse
produselor, pe rând observaţii.
(pentru a elimina
dezordinea), fiecare grup - primesc câte un
examinează cu atenţie test grilă, pe care
produsele celorlalte trebuie să-l
grupe, discută între ei şi rezolve în 5
notează comentariile (cu minute;
markere de diferite culori).
- notează elevii care au
participat activ la oră;
- distribuie testele, cere elevilor
să se încadreze în timpul de 5
minute;
- anunţă elevii că ora următoare
vor studia o altă operaţie de
4
prelucrare: găurirea;

5
BLAZONUL

Identificaţi minim 2 elevi din clasa vostră care Numiţi minim 2 elevi din clasa vostră, care la
doresc să participe la olimpiade şi concursuri orele de instruire practică execută o piesă după
şcolare. desen, şablon sau model;

Identificaţi 2 elevi din clasa vostră care practică Identificaţi 2 elevi din clasa vostră care nu au
regulat un sport; absenţe nemotivate la orele de M3: tehnologie
mecanică generală + instruire practică;

6
TURUL GALERIEI

GRUPA NUMĂRUL 1

1.

Identificați elementele constructive ale presei manuale pentru îndreptat şi prezentaţi modul
de realizare al îndreptării.

2. Precizaţi rolul trasării.


Prezentaţi modalităţile
executare ale trasării
plane.

3. Prezentaţi rolul echipamentelor din figura următoare:

7
GRUPA NUMĂRUL 2
1. Identificaţi elementele constructive ale foarfecelui de banc cu pârghie. Prezentaţi modul de
lucru.

2. Enumeraţi sculele,
dispozitivele şi utilajele
folosite la îndreptarea
manuală. Faceţi o
scurtă descriere a lor.

8
GRUPA NUMĂRUL 3

1. Identificaţi elementele constructive din schema care reprezintă îndoirea tablei în menghină.
Precizaţi modul de lucru.

2. Prezentaţi elementele constructive ale ferăstrăului manual. Descrieţi modul de lucru cu acesta.

9
GRUPA NUMĂRUL 4

1. Identificaţi elementele constructive ale instalaţiei de sablare prin aspiraţie. Precizaţi rolul
sablării şi modul de lucru al acestei instalaţii.

2. Identificaţi rolul operaţiei de pilire. Descrieţi operaţia de pilire de degroşare.

REFLECȚIA ZILEI

10
La această oră mi-au plăcut următoarele: Pe viitor aş vrea să schimb următoarele
aspecte la orele de M3: tehnologii mecanice
generale:

11

S-ar putea să vă placă și