Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

Liceul Tehnologic
Anul şcolar: 2022-2023
Data: 22.03. 2023
Clasa: a XI a
Aria curriculară: Tehnologii
Modul IV: Tehnici de măsurare specifice acţionărilor hidraulice şi pneumatice ale sistemelor mecatronice
Profesor metodist:
Studenţi practicanţi:
Unitatea de învăţare: Operaţii de asamblare a componentelor / ansamblurilor mecatronice. Asamblări demontabile
Lecţia: Asamblări prin caneluri
Tipul lecţiei: predare noi cunostinte

Obiective operaţionale:
- Să defineasca arborele şi butucul canelat;
- Să prezinte avantajele şi dezavantajele asamblării prin caneluri;
- Să clasifice canelurile;
- Să prezinte modul de notare a unui arbore (butuc)
canelat
Obiective psihomotorii:
- Să-şi dezvolte gândirea logică, capacitatea de finalizare a sarcinii de lucru;
Obiective afective:
- Să aprecieze corect soluţiile oferite de colegi;
- Să se implice cu plăcere şi interes la toate etapele lecţiei;
Metode de învăţământ:
Expunere, explicatia, dialogul, observatia, conversaţie, demonstraţie,
mozaicul;
Mijloace didactice: Prezentare Power point, planşe , manualul, arbori şi
butuci canelaţi
Moduri de activitate cu elevii:
Frontal (pentru reactualizarea cunoştinţelor), individual (realizarea feedback-ului), pe grupe de
elevi (rezolvarea unor sarcini de lucru);
Bibliografie: Manual pentru cultură de specialitate, domeniul mecanic, ing. Adriana Popescu,  Editura
didactică  şi pedagogică, 2004, Bucureşti; Auxiliare curriculare - www.edu.ro;
Tabel de specificare a corespondenţelor

Etapele lecţiei Obiective Conţinutul informaţional Activitatea Activitatea


operaţionale şi aplicativ detaliat profesorului elevului
1.Moment Asigurarea Conversaţia Elevii de
organizatoric condiţiilor optime Exerciţii de serviciu
3 minute pentru încălzire pentru informează
desfăşurarea orei; asigurarea diferite aspecte:
climatului absenţe,
favorabil în clasă; etc;
2.Verificarea Reactualizarea Vă rog să vă reamintiți în Conversație de Elevii răspund
cunoştinţelor noţiunilor esenţiale ce constau asamblările recapitulare și întrebărilor
anterioare în lecţia anterioară; demontabile? consolidare profesorului
8 minute; -sunt asamblări care Conversație de
permit montarea și verificare a
demontarea repetată a cunoștințelor
pieselor fără deteriorarea
lor.
Corect,vă rog să
enumerați câteva tipuri
de asamblări
demontabile.
Cu şuruburi, șaibe,
piulițe, știfturi.
DA aceste tipuri le-am
studiat până în prezent.
3.Pregătirea Realizarea Vă rog să vă reamintiți Prin întrebări bine Elaborează
aperceptivă legăturii dintre unde se folosesc alese încearcă să posibile
3 minute cunoștințele știfturile? facă legătura cu răspunsuri
anterioare și cele -ca elemente de fixare a lecția nouă
noi. două piese, ca elemente
de siguranță, contra
desfacerii șuruburilor și
piulițelor.
Da,și ca axe de articulații.
Ce rol credeți că au
penele în procesul de
asamblare?
-Țin cele două piese ce se
asamblează împreună.
Parțial corect, penele
transmit cuplul motor de
la arbori la butucul roții
sau invers.
4.Anunțarea Cunoașterea Azi vom învăța despre Comunicare Notează titlul în
lecției și a titlului lectiei asamblările prin Notează titlul caiete
obiectelor caneluri, reprezentarea lecției pe tablă
2 minute grafică, domenii de
utilizare, clasificare,
elemente de tehnologia
montării.
5.Transmiterea 1.Identifică Din cele prezentate v-ați Prezentare Power Urmăresc atent
de cunoștințe aplicațiile dat seama ca asamblarile Point prezentarea
noi asamblărilor prin prin caneluri au un profesorului
caneluri domeniu larg de utilizare
27 de minute în construcția mașinilor.

Unde ați întâlnit Expunere Notează unele


asamblări prin caneluri? informații și
-La construcția cutiilor Descriere după urmăresc atent
de viteze de la model prezentarea și
autovehicule, mașini exponatele
unelte și alte tipuri de prezentate
mașini

2.Identificarea Etapele montării Comunicare


principalelor asamblărilor prin Analizează
operații și de caneluri: individual fișele
montaj pentru -Se verifică starea de lucru primite
asamblarea prin suprafețelor canelurilor la și exponatele
caneluri ambele piese Metoda Mozaic primite și dau
-Se verifică diametrul exemple practice
exterior al arborelui, din activitatea
diametrul interior al Demonstratie lor.
butucului, ovalitatea
arborelui și alezajului
-Se ung suprafețele de
contact Expunere
-Se efectuează montajul
propriu-zis
-Se efectuează verificarea Prezentare Power
montajului Point
3.Clasificarea
canelurilor Sunt prezentate criteriile Lucrează pe
de clasificare a grupe
canelurilor
Este prezentată Prezentare Power
clasificarea canelurilor în Point
4.Avantajele și funcție de fiecare criteriu
dezavantajele
asamblarilor Sunt prezentate Grupa nr.1
canelate avantajele și Macheta Avantajele și
dezavantajele dezavantajele
asamblarilor canelate asamblărilor
canelate

Grupa nr.2
Clasificarea
canelurilor

5.Identifică NTSM Sunt prezentate NTSM la Grupa nr.3


pentru operațiile asamblarile prin caneluri Elemente de
de asamblare tehnologie
demontabilă
6.Realizarea Consolidarea Fişă cu alegere multiplă Distribuie Rezolvă sarcinile
feedback-ului noțiunilor studiate individual fişele de lucru primite;
și asigurarea elevilor Solicită detalii
retenției organizatorice

8 minute

Criterii de optimalitate

- obiectivele propuse au fost îndeplinite;


- timpul afectat pentru fiecare etapă a fost bine dozat;
- sarcinile de lucru propuse au fost accesibile elevilor, iar realizarea lor corectă;
- elevii au manifestat interes şi au fost implicaţi în activităţi.
Fisa de lucru

Lecţia : Asamblări prin caneluri Nume şi prenume:


Timp de lucru: 5 minute

I. Alegeti raspunsul corect:


1. Canelurile pot fi asimilate cu:
a. Pene paralele longitudinale
 b. Asamblari nedemontabile
c. Asamblari prin bolturi

2. Un avantaj al asamblarii prin caneluri este:


a Centrare si ghidare foarte buna a pieselor 
 b. Ovalizari la montajele cu strangere
c. Nu se centreaza sub sarcina

3. Un dezavantaj al asamblarii prin caneluri


reste:
a Are capacitate portanta redusa
 b. Concentratori de tensiuni impun tratamente termice si termochimice
c. Simpla si ieftina

II. Specificati denumirea canelurilor din desen dupa forma sectiunii acestora

a. .............................................

 b...............................................

c...............................................

Specificati denumirea canelurilor 

din desen dupa felul centrarii acrestora

b.........................................

c..........................................

d............................................

S-ar putea să vă placă și