Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

DATA: 23.03.2022
CLASA: a IV- a B
LICEUL ,,PETRU RAREȘ” FELDIOARA
ÎNVĂȚĂTOR: BLAJ ROXANA ALINA
ARIA CURRICULARĂ: Arte și Tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice
UNITATEA TEMATICĂ:
SUBIECTUL : Vaza de flori din material reciclabile
TIPUL LECŢIEI: de dobândire a priceperilor și deprinderilor
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată: arte vizuale și abilități practice + muzică și mișcare.
RESURSE:
TEMPORALE: 45 minute
NUMĂR ELEVI: 24 elevi
COMPETENŢE SPECIFICE:

Arte vizuale și abilități practice:


2.2. Realizarea de creații funcționale în diverse tehnici pe diferite suporturi (hârtie, confecții textile, ceramică, sticlă etc.)
2.3. Valorificarea elementelor de limbaj plastic în compoziții tematice
2.4. Modificarea expresiei plastic inițiale prin remodelare
2.5. Participarea la activități integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală,
verbală, kinestezică

Muzică și mișcare:
3.1. Manifestarea unor reacţii, emoţii, sentimente sugerate de fragmente musicale

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Arte vizuale și abilități practice


 O1-să enumere materialele folosite pentru realizarea lucrării;
 O2- să descrie vaza de flori;
 O3- să aplice tehnici de lucru adecvate (decupare, lipire, asamblare, șnuruire);
 O4-să folosească un limbaj adecvat;
 O5- să analizeze critic și autocritic lucrările;
 O6-să lucreze curat , ordonat;
 O7-să manifeste interes pentru activitate.

Muzică și mișcare
 O8- să audieze un fragment muzical în timp ce realizează lucrarea
 O9- să execute mișcări ale mâinilor, pentru a pregătim musculatura pentru activitate.
RESURSE:
Procedurale: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia;
Materiale: : pahare cartonate de unică folosință, sfoară, aracet,bandă dublu adezivă, nasturi,paiete,panglici, ștrasuri, mărgele,
foarfece ,laptop ,video-proiector
Organizatorice: frontal, individual.

FORME DE EVALUARE:
- Observare sistematică;
- Apreciere verbală;

BIBLIOGRAFIE:
1. Programa școlară pentru disciplinele Limba și literatura română, Muzică și Mișcare, Arte vizuale și Abilități Practice, clasele a
III-a și a IV-a, București, 2014;
2. Suport de curs – Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici,
MECTS, 2012;
3. Mihăilescu, Mirelaşicolectivul, Metode activ-partcipative aplicate în învăţământul primar, Editura Didactica Publishing House,
Bucureşti
Scenariul didactic

Nr. Secvenţele Ob Timp Conţinut instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare


Crt. lecţiei . Metode şi Mijloace Forme de
op. procedee de învăţă- organiza-
mânt re
1. Moment 2min. Se creează condiţiile optime pentru Conversația Frontal
organizatoric desfăşurarea lecției.
Se distribuie materialele necesare
realizării produsului
2. Captarea O7 6min. Se realizează cu ajutorul unor Conversația Ppt- Frontal Observarea
atenției ghicitori . Observația imagini cu sistematică
Ghicitori: ghicitori și
poezie,
laptop,
video-
proiector
3. Anunțarea O7 2 min Conversația Frontal
temei și a
obiectivelor
4. Dirijarea O1 22 Conversația, Pahare de Frontală Observarea
formării de O2 min Explicația, unică Individuală sistematică
priceperi și O3 Demonstrația, folosință
deprinderi O4 Exercițiul cartonate,
O5 sfoară,
O6 aracet,
O7 bandă
Se prezintă elevilor materialele de dublu –
lucru. Le vor recunoaște si vor adezivă,
numi caracteristici ale acestora. ștrasuri,nas
Această lucrare se va desfasura turi,paiete,
individual. panglici,
foarfece
Video-
proiector,
laptop

Explicarea și demonstrarea
modului de lucru.
O.
10

Se vor repeta etapele de lucru, apoi


se vor face exerciții de încălzire a
mușchilor mainii.

Realizarea lucrării
Elevii vor parcurge etapele
necesare realizării lucrării.
În timp ce elevii realizează
lucrarea , pe fundal se vor auzi
O9 cântecele despre primăvară.
O8

Elevii vor fi supravegheati și


ajutați primind indicațiile
corespunzătoare acolo unde este
cazul.
Se va intervine atunci când elevii
au nevoie de sprijin/ajutor.

Realizarea lucrărilor
Se asigură un fundal muzical
potrivit .
Ofer sprijin și explicații acolo unde
este nevoie.

5. Asigurarea O7 3min Se reamintesc titlul lucrării și Conversația, Frontală Observarea


feed-back-ului etapele de lucru parcurse. Explicația, sistematică
Se analizează lucrarea Demonstrația, Apreciere
realizată.Vor fi apreciate calităti Exercițiul verbală
precum:
• Corectitudine;
• Acuratețe;
• Aspectul îngrijit
• Finisarea lucrării.

Se evidentiază rolul lucrării.Elevii


spun cum s-au simțit pe parcursul
întregii lucrări.

6. Evaluare O7 7min Reamintesc criteriile de evaluare a Conversația, Apreciere


lucrărilor: Explicația, verbală
-finalizarea lucrării, Observația
-corectitudinea execuţiei,
-aspectul estetic,
-respectarea temei.

Se expun lucrările realizate și se


apreciază cea mai frumoasă și
correct realizată lucrare.
7. Aprecieri 3min Fac aprecieri globale şi individuale Conversația Aprecieri
finale cu caracter motivant privind verbale
participarea elevilor la lecţie. individuale
și de grup

S-ar putea să vă placă și