Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data: 04.12.2023
Profesor învățământ primar: Vasilcoi Georgiana-Alina
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr. 1-Râșnov
Clasa: Pregătitoare
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea tematică: „Îmi plac plantele”
Titlul lecției: Silaba. Cuvântul. Propoziția. Literele a, A, m, M, i, I, n, N, r, R, e, E
Tipul lecție: fixare și sistematizare
Forma de realizare: activitate integrată
Discipline integrate: MEM, DP, AVAP
Competențe specifice:
CLR:
1.3. Identificarea sunetului iniţial şi/ sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din propoziţii rostite clar şi rar

2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple

3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de tipar

MEM:

3.1. Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării unor
regularităţi

3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relaţie cu mediul familiar

4.2. Identificarea relaţiilor de tipul „dacă... atunci…” între două evenimente succesive

DP:

2.2. Identificarea regulilor de comunicare în activitatea şcolară

AVAP:
1.1.Sesizarea semnificației unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/ pictură/ modelaj/ colaj/ film/
desen animat, care reflectăun context familiar;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: Să identifice sunetul de început al literei pe care au scos-o din cufar;
O2: să formeze silabe folosind cartonașele cu litere puse la dispoziție de învățătoare;
O3: să formeze cuvinte folosind cartonașele cu silabe puse la dispoziție de învățătoare;
O4: să formeze propoziții folosind cartonașele cu cuvinte puse la dispoziție de învățătoare;

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația, explicația, observarea, exercițiul,
Mijloace de realizare: lieterele magnetice, cufar, cartonașe cu litere, cartonașe cu silabe, cartonașe cu
cuvinte, boxa
Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual
RESURSE UMANE: 25 elevi;
RESURSE TEMPORALE: 35 min. (activitatea propriu-zisă) + 10 min. activități recreative;
Strategia didactică
Nr. Conținut instructiv – educativ Metode de
Secventele lectiei
crt. evaluare
Mijloace
Metode, Forme de
(mat.
procedee, organizare
didactic)
1. Moment Aerisirea sălii, pregătirea materialelor, așezarea elevilor în Conversatia Frontală
organizatoric bănci.

1 minut
2. Captarea atentiei Elevii vor extrage litere magnetice din „Cufărul fermecat”. Conversația Cufarul Frontală Observarea
Vor recunoaște litera și vor da exemple de cuvinte care conțin Explicația fermecat individuală sistematică
5 minute sunetul redat de litera respectivă. Vor scrie la tablă cuvintele. Prezentarea

3. Anunțarea temei Astăzi, la ora de Comunicare în limba română vom juca Conversația Observarea
și a obiectivelor nişte jocuri pentru a învăţa mai bine sunetele și literele a,A, dirijată comportament
urmărite m, M, i, I, n, N, e, E, r, R de tipar cu care am făcut cunoştinţă ului elevilor
la lecțiile trecute.
1 minut
5. Dirijarea învățării SARCINA 1 Conversația Frontală Observarea
5 minute Explicația sistematică
Joc pentru descoperirea intrusului: (anexa 1)
Se vor afișa la tablă, pe rând, câte o imagine cu litera de tipar
și imagini in jur. Elevii trebuie să hotărască denumirea cărei Imagini
Pe grupe
imagini nu începe cu litera respectivă și să taie imaginea.
SARCINA 2
Conversația Evaluarea
7 minute Elevii vor fi împărțiți în 5 echipe de câte 5 elevi și vor primi Cartonașe cu sitematică prin
cartonașe cu litere (anexa 2) și va trebui să formeze silabe. litere Pe grupe observare
Le vom scrie pe tablă la final.
SARCINA 3 Demonstrația Observarea
Tot în grupe, vor primi cartonașe cu silabe (anexa 3) și va Explicația Pe grupe sistematică
10 minute trebui să formeze cuvinte. Conversația
Cartonașe cu
SARCINA 4 silabe

Tot în echipe, vor forma din cartonașe pe care sunt scrise Cartonașe cu Pe grupe
5 minute cuvinte (anexa 4), propoziții. cuvinte

6. Asigurarea fee- Joc Aud/Nu aud Exercițiul Frontal Aprecieri


back-ului verbale
Voi rosti câteva cuvinte care conțin sau nu literele învățate.
5 minute
Dac aud litera învățată, vor bate din palme, daca nu o aud,
vor bate din picioare.

7. Concluzii, Se vor discuta impresiile orei și se vor trage concluzii cu Conversația Aprecieri
evaluare si privire la activități. verbale
aprecieri
1 minute

8. Activitate Jocuri de mișcare. Jocul didactic Laptop Frontală Observarea


recreativă boxă sistematică

10 minute
Anexa 1

S-ar putea să vă placă și