Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 02.12. 2021


Profesor: Gorea Alexandra
Cercul: Creație grafică
Nr. lecției: 34
Subiectul: Design-ul grafic. Anunțul.Afișul
Tipul lecției: de formare a capacităților de aplicare a cunoștințelor
Unități de competențe:
Identificarea sarcinilor designului grafic;
Elaborarea anunțurilor informative.
La sfarșitul orei elevii vor fi capabili:
 să asculte cu atenţie şi să se concentreze atunci când li se dau instrucţiuni specifice
 să consolideze noţiunea de design grafic şi rolul pe care îl are în dezvoltarea gustului artistic
 să folosească elementele de limbaj plastic
 să numeasc principalele principii ale unui anunț informativ bine executat .
 să definească termenul «informație cheie»să
 să realizeze o compoziţie Afiş- conform subiectului lecţiei
 să lucreze cu interes şi plăcere tema plastică şi să exprime judecăţi estetice simple despre lucrările proprii şi a celorlalţi
Streategii didactice
- Forme de organizare: frontal, individual, în perechi.
- Metode și procedee: problematizarea; conversația euristică; jocul didactic;explozia stelară, exercițiul; demonstrația; explicația.
- Mijloace didactice: a) afişe, calculatoare,monitor, telefoane,fișe pentru lucru individual; planșă pentru autoverificare.
Strategii de evaluare: autoevaluare; evaluare formativă interactivă.
Biblografie:
1. CURRICULUM NAȚIONAL, DISCIPLINA OPȚIONALĂ DESIGN GRAFIC, Clasele VIII-IX
2. Standarde de competențe digitale ale elevilor din ciclul primar, gimnazial și liceal. Aprobate prin
ordinul Ministerului Educației nr. 862 din 7 septembrie 2015.
3. Эллен Луптон. Графический дизайн. Базовые концепции. Издательский дом «Питер», 2015
Adobe Photoshop CS3:Curs oficial Adobe Systems. Traducere de Cora Radulian. Teora, 2008
4. Platforma Tekwil online
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Elemente de conținut Strategii didactice Strategii


Tim Forme Metode Mijloace de
Activitatea profesorului Activitatea elevilor p evaluare
Evocare
Asigurarea unui climat favorabil pentru buna desfăşurare a 3 frontală frontală
lecţiei. Pregătesc materialele şi min Conversaţia
Verific prezenţa, ţinuta elevilor şi esteticul clasei. aşteaptă în linişte
Îndrum elevii în activităţi de pregătire a materialelor începerea lecţiei
necesare şi de stabilire a ordinii şi disciplinei.

Orele trecute am discutat despre designul grafic. Ce Am realizat o reclamă la 3 Frontală Conversaţia Monitor
compoziţie aţi mai făcut, care să facă parte din această un produs cosmetic. min Slide 1
categorie?
Astăzi, vom aborda o altă temă, este vorba de realizarea unui 4 Frontală Expunerea videoproiect Observarea,
afiş. min or
Proiectez pe monitor imagini cu afişe publicitare, sau tablă
realizate de artişti consacraţi. Slide 2
Prezint noșiunile
Realizarea sensului
Afişul este o formă de comunicare vizuală, din timp cu Notează în carnețele
privire la un eveniment cultural, sportiv, economic, etc, ce noţiunile 5 Frontală Expunerea Monitor Observarea
urmează să aibă loc. Prin text scurt, prin imagini, afişul min Tablă
comunică idei. El se realizează de obicei în culori, dar se Slide 3
poate recurge şi la colaj sau fotomontaj, grafică
computerizată etc. , poate fi multiplicat în mii de exemplare.
De regulă, anunțurile, reprezintă un text de la câteva zeci de
cuvinte până la câteva sute. Deseori conțin elemente
standard — numărul telefonului, adresa e-mail sau orice alt
identificator care se plasează la sfârșitul anunțului. În scopul
atragerii atenției, unele din ele conțin un simbol sau un
logotip.
Anunțurile deseori se clasifică pe teme: auto, muncă,
tehnică, etc. Dezvoltarea tehnologiilor a permis ca anunțurile
să de dezvolte și să devină pro-active. Suplimentar la
descrierea textuală și fotografiei, un anunț pro-activ permite
vânzătorului să schimbe prețul și, în esență, să desfășoare
comerț pe bază de licitații. Dezvoltarea tehnologiilor digitale
a permis crearea așa-numitelor anunțuri targetate, destinate
pentru clienți dintr-un grup social specific.
Pe lângă ziare, principalul loc de afișare a anunțurilor sunt
panourile de anunțuri, cu apariția unor astfel de locuri,
anunțurile au început să evoluționeze și apar divizări pe
afișe, înștiințări,
Realizează schema.
Realizez schema pe tablă. Răspund la întrebări 5 Frontală Brainstormi Tablă
CINE? min ng,
Formati
conversaţia,
Metoda
CE? UNDE? vă, orală
AFIŞUL explozia
stelară
CÂND? DE CE?

Provoc elevii să răspundă la întrebări, ulterior voi completa


schema de pe tablă :
Ce este afişul ?
Cine îl realizează ?
De ce sunt realizate ele, care este scopul?
Unde sunt ele amplasate?
Cine sunt beneficiarii acestor forme de publicitate?

Reflecția
Pe parcursul celor trei ore alocate, veţi realiza un afiş Elevii îşi pregătesc Frontală Foaie A3,
“Ialoveni în miniatură”, în care v-a trebui să promovaţi materialele de lucru, sunt 25 Conversaţia creion, Formativă,
expoziţia de fotografie a trei dintre colegii voştri, vernisajul atenţi la indicaţii, notează min Individuală radieră orală
va avea loc în data de 1 decembriee 2021, orele 18˚˚, în în carnete,titlul şi datele
Ialoveni ce trebuie inserate în afiş,
şi ulterior realizează
schiţa afişului.
Care sunt elementele ce apar într-un afiş? Frontală Dezbaterea Afişe
Și iarăși, în concluzie, trebuie să repetăm că forma/formatul Imaginea, titlul, data,
reprezintă doar o parte infimă din ce înseamnă design-ul, iar locul, ora 3
tot ce am abordat poate fi utilizat cu unele ajustări și pentru min
posturi SMM, și bannere și pentru anunțuri personale. Exersează în programul
Exercițiul interactiv — determinați elementele care lipsesc Adobe Ilustrator
în locurile obscurizate, indiciu — undeva ați obscura data,
în altă parte, prețul.
Demonstrez lucrul în program
Extindrea
Pentru ora viitoare, în cursul săptămânii atrage atenția la Elevii sunt atenţi la Frontală Reflecţia
toate afișele și anunțurile, care ți se ivesc în cale (în indicaţii şi notează în
magazin, în scara blocului, pe stâlp, pe lightbox). Dacă ai caiete cerinţele Formativă,
posibilitatea, fotografiază-le și analizează cum poate fi profesorului. 5 orală
îmbunătățit un anunț sau altul, precum și unde este absolut min
inutil și trebuie să elaborați o nouă soluție de design.

Lucrarea pe care aţi început-o astăzi o vom continua ora Elevii îşi strâng 2 Frontală şi
viitoare. materialele de pe masă, min individuală
Elevii care au fost active la oră vor fi notaţi în catalog şi în în linişte.
carnete

S-ar putea să vă placă și