Sunteți pe pagina 1din 21

Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă „Alexandru Roșca”

Strada 1 Decembrie 1918, nr. 68, Piatra Neamț

Telefon: 0233 22 11 01; e-mail: csei_alrosca@yahoo.com; web: www.csei-alrosca.ro

Proiect didactic

Data: 18.03.2019
Clasa: a VII-a B
Școala: Centrul Școlar Pentru Educație Incluzivă " Alexandru Roșca", Piatra Neamt
Propunător: Dumitrache Lavinia Irina
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Subiectul lecției: Timpurile verbului
Tipul lectiei: Consolidare de cunoștințe
SCOPUL: Dezvoltarea capacităţilor intelectuale de identificare şi utilizare în diferite situaţii a timpurilor verbului, ca parte principală
de vorbire.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă „Alexandru Roșca”

Strada 1 Decembrie 1918, nr. 68, Piatra Neamț

Telefon: 0233 22 11 01; e-mail: csei_alrosca@yahoo.com; web: www.csei-alrosca.ro

 Obiective cognitive

Elevii vor fi capabili:

O.C. 1. să definească verbul şi categoriile gramaticale ale acestuia;


Nivel maxim: să formuleze corect definiția vebului, funcția sintactică pe care poate să o aibă și principalele categorii gramaticale –
timp, persoană, număr;
Nivel mediu: să formuleze corect definitia vebului și funcția sintactică pe care poate să o aibă;
Nivel minim: să formuleze corect definitia vebului și să îl identifice într-o propoziție simplă.

O.C.2. să aleagă forma corectă a verbului;


Nivel maxim: să aleagă toate cele 5 forme corecte ale verbului;
Nivel mediu: să aleagă cel puțin 3 forme corecte ale verbului;
Nivel minim: să aleagă cel puțin o formă corectă a verbului.

O.C. 3. Să scrie corect formele de trecut, prezent şi viitor al unor verbe;


Nivel maxim: Să scrie corect formele de trecut, prezent şi viitor ale tuturor celor 5 verbe;
Nivel mediu: Să scrie corect formele de trecut, prezent şi viitor a cel puţin 3 verbe;
Nivel minim: Să scrie corect formele de trecut, prezent şi viitor cel puţin ale unui verb.
Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă „Alexandru Roșca”

Strada 1 Decembrie 1918, nr. 68, Piatra Neamț

Telefon: 0233 22 11 01; e-mail: csei_alrosca@yahoo.com; web: www.csei-alrosca.ro

O.C. 4 Să rezolve corect fișele de lucru;


Nivel maxim: Să rezolve corect toate fișele de lucru;
Nivel mediu: Să rezolve corect două fișele de lucru;
Nivel minim: Să rezolve corect o fișă de lucru;

 Obiective afective:

O.A.5 Să participe cu interes la lecție;


O.A.6 Să manifeste spirit de inițativă și cooperare în cadrul grupului.

 Obiective psihomotorii:

O.PM.7 Să-și păstreze ținuta adecvată în bănci;


O.PM.8 Să-și orienteze efortul oculo-motor spre centrul de interes vizat.

STRATEGII DIDACTICE

I. Resurse procedurale
Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă „Alexandru Roșca”

Strada 1 Decembrie 1918, nr. 68, Piatra Neamț

Telefon: 0233 22 11 01; e-mail: csei_alrosca@yahoo.com; web: www.csei-alrosca.ro

1. Metode și procedee
 Explicația;
 Conversația euristică
 Expunerea;
 Observația dirijată;
 Exercițiul;
 Munca independentă;
 Învățarea interactive.

2. Forma de organizare:
 Individual;
 Frontal.

II. Resurse materiale:


 Tabla;
 Caiete;
 Fișe de lucru;
 Jetoane;
 Planșe explicative.

III. Forme și tehnici de evaluare:


 Observația sistematică;
Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă „Alexandru Roșca”

Strada 1 Decembrie 1918, nr. 68, Piatra Neamț

Telefon: 0233 22 11 01; e-mail: csei_alrosca@yahoo.com; web: www.csei-alrosca.ro

 Autoevaluarea;
 Proba scrisă;
 Evaluarea de către colegi.

IV. Resurse temporale:


 45 min.

SCENARIUL DIDACTIC

Etapele lectiei Ob. Conținul operațional al predării Strategii didactice Forma de


Op. evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode și Material Forma de
procedee didactic organizare

1. Moment Se asigură condiții optime Elevii se pregătesc Instructaj verbal Tabla Frontală
organizatoric pentru buna desfășurare a pentru începerea orei. Caiete de clasă
lecției;
2 min Pregătirea materialului
didactic și stabilirea
liniștii.
Elevii se pregătesc pentru
Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă „Alexandru Roșca”

Strada 1 Decembrie 1918, nr. 68, Piatra Neamț

Telefon: 0233 22 11 01; e-mail: csei_alrosca@yahoo.com; web: www.csei-alrosca.ro

începerea orei.
Notează pe caiete data şi
titlul lecţiei.
2. Verificarea O.C. Pentru a verifica Elevii își vor aminti, cu Conversația Tabla Frontală; Orală;
temei/ re- 1 cunoștințele însușite, le ajutorul meu, definiția euristică Fișă cu schema Individuală. Scrisă
actualizarea adresez întrebări verbului și care sunt Explicația "ciorchinele"
cunoștințelor referitoare la verb: principalele caracteristici Exercițiul
asimilate -Ce este verbul? (categorii gramaticale) Metoda
anterior ale acestuia; "ciorchinele"
-Care sunt timpurile
3 min verbului?
Elevii vor completa
fișa”ciorchinele”.
Le propun rezolvarea
fișei nr. 1 (tip
”ciorchine”) pentru a-și
aminti categoriile
gramaticale ale
verbului (timp,
persoană, număr).
Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă „Alexandru Roșca”

Strada 1 Decembrie 1918, nr. 68, Piatra Neamț

Telefon: 0233 22 11 01; e-mail: csei_alrosca@yahoo.com; web: www.csei-alrosca.ro

Nivel minim: Elevii


îșiyjh vor aminti cel
puțin definiția verbului
sau una dintre
caracteristicile
acestuia.
Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă „Alexandru Roșca”

Strada 1 Decembrie 1918, nr. 68, Piatra Neamț

Telefon: 0233 22 11 01; e-mail: csei_alrosca@yahoo.com; web: www.csei-alrosca.ro

3. Captarea O.C. Se realizează cu Elevii ascultă cu atenție Conversația Fișa nr. 2 Frontală; Capacitatea
atenției elevilor 2 ajutorul unui text și completează cu euristică Individuală. elevului de a
lacunar verbele lipsă fișa de Explicația alege corect
7 min din care lipsesc verbele lucru. Exercițiul din listă
verbele care
(anexă- fişa 2).
lipsesc.
-Cum este acest text?
De ce nu are înţeles?
Voi completa textul
împreună cu elevii.

Nivel minim: Elevii vor


completa corect cel puțin
un verb.
4. Anunțarea Informez elevii că astazi Elevii sunt atenti la Conversatia Tabla Frontală
subiectului vom studia verbul și prin indicatiile cuprivire la Explicația Cietele de
lecției și a ce se caracterizează urmatoarele momente ale clasă
obiectivelor verbul, în mod special care desfasurarii lectiei.
operaționale sunt timpurile principale
(trecut, prezent, viitor) ale
2 min verbului;
Anunt tema lectiei de
Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă „Alexandru Roșca”

Strada 1 Decembrie 1918, nr. 68, Piatra Neamț

Telefon: 0233 22 11 01; e-mail: csei_alrosca@yahoo.com; web: www.csei-alrosca.ro

astazi - "Timpurile
verbului"
Notez pe tabla titlul lectiei.
Le prezint centrele de
interes si le enumar
sarcinile pe care le vor
indeplini pe parcursul orei.

5. Scriu pe tablă un text care Eleviirezolvă cerinţa Conversatia Tabla Frontală; Orala
Sistematizarea, conţine verbe pe care ei individual, la tablă. euristica Caiete de clasa Individuală.
consolidarea și trebuie să le sublinieze pe Explicatia
fixarea tablă. Problematizarea
cunoștințelor Discutăm variantele Exercitiul
asimilate corecte.
anterior
5 min
O.C.
3 Fișă de lucru
7 min OP Le distribui elevilor fişe Elevii rezolvă individual Exercitiul Individuală. Scrisă
M.8 care conţin două variante fişa, alegând varianta
de scriere a unor verbe. corectă.

Tabla
8 min Propun elevilor Elevii sunt atenti, Conversatia Caiete de lucru Frontală; Capacitatea
Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă „Alexandru Roșca”

Strada 1 Decembrie 1918, nr. 68, Piatra Neamț

Telefon: 0233 22 11 01; e-mail: csei_alrosca@yahoo.com; web: www.csei-alrosca.ro

reactualizarea informatiilor raspund la intrebari euristica Fişe de lucru Individuală. elevului de


obtinute prin jocul “Ieri, si pun si ei intrebari Explicatia arezolva
azi, mâine” prin care ei lamuritoare. Problematizarea corect, partial
trebuie să completeze Complează fişa de lucru, Conversatia sau complet
variantele de trecut, după exemplificările Exercitiul fisa de lucru
prezent şi viitor al unor mele la tablă.
verbe date.
Le explic diferenţa de
formă pentru cele trei
timpuri, la persoana I,
singular.
Le explic si le exemplific
importanta acordului
corect Subiect - Predicat;

De exemplu, le propun sa Alcatuiesc o propoziţie Capacitatea


faca diferenta intre în care cuvântul „poartă” elevului de a
cuvantul "poarta" ca să fie, substantiv, apoi intelege
substantiv si subiect si verb. diferenta
cuvantul "poarta" ca verb intre cele
si predicat. doua cazuri
expuse.
Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă „Alexandru Roșca”

Strada 1 Decembrie 1918, nr. 68, Piatra Neamț

Telefon: 0233 22 11 01; e-mail: csei_alrosca@yahoo.com; web: www.csei-alrosca.ro

6. Obtinerea O.C. Distribui elevilor fise de Identifică verbele dintre Exerciţiul Fisa de lucru Individuală Capacitatea
performantei 5 lucru tip “Descoperă alte părţi de vorbire. Explicatia elevului de a
O.A. intrusul” în care elevii completa
5 min 7 trebuie să descopere care corect fisa
este verb, dintr-un lanţ de
cuvinte.(anexa 5)
7.Asigurarea Distribui elevilor fişe Elevii vor studia fişa. Conversatia Fişe Frontală; Orală
feed-back-ului (Anexa 6 “Să ne cunoştem Explicatia Individuală
Vor pune întrebări
mai bine!”) pe care să o referitoare la cerinţă.
4 min
completeye în clasă sau ca
temă.
Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă „Alexandru Roșca”

Strada 1 Decembrie 1918, nr. 68, Piatra Neamț

Telefon: 0233 22 11 01; e-mail: csei_alrosca@yahoo.com; web: www.csei-alrosca.ro

Le explic cerinţa elevilor.

8.Asigurarea Voi face aprecieri generale Ascultă aprecierile Conversatia Frontală Aprecieri
retenției și a si individuale cu privire la verbale cu privire la Explicatia verbale
transferului modul de participare in modul în care s-a
cadrul activitatii. desfăşurat ora de limba
5 min Voi recompensa fiecare şi literatura română.
elev.
Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă „Alexandru Roșca”

Strada 1 Decembrie 1918, nr. 68, Piatra Neamț

Telefon: 0233 22 11 01; e-mail: csei_alrosca@yahoo.com; web: www.csei-alrosca.ro

Anexa 1

Completează schema următoare

Verbul
Persoană
Timp

Număr
Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă „Alexandru Roșca”

Strada 1 Decembrie 1918, nr. 68, Piatra Neamț

Telefon: 0233 22 11 01; e-mail: csei_alrosca@yahoo.com; web: www.csei-alrosca.ro


Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă „Alexandru Roșca”

Strada 1 Decembrie 1918, nr. 68, Piatra Neamț

Telefon: 0233 22 11 01; e-mail: csei_alrosca@yahoo.com; web: www.csei-alrosca.ro

Anexa 2

Completați spațiile cu verbele potrivite. Alegeți dintre următoarele:

să participe, cântând, ascultă, vor cânta

Vlad şi Mircea …………… muzică. Ei doresc ……..………….. la


un concurs de muzică uşoară, însă nimeni nu i-a auzit…..……….
până acum. Ei………..…….. pe scenă pentru prima dată.
Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă „Alexandru Roșca”

Strada 1 Decembrie 1918, nr. 68, Piatra Neamț

Telefon: 0233 22 11 01; e-mail: csei_alrosca@yahoo.com; web: www.csei-alrosca.ro

Anexa 3

1. Alegeţi forma corectă a verbelor:

să fii/ să fi;
este/ ieste;
să scri/ să scrii;
să vii/ să vi;
suntem/ sântem.
Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă „Alexandru Roșca”

Strada 1 Decembrie 1918, nr. 68, Piatra Neamț

Telefon: 0233 22 11 01; e-mail: csei_alrosca@yahoo.com; web: www.csei-alrosca.ro

Anexa 4

3.Joc: ,,Ieri, Azi, Mâine”

a visa; a zâmbi; a citi; a pleca; a scrie;

Ieri/ Trecut Azi/ Prezent Mâine/ Viitor


am citit citesc voi citi
Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă „Alexandru Roșca”

Strada 1 Decembrie 1918, nr. 68, Piatra Neamț

Telefon: 0233 22 11 01; e-mail: csei_alrosca@yahoo.com; web: www.csei-alrosca.ro

Anexa 5

2. ,,Descoperă intrusul!” În următoarele liste de cuvinte se află câte


un verb

 copil, inteligent, devreme, a învăţa, vecin


 a exista, părinte, scund, acum, teren
 acasă, fericit, a se întrista, catalog, ieri
 tablou, a fi, iute, perspicacitate, şapte
 adult, plăcere, isteţ, mie, a se documenta
 învăţătură, nou, al şaptelea, a se bucura, româneşte
Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă „Alexandru Roșca”

Strada 1 Decembrie 1918, nr. 68, Piatra Neamț

Telefon: 0233 22 11 01; e-mail: csei_alrosca@yahoo.com; web: www.csei-alrosca.ro


[Tastați aici] [Tastați aici] [Tastați aici]
[Tastați aici] [Tastați aici] [Tastați aici]

S-ar putea să vă placă și