Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA: 23.11.2005. GRADINITA: nr.265 GRUPA: mijlocie EDUCATOARE: Pieleanu Aurora DEN. ACTIVITATII: Educatie artistico-plastica TEMA: Ghimpisor sau Ghimpici TIPUL ACTIVITATII: predare SCOPUL ACTIVITATII: - formarea deprinderii de a folosi tehnica suflarii cu paiul; - dezvoltarea capacitatii de exprimare plastica libera, spontana; OBIECTIVE OPERATIONALE: - sa sesizeze caracteristicile si transformarile materialelor, respectand modul de lucru; - sa realizeze tema prin tehnica suflarii cu paiul; - sa redea pata de culoare in plansa lor; METODE SI PROCEDEE: - conversatia - demonstratia - explicatia - exercitiul MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: - acuarele, recipiente cu apa; - coli de desen; - paiuri, pensule; - modelul educatoarei, aricii; MATERIAL BIBLIOGRAFIC: - Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii, M.E.N., Bucuresti, 2005 - Metodica predarii desenului si modelajului, Bucuresti, 1971 1972

DURATA: 20 EVENIMENTUL DIDACTIC 1. Moment organizatoric

CONTINUTUL STIINTIFIC Se vor asigura conditii necesare pentru buna desfasurare a activitatii: - aranjarea copiilor la mese in asa fel incat sa vada bine modelul si sa primeasca lumina din stanga; - pregatirea plansei - modelul educatoarei si materialul copiilor ; - organizarea intrarii copiilor in mod ordonat; imprimarea unei tinute corecte. Prezint cei doi arici frati Ghimpisor si Ghimpici. Ii voi anunta ca vor realiza si ei o lucrare care se va numi Ghimpisor sau Ghimpici in care vom picta unul dintre doi arici frati printr-o tehnica noua a suflarii in pai. - Priviti si in plansa mea ce arici nazdravani am realizat! - Ce observam in plansa doi arici cu multe ace. - Noi o sa desenam o pata de culoare, care reprezinta corpul ariciului, dupa care vom sufla cu paiul spre partea de sus a paginii si vom realiza acele ariciului. - Fiti atenti sa va arat cum veti picta ariciul! Se va demonstra si explica cum vom picta ariciul cu pensula si
2

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

2. Anuntarea temei si prezentarea modelului

Conversatia

Frontala

3. Analizarea modelului

Explicatia

Frontala

4. Demonstrarea si explicarea temei

Demonstratia Explicatia

Frontala

paiul. Intai se va aplica pata de culoare si apoi se va sufla cu paiul in directia sus. - Prima data vom aplica pata de culoare care reprezinta corpul ariciului. Vom lua pensula o vom tine cu cele trei degete, vom inmuia in apa, apoi vom lua culoare cu pensula si vom atinge pensula de foaia de hartie. Apoi dupa ce terminam de realizat corpul ariciului pata de culoare, vom spala pensula dupa folosire, o vom sterge de servetel. Astfel am realizat corpul ariciului. - Al doilea pas: luam paiul in mana, il punem aproape de pata de culoare si suflam in partea de sus a paginii de mai multe ori pentru a realiza cat mai multe ace. Noi stim ca ariciul are foarte multe ace si noi trebuie sa pictam cat mai multe. Si astfel am realizat, am pictat un arici pe Ghimpisor sau pe Ghimpici. Exercitiul 5. Distribuirea materialului Voi distribui materialul necesar pentru realizarea lucrarii. Executarea temei de catre - Acum treceti la treaba! Spor la lucru! copii In timp ce ei executa tema ii urmaresc indeaproape, trecand pe la masa fiecaruia si ajutandu-I cand este nevoie. 6. Incheierea activitatii a) incetarea lucrului b) strangerea materialului c) analiza si aprecierea lucrarilor Voi anunta cu cateva minute inainte ca trebuie sa-si incheie lucrarile. Voi strange materialele si voi pune lucrarile la panou. Voi examina lucrarile impreuna cu copiii. Voi motiva aprecierile facute. Voi face aprecieri referitoare la comportamentul copiilor din timpul activitatii.
3

Obiectivele se considera realizate daca: 80% din copii vor rezolva sarcina Frontala

Explicatia

S-ar putea să vă placă și