Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Disciplina:
Clasa:
Tema: Meşteşuguri populare. Ceramica.
Subiectul lecţiei: Modelarea unui vas prin suprapunerea în spirală a vergelelor, tehnica au columbin.
Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi
Unitatea de competenţă:
- elaborarea unui proiect de confecţionare a obiectelor din lut;
- evaluarea lucrărilor confecţionate ţinând cont de aspectul estetic, calitativ şi funcţional.
Obiective operaţionale:
O1- să cunoască operaţiile tehnologice de prelucrare a lutului;
O2- să rezolve corect rebusul;
O3- să descrie etapele de modelare a vasului în spirală;
O4 -să reproducă forma şi proporţiile vasului din lut conform desenului grafic;
O5- să execute corect succesiunea operaţiilor de realizare a vasului;
O6- să evalueze şi autoevalueze lucrările proprii şi ale colegilor conform cerinţelor funcţionale;
O7- să aprecieze obiectiv şi critic produsul muncii personale.
Strategii didactice:
 Metode și procedee: instructajul, explicaţia, observarea, demonstraţia, analiza, conversaţia, brainstorming, lucrul cu fişa tehnologică, dialogul dirijat,
turul galeriei.
 Mijloace de învățământ: proiector, planşe demonstrative, manualul, calculator.
 Materiale şi ustensiile: lut, eboşoare, vas cu apă, sârmă, barbotină, vas din lut.

1
Bibliografia: Curriculum Naţional. Ministerul Educaţiei al Republicii Moldova, Chişinău, 2010; Curriculumul disciplinar. Ghidul de implementare
a curriculumului disciplinar, Chişinău 2018. Manualul şcolar la Educaţia tehnologică cl.5-a, Ministerul Educaţiei şi Tineretului al Republicii Moldova.

Reguli de igienă pentru activitatea de modelaj


Igiena îmbrăcămintei:
- să purtați șorțul de bucătărie pentru ca să nu vă murdăriți pe haine
- să nu atingeți hainele până nu vă spălați mâinile de lut

Igiena spațiului de lucru:


- să pregătiți ingredientele cu grijă pentru a nu face mizerie pe masă
- să nu scoateți lutul din vas pînă ce nu s-a omogenizat și e gata de frămîntat
- să vă spălați mîinile în vasul cu apă pregătit înainte de a atinge robinetul sau alte obiecte
- să curățați și să ștergeți masa după ce ați terminat modelajul
- să spălați vasele folosite, să le ștergeți și să le puneți la locul lor
- să măturați podeaua
- să ștergeți pe jos

Normele de protecţie:
- materialele şi ustensiile necesare se ţin mereu aproape
- ustensiile ascuţite se utilizează cu atenţie ca să nu vă răniţi
- cuţitul se transmite cu mînerul înainte, iar foarfecele cu inelele înainte
- locul de lucru prebuie să fie bine iluminat.
-

2
Secvenţele Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii Evaluare
lecției didactice
Asigurarea unui ambient (material şi psihic) optim
pentru elevi: Organizarea
Pregătesc locul de lucru, selectează
-aerisirea sălii de clasă; Instructajul ştiinţifică a
materialele şi ustensilele.
-pregătirea materialului; muncii.

O2 -intrarea ordonată a copiilor.


Se solicită copiiilor să adopte o poziţie corectă la
Evocarea masa de lucru pentru a putea modela corect: spatele
drept, mâinile pe masă, capul drept.

O1 Se propune elevilor rezolvarea unui rebus. Rezolvă rebusul Rebus


,,LUTĂRIE” ( Anexa 3) Răspund la întrebări.
Se solicită elevilor să-şi amintească de la lecţia a) Curăţirea de impurităţi; Analiza
anterioară cunoştinţele însuşite. b) Punere la dospit;
1. Ce operaţiuni tehnologice sunt folosite la c) Malaxarea sau frământarea cu apă; Conversaţia
prelucrarea lutului? d) Debitarea în bulgări urmată de o
nouă frământare manuală etc.
-elaborarea desenului vasului Brainstorming Frontală

2. Numiţi etapele de modelare a unui vas din -tăierea din lut a bazei vasului
O3
lut prin tehnica suprapunerii în spirală. -pregătirea vergelelor pentru
Se demonstrează fragmente de expoziţii de modelarea vasului
ceramică populară şi a meşterilor – olari. -aplicarea ultimei vergele Demonstraţia

3
Se anunţă subiectul lecţiei şi tehnica în care se va -aplicarea toartei
modela obiectul ales. - punerea vasului la uscat
Profesorul propune elevilor activitate în perechi, Elevii studiază fişa tehnologică, Explicaţia
studierea atentă a fişei tehnologice. Explică execu- urmăresc care este succesiunea
Frontală
Realizarea tarea practică a modelării unui obiect din ceramică în operaţiunilor de realizare a vasului,
sensului O4 tehnica au columbin. examinează reprezentarea grafică a
Enumără etapele de realizare conform fişei tehno- vasului pe care l-au ales şi desenat
logice. la lecţia precedentă şi pregătesc
Explică în ce constă lucrul individual de exersare. materialele necesare modelării.
Anunţă regulule de igienă a îmbrăcămintei (purta- Examinează tehnica securităţii.
rea șorțului de bucătărie, spălarea mâinilor înaintea
atingerii îmbrăcămintei) și a spațiului de lucru (cu-
Elevii activează conform fişei Lucrul cu fişa
rățarea mâinilor în vasul cu apă pregătit înaintea
tehnologice. tehnologică
atingerii ustensilelor de igienă sau a robinetului, cu-
rățarea mesei, spălarea vaselor folosite, măturarea
O5 podelei). Elevii enumeră regulile de igienă prezen-
Execută lucrul individual, lucrează
tate. Prof. demonstrează executarea corectă a
în perechi.
operaţiilor. Dirijează activitatea elevilor, atenţio- Demonstraţia
Individuală
nează la greşelile care pot fi comise, explică, de- Explicaţia
monstrează, monitorizează. Sugerează modalităţi
Demonstrează idei noi, creative.
Activitate în
de îmbunătăţire a tehnicii de lucru pentru obţinerea
perechi
performanţei în modelaj.

4
Spre sfârşitul lecţiei, se cere copiilor să alinieze
pe 2 bănci în mijlocul clasei vasele din lut şi se vor Analizează propria lucrare şi cele
Reflecții face aprecieri asupra produselor finite. confecţionate de colegi Turul galeriei Autoevaluarea
O6 O atenţie deosebită se va acorda respectării formei comparându-le cu desenul formei,
şi proporţiilor indicate în schiţa grafică. dimensiunii şi proporţiilor părţilor Comparaţia
Finisarea lucrării în aspect estetic, creativ, componente.
O7
calitativ, original şi funcţional. Comentează etapele tehnologice de Frontală
Respectarea normelor de igienă şi protecţie în confecţionare utilizând
timpul lucrului. terminologia specifică.
Se sugerează modalităţi de îmbunătăţire a tehnicii Propun sugestii pentru remedierea Dialogul
de lucru pentru obţinerea performanţei în modelaj. erorilor. Dirijat Individuală
Aprecieri prin calificative, aprecierea activităţii
clasei, disciplina şi ordinea la locul de muncă.

Extensie Produsele finale se vor lăsa la soare pentru a se usca Aduc în ordine locul de muncă.
şi la dorinţă se vor decora cu imagini decoratve.

5
6

S-ar putea să vă placă și