Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data:
Clasa: a VIII-a
Obiectul: Chimie
Tema lecţiei: Săruri –metode generale de obţinere
Tipul lecţiei: Verificarea cumoştinţelor prin lucrare de laborator
Competenţe specifice:
 Formarea de priceperi şi deprinderi de lucru în laborator şi a muncii în
echipă;
 Explicarea observaţiilor în scopul identificării metodelor generale de
obţinere a sărurilor;
 Analizarera, interpretarea observaţiilor obţinute prin activitate investigativă
şi scrierea ecuaţiilor reacţiilor chimice aferente;
 Comunicarea sub formă scrisă/orală a rezultatelor demersului de investigare
a metodelor generale de obţinere a sărurilor;
 Formularea de concluzii şi generalizări pentru punerea în evidenţă a
metodelor de obţinere ale sărurilor
 Utilizarea aparaturii şi a echipamentelor de laborator pentru rezolvarea
itemilor din fişa lucrării;
 Respectarea normelor de protecţie a muncii în laboratorul de chimie
Metode de lucru: experimentul, conversaţia, problematizarea
Material didactic:
sticlărie:pahare, eprubele, baghete, pipete, spatule, trepied, sită de azbest,
chibrituri, spirtieră
reactivi: Fe(pilitură), S, Zn, HCl, H 2SO4, CuO, NaOH, AgNO3 , H2SO4, ,
CuSO4 ; Ca(OH)2, fenolftaleină,
fişă delucru
Desfăşurarea lecţiei:
1. Moment organizatoric: salutul, stabilirea liniştei, notarea absenţilor;
2. Desfăşurarea orei: elevii se vor aşeza la mesele, unde vor lucra în echipe de
câte patru. La mesele de lucru elevii vor găsi materialele necesare precum şi
o fişă de lucru. După reluarea pe scurt a celor mai importante norme de
protecţie a muncii în laboratorul de chimie şi a împărţirii sarcinilor pe
fiecare membru al echipei, elevii se pot apuca de lucru. După realizarea
experimentelor, fiecare elev va completa în fişa lucrării ecuaţiile reacţiilor
chimice, precum şi observaţiile aferente. Apoi, câte un elev din fiecare grupă
va prezenta pe rănd intregii clase rezultatele obţinute, care se vor confrunta
cu rezultatele obţinute de celelalte grupe.
3. Temă: Pe baza cunoştinţelor acumulate până în present, încercaţi să
identificaţi principalele proprietăţi chimice ale sărurilor. Precizaţi clasele de
substanţe care reacţionează şi scrieţi ecuaţiile reacţiilor chimice .
FIŞĂ DE LUCRU

Nr. Metodă de obţinere Reactanţi Ecuaţia reacţiei chimice Observaţii


Crt.

1. Reacţie de combinare sau….. Fe, S

2. Reacţia bazelor cu oxizii acizi Ca(OH)2, CO2

3. Reacţia acizilor cu bazale sau... HCl, NaOH,


fenolftaleină

4. Reacţia sărurilor solubile cu CuSO4 , NaOH,


bazele

Zn, H2SO4
5. Racţia metalelor cu acizii

HCl, CuO,
6. Reacţia acizilor cu oxizii
metalici

HCl, AgNO3 ,
7. Reacţia acizilor cu sărurile H2SO4, H2SO4,

S-ar putea să vă placă și