Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DISCIPLINA: FIZICA
CLASA:

TEMA LECTIEI: LEGEA LUI OHM. Rezolvare de probleme

TIPUL LECTIEI: de consolidare si sistematizare a cunostintelor

DURATA LECTIEI:45 min

OBIECTIVEOPERATIONALE:
- sa aplice Legea lui Ohmsi relatiile de calcul ale rezistentelor
- sa rezolve analitic, literal si numeric probleme legate de temele studiate;
- sa transfere cunostinte specifice matematicii si sa le aplice in rezolvari de probleme;
- sa interpreteze si sa verifice rezultatele problemelor;
- sa-si asume roluri diferite in activitatile de grup.
RESURSELE ACTIVITATIIDIDACTICE:

1. Resurse materiale: - manual pentru clasa a X-a, culegeri de probleme de fizica, fise de lucru
,calculator, videoproiector;

2. Resurse procedurale:

a) Metode de predare - invatare: - exercitiul, conversatia euristica,


demonstratia, algoritmizarea, problematizarea;

b) Metode de stimulare acreativitatii: - Activitati in grup

c) Metode pentru dezvoltarea gandirii critice: - Metoda „ ganditi / lucrati in perechi /


comunicati”

d) Forme de organizare a activitatii: - independenta, individuala, pe grupe si frontala;

INSTRUMENTE DE EVALUARE: - observatia sistematica a elevilor, verificarea orala, tema

pentru acasa, autoevaluarea.


DESFASURAREA METODICA A LECTIEI
EVENIMENTELE DURATA ACTIVITATEA DE INVATARE
DIDACTICE ACTIVITATEA ACTIVITATEA
PROFESORULUI ELEVILOR
1. Organizarea 2 minute - stabileste ordinea si - elevii se pregatesc
activitatii disciplina; cu cele necesare pentru
lectie.
- noteaza absentele;
2. Motivatia 3 minute - comunica elevilor
invatarii, subiectul lectiei,
stimularea obiectivele operationale si
interesului, etapele de desfasurare a
captarea atentiei lectiei.
3. Verificarea si 10 minute - distribuie elevilor fisa 1, - dezleaga individual
reactualizarea ce cuprinde un rebus, pe rebusul, apoi se
cunostintelor care elevii vor trebui sa-l consulta cu colegii de
rezolve individual, urmand grupa;
apoi sa se consulte cu
colegii de grupa; - raspund intrebarilor
adresate de catre
- urmareste modul in care profesor;
elevii isi desfasoara
activitatea; - corecteaza si
completeaza
- foloseste raspunsurile date de
videoproiectorul pentru a ceilalti colegi;
completa rebusul cu
raspunsurile corecte date de - dezleaga careul:
elevi;

- corecteaza si
completeaza raspunsurile
elevilor;

- consemneaza in caietul
personal observatiile cu
privire la raspunsurile
elevilor, observatii ce vor
constitui parametri initiali
in evaluarea performantelor
ce vor fi inregistrate de
elevi la finele acestei lectii.
4. Consolidarea si 10 minute - distribuie elevilor fisa 2 - rezolva individual
sistematizarea si da indicatii cu privire la fisa de lucru, urmand
cunostintelor prin modul de rezolvare a apoi sa se consulte cu
rezolvari de acestora; colegii de grupa;
probleme
- urmareste modul in care - verifica si
isi desfasoara activitatea interpreteaza rezultatele
elevii, in special cei cu ritm obtinute;
lent, acordand la inceput o
atentie mai mare acestora; - solicita ajutor
profesorului atunci
- da indicatii grupelor de cand este cazul;
elevi cand intampina
dificultati sau cand este - ofera explicatii
solicitat de acestia; colegilor de grupa care
nu au inteles unele
- verifica modul de lucru lucruri, sau solicita
al fiecarei grupe, face explicatii atunci cand
observatii si da sugestii; nu intelege.

- isi noteaza observatiile


cu privire la fiecare grupa,
urmarind performantele
obtinute de elevi in
rezolvarea problemelor.
5. Evaluarea 15 minute - solicita fiecarei grupe sa - un elev din fiecare
formativa; prezinte rezultatele grupa prezinta la tabla
autoevaluarea obtinute si modul in care a modul in care grupa
ajuns la aceste rezultate; respectiva si-a rezolvat
sarcinile de lucru;
- corecteaza si
completeaza raspunsurile - compara rezultatele
elevilor, obtinute cu cele
inregistrate de grupa
- solicita elevilor sa se pereche si poarta
autonoteze si sa-si noteze discutii pe marginea
colegii de grupa, in functie rezultatelor obtinute;
de contributia fiecaruia la
rezolvarea fisei de lucru. - completeaza si
corecteaza raspunsurile
date de elevii altor
grupe;

- isi noteaza colegii


de grupa, motivand
nota acordata.
6. Reglarea 2 minute - analizeaza raspunsurile; - identifica acele
procesului pe baza cauze care au condus la
rezultatelor - constata nivelul de obtinerea unor
eventuale rezultate
pregatire al elevilor si gresite: neintelegerea
evalueaza performantele unor notiuni teoretice,
atinse de acestia; sau aplicarea incorecta
a unor formule de
- noteaza elevii. calcul, sau greseli
inregistrate in
discutarea unor solutii,
sau in interpretarea lor.
7. Asigurarea 3 minute - indica tema pentru - noteaza tema de
retentiei si a acasa : problemele 6 si 13 casa si pun unele
transferului de la pagina 96 din manual intrebari legate de
rezolvarea anumitor
probleme din tema.
FISA NR.1

L
E
G
E
A
L
U
I
O
H
M
Completatirebusulurmator:

1.
2.

1. Poatemasuraintensitateacurentului3.electric;
4.
5. 2. Element de circuit cu simbolul
6.
3. Element de circuit cu simbolul
7.
4. Element de circuit care lumineaza;
5. Marimefizicace8.se masoara in ampere;
6. Corp care nu permitetrecereacurentului electric suprafaţasa;
9.
7. Mărimefizicăce se măsoarăînvolţi;
10.
8. Element de circuit caracterizat in principal de rezistentasa;
9. Ansamblu de consumatoareşigeneratoareelectrice;
11.
10. Instrumentul cu care se masoararezisrentaelectrica;
11. Buneconducătoareelectrice;
G A L V A N O M E T R U
I N T R E R U P A T O R
G E N E R A T O R
B E C
I N T E N S I T A T E
I Z O L A T O R
T E N S I U N E
R E Z I S T O R
V O L T
O H M E T R U
M E T A L E

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.

S-ar putea să vă placă și