Sunteți pe pagina 1din 7

TEMA : „TIPURI DE REACȚII CHIMICE”

DATA : 10 NOIEMBRIE 2022

LOCUL : Liceul Tehnologic „Edmond Nicolau” Brăila


Str. Calea Călărașilor nr. 206, Brăila
Tel. 0239673665; Fax. 0239671766; e-mail:
edmondnicolaubr@yahoo.com

SUSȚINĂTOR,
PROFESOR BĂDĂRĂU CARMEN CRISTINA
PROIECT DIDACTIC
OBIECT : CHIMIE
CLASA : A XII-A A
DATA : 10 NOIEMBRIE 2022
TEMA : REACȚII CHIMICE
TITLUL LECȚIEI : „TIPURI DE REACȚII CHIMICE”
TIPUL LECȚIEI : învățarea prin sistematizare și recapitularea
cunoștințelor asimilate
DURATA : 50 minute.
PROFESOR BĂDĂRĂU CARMEN CRISTINA

COMPETENŢE GENERALE
1. Explicarea unor fenomene, procese, procedee
2. Rezolvarea de probleme în scopul stabilirii unor corelaţii
relevante, demonstrând raţionamente deductive şi inductive
4. Comunicarea înţelegerii conceptelor în rezolvarea de probleme, în
formularea explicaţiilor, în conducerea investigaţiilor şi în
raportarea rezultatelor.

COMPETENȚE SPECIFICE
1.1 Clasificarea sistemelor chimice studiate după diverse
criterii;
3.1 Aplicarea algoritmilor de rezolvare de probleme în scopul
aplicării lor în situaţii din cotidian;
4.1 Utilizarea corespunzătoare a terminologiei ştiinţifice în
descrierea sau explicarea fenomenelor şi proceselor;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE :
La sfârșitul lecţiei elevii trebuie să fie capabili :
O1 – să clasifice reacțiile chimice în funcție de diferite criterii;
O2 – să identifice un anumit tip de reacție dintr-un șir de reacții;
O3 – să rezolve exerciții și probleme care au la bază diferite
tipuri de reacții chimice;
O4 – să explice fenomenele întâlnite în natură și în viața
cotidiană.
STRATEGII DIDACTICE :
a. mijloace de învăţământ:metoda cubului, fișe de lucru, manual, tablă,
cretă.
b. metode de învăţământ: conversaţia euristică, explicatia,
observatia independenta, metoda cubului, problematizarea.
c. forme de activitate:
Frontal, pentru reactualizarea cunoştinţelor;
În grup, pentru efectuarea activităților din fișele de lucru;
Individual, pentru rezolvarea sarcinilor din fișa de lucru.
d. metode de evaluare:
Verificare curentă orală
Observarea sistematică a elevilor.

SCENARIU DIDACTIC

I. Moment organizatoric : notarea absențelor, stabilirea


atmosferei propice activității didactice.

MOTIVAȚIA ÎNVĂTĂRII : Unul dintre obiectivele studiului chimiei îl


constituie studiul transformărilor substanţelor, al reacţiilor chimice, al
celor pe care le producem in laborator, al celor care se petrec in natura
si in organisme, cat si al celor care se utilizează in industrie pentru
obţinerea diferitelor produse. Pentru a le studia este necesara
cunoașterea modului de desfășurare, a condițiilor în care pot avea loc.
Se scrie pe tabla cuvantul “REACȚIE” pe verticala si apoi se cere
elevilor sa scrie cuvinte care sa exprime notiuni de chimie invatate la
aceasta unitate de invatare.

II. COMUNICAREA OBIECTIVELOR LA NIVELUL ELEVILOR


La sfârșitul orei va trebui să identificați diferite tipuri de reacție.

III. REACTUALIZAREA CUNOSȚINTELOR :


Pentru verificarea și consolidarea informaţiilor teoretice
referitoare la tipuri de reacții chimice se va realiza prin întrebări,
frontal.
VI. CONDUCEREA ÎNVĂȚĂRII
Sistematizarea, recapitularea și consolidarea cunoștințelor se va face
prin rezolvarea fișelor de lucru folosind metoda cubului.

Activitatea profesorului:
* Împarte clasa în șase grupe nu neapărat numeric egale; fiecare grupă
iși alege un lider, care va coordona activitatea grupei.
* Îndeamnă elevii să-și aleagă o culoare din cele sașe cartonașe (roșu,
albastru, galben, verde, violet, portocaliu).
* Distribuie cuburile și explică corespondența între culoarea aleasă și
sarcina ce corespunde acelei culori de pe cub:
1. DESCRIE – albastru
2. COMPARĂ – rosu
3. ANALIZEAZĂ – galben
4. ASOCIAZĂ – verde
5. APLICĂ – violet
6. ARGUMENTEAZĂ – portocaliu
* Distribuie fișele individuale de lucru și dă relații despre modul de
folosire.
* Li se dă un timp pentru a rezolva sarcina de lucru.
* Dirijează sistematizarea cunostințelor și verifică insușirea lor.

Etapa 1:
Cere elevilor grupei 1, sa descrie mecanismul prin care se desfășoară
reacțiile chimice, folosind informatiile de la exercitiul 1 din fisa de
lucru.
Etapa 2:
Propune elevilor grupei 2, compararea unor reacții exoterme /
endoterme, reversibile / ireversibile, respectiv rapide / lente, folosind
informatiile de la exercitiul 2 din fisa de lucru.
Etapa 3:
Indeamna elevii grupei 3, sa analizeze, folosind informatiile de la
exercitiul 3 din fisa de lucru.
Etapa 4:
Cere elevilor grupei 4, sa prezinte asocierea termenilor din doua
coloane, folosind informatiile de la exercitiul 4 din fisa de lucru.
Etapa 5:
Cere elevilor grupei 5, sa aplice cunostintele teoretice in rezolvarea
practica a unei aplicatii, folosind informatiile de la exercitiul 5 din fisa
de lucru.
Etapa 6:
Propune elevilor grupei 6, argumentarea raspunsului la o aplicatie,
folosind informatiile de la exercitiul 6 din fisa de lucru.

VI. ÎNTĂRIREA RETENȚIEI ȘI ASIGURAREA


TRANSFERULUI:
Se va realiza prin rezolvarea unor exerciții de tip
https://learningapps.org/2184667 .
TIPURI DE REACȚII CHIMICE – FIȘĂ DE LUCRU –” METODA
CUBUL”

DESCRIE mecanismul prin care se produc următoarele reacții chimice :

HgO = Hg + O2
Al + Fe2O3 = Fe + Al2O3
H2 + Cl2 = HCl
NaOH + CuSO4 = Na2SO4 + Cu (OH)2

COMPARĂ reacțiile A cu B, C cu D și E cu F din următoarele grupuri de reacții :

A. Fe (s) + S(s) FeS (s) +Q Q – căldura


B. CaCO3(s) +Q CaO(s) + CO2(g)

C. Râncezirea grăsimilor;
D. Arderea magneziului;

E. H2O + CO2 H2CO3


F. CH4 +2O2 CO2 + 2H2O +

ANALIZEAZĂ următorul sistem și calculează puterea calorică a cărbunilor dacă prin arderea a
5 kg se degajă 146,3kJ. Scrie ecuaţia reacţiei chimice.
Indicații : Q = mq (Q – căldura degajată; m – masa substanței; q – puterea calorică)

ASOCIAZĂ litera din coloana A cu cifra din coloana B şi stabiliţi coeficienţii;


1 CO2+ H2O
2 Na2SO4+H2O
3 Al2S3
4 H2S+FeCl2
5 Fe3O4
6 CaO+CO2
7 NaOH+H2
8 NH3
9 ZnCl2+H2
10 Fe(OH)3+NaCl

APLICĂ algoritmul de rezolvare a următoarei probleme : 120g soluție de HNO3 40% este
neutralizată de o soluție de NaOH 20%. Se cere masa soluției de NaOH.

ARGUMENTEAZĂ alegerea răspunsului corect :


1. În cazul reacţiilor exoterme se degajă / se absoarbe căldură;
2. Când se amestecă acid sulfuric cu apă , căldura degajată în urma procesului se
numeşte căldură de neutralizare/ dizolvare;
3. Arderea cărbunelui este un proces fizic/ chimic;
4. Ruginirea fierului este o reacţie lentă/ rapidă;
5. Viteza unei reacții poate fi mărită prin creșterea / scăderea temperaturii.
6. AgCl este un precipitat alb / negru, la lumină se înnegreşte / nu îşi modifică aspectul.
7. Reactivul folosit pentru identificarea ionilor SO42- este BaCl2 / AgNO3.

S-ar putea să vă placă și