Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECȚIE

Nume, prenume: TONIȚĂ CORINA ELENA


Data: 07.03.2018
Şcoala Gh. Munteanu - Structura Școlii Gimnaziale nr. 18 Galați
Clasa . a VII-a
Disciplina: chimie
Subiectul lecţiei: Formule ale substanţelor chimice
Durata de desfăşurare a lecţiei: 50 min

OBIECTIVUL CENTRAL (SCOPUL) LECŢIEI: evaluarea cunoştinţelor


asimilate de elevi şi stabilirea capacităţii de a opera cu ele.

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.1 Folosirea terminologiei specifice chimiei în scopul denumirii elementelor şi substanţelor
chimice;
2.1 Aplicarea unor algoritmi de calcul pe baza formulei chimice.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE
 să scrie corect formulele chimice ale unor substanţe pe baza valenţei elementelor
componente;
 să denumească corect compuşii chimici;
 să utilizeze algoritmul de calculare a masei moleculare;
 să rezolve probleme de calcul aplicând formula numărului de moli.

TIPUL LECŢIEI: lecţie de verificare şi apreciere a rezultatelor şcolare

RESURSE PROCEDURALE: problematizarea, rezolvarea de exerciții și probleme,


algoritmizarea.

RESURSE MATERIALE: testul

TIPUL DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII: individual

BIBLIOGRAFIE
 S. Fătu, F. Stroe, C. Sroe – Manual de chimie, clasa a 7-a, ed. Corint
 D. Gavril, C. D. Ilie, M. Popa, R. D. Radu - Culegere de exerciţii şi probleme
Chimie – pentru clasele VII-VIII
 S. Fătu – Didactica chimiei, ed. Corint, 2002
 S. Stănescu, R. Constantinescu – Manual de chimie, clasa a 7-a, Ed. Sigma
 V. Șunel, ș.a – Metodica predării chimiei, ed. Marathon, 1997
 G.Tănăsescu, M. Negoiu – Teste de chimie, clasa a VII-a
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

OBIECTIVE ETAPELE
ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR EVALUARE
OPERAȚIONALE LECȚIEI
O1 DIRIJAREA - notează absenţele şi distribuie testele. - se pregătesc pentru începerea orei; Evaluare scrisă
ÎNVĂȚĂRII - primesc testele şi citesc cu atenţie
O2 enunţurile din test;
O3 - sunt atenţi la explicaţiile profesorului;
O4 50 min - explică elevilor cerinţele testului - rezolvă cerinţele din test.
TEST
FORMULE CHIMICE. MASĂ MOLECULARĂ. MOL

1. a) Scrieţi formulele chimice corespunzătoare compuşilor


-clorură de magneziu
-hidroxid de potasiu
-carbonat de sodiu
-dioxid de carbon
-apa
b) Calculați masele lor moleculare.

2. Corectează formulele următoare: NaO2 ; Al3Cl ; Fe3O2; Zn2O2 ; NaS2; P3O2 ; C2O ; C2O2 ; SO6 ;
SO.

3. Denumiţi compuşii:
Al2 S 3
Na 2SO4
CaCO3
NaOH
HNO3
Ca(OH)2
Pb(NO3 )2
KCl
NH3
Mg 3(PO4 )2

4. Câţi moli reprezintă : 300g de Al2 S 3 , 10g de CaCO3 , 80g de NaOH, 10g H2O

5. Câte grame reprezintă : 0,2 moli de Na 2SO4, 2 moli CO2, 5 moli de HNO3, 10 moli de Ca(OH)2?

Se dau: AMg=24, ACl=35,5, AK = 39, AO = 16, AH = 1, ANa = 23, AC = 12, AAl = 27, AS = 32, ACa =
40, AN =14.

BAREM DE CORECTARE
1punct din oficiu
1. a – 1p 4 – 2p
b – 2p 5 – 2p
2 – 1p
3 – 1p
NOTĂ: Se acordǎ 1 punct din oficiu.

Timp de lucru: 50minute

BAREM DE CORECTARE ȘI EVALUARE

FORMULE CHIMICE. MASĂ MOLECULARĂ. MOL

NR.
PUNCTAJ
SOLUŢIE, REZOLVARE PUNCTAJ
TOTAL
ITEM

1.a) MgCl2, KOH, Na2CO3, CO2, H2O. 0,2 p pentru fiecare 1p


răspuns corect

1 b) M MgCl2= 24+35,5*2=24+71=95 0,4 p pentru fiecare 2p


răspuns corect
M KOH=39+16+1=56

M Na2CO3= 2*23+12+16*3=46+12+48=106

M CO2= 12+16*2=44

M H2O=2*1+16=18

2 Na2O, AlCl3, Fe2O3, ZnO, Na2S, P2O3, CO2, CO, SO3, SO2. 0,1 p pentru fiecare 1p
răspuns corect

3. Sulfură de aluminiu, sulfat de sodiu, carbonat de calciu, 0,1 p fiecare 1p


hidroxid de sodiu, acid azotic, hidroxid de calciu, azotat de răspuns corect
plumb, clorură de potasiu, amoniac, fosfat de magneziu

4. n = m/M 0,4 puncte 2p


MAl2S3= 2*27+3*32=150 n1=300/150=2 moli Al2S3 4*0,4 puncte
McaCO3= 40+12+3*16=100 n2=10/100=0,1 moli CaCO3
MNaOH= 23+16+1=40 n3= 80/40 = 2 moli NaOH
MH2O = 2*1+16=18 n4= 10/18= 0,56 moli H2O

5. n=m/M→m=n*M 0,4 puncte 2p


MNa2SO4= 2*23+32+32*4=206 m=0,2*206= 41,2g Na2SO4 4*0,4 puncte
MCO2=12+16*2=44 m= 2*44=88g CO2
MHNO3 = 1+14+3*16=63 m = 5*63=315g HNO3
Mca(OH)2 = 40+2*(16+1) = 74 m = 10*74=740g Ca(OH)2

Oficiu 1p

Total 10 p

FIŞĂ
privind rezultatul testului aplicat la clasa a7a

APRECIEREA CU NOTE

NOTA 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

NR
3 4 3 2 1 1 2 - - -
ELEVI

Media clasei: 7,68

4,5

3,5

3
NR. ELEVI

2,5

1,5

0,5

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
NOTE

GREȘELI FRECVENTE

 Să scrie formule ale substanțelor chimice;

 Să calculeze mase moleculare.


PROPUNERI PRIVIND RIDICAREA NIVELULUI DE PREGĂTIRE AL
ELEVILOR

 Identificarea stilurilor de învăţare a elevilor, în vederea selectării unor strategii didactice


eficiente;
 Folosirea unor metode de predare-învăţare cu caracter diferenţiat, în funcţie de posibilităţile
intelectuale ale elevilor şi de stilurile de învăţare ale acestora;
 Diversificarea metodelor de predare-învăţare-evaluare, cu accent pe învăţarea centrată pe
elev;
 Rezolvarea de probleme de calcul stoechiometric.

S-ar putea să vă placă și